ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

11:36 09.12


"Онейроїд": кілька фактів із життя ювілярів

Народжений із дитячої дружби, викуваний в юнацькому запалі та загартований 25-ма роками творчої роботи – таким зустрічає свій ювілейний рік найстаріший із нині існуючих рок-колективів Полтави – гурт "Онейроїд".

Напередодні ювілею року-гурту "Онейроїд" ми поспілкувалися з трьома людьми, завдяки яким, власне, і народився та виріс колектив: автором текстів усіх пісень "Онейроїду" Анатолієм Воликом, лідером гурту Андрієм Боркуновим та бас-гітаристом Михайлом Шамраєвським.

Мова йшла про заснування та перші кроки команди.

 

Дружба

Анатолій Волик і Андрій Боркунов, хоч мешкали в одному дворі, були однолітками  та учнями однієї школи, спілкувалися на рівні "привіт-бувай", бо навчалися в різних класах. Здружилися влітку 1986 року, коли Андрія не взяли в 9-й клас через хуліганський характер і він вирішив вступати до медичного училища.

Толя захопився цією ідеєю і теж вступив до медучилища. Так вони потрапили до однієї групи на факультеті військових фельдшерів. За три з половиною роки навчання у хлопців склалися міцні дружні стосунки, які продовжилися і в армії: разом вони були мобілізовані у "пізній призов" до лав Збройних Сил фельдшерами. В армії служили в різних частинах, проте активно листувалися – ділилися враженнями про службу, розповідали один одному про прочитані книги та нову музику, яку вдалося почути.

Проба пера

Анатолій Волик в армії якось потрапив на репетицію ансамблю "дідів". Почув, що вони грають власну музику в стилі популярних тоді гуртів "Кіно", "Телевізор" та інших і на емоціях написав за ніч перші п'ять текстів. Показавши ранком їх лідеру ансамблю Дмитру Рябусі, отримав схвальні відгуки та запрошення до ансамблю басистом.

Почалися спільні репетиції. Був навіть один виступ – до Дня авіації.

Волик: Увесь цей я писав Андрію про нашу творчість. А він мені в одному листі написав, що почув нову групу – це була "Гражданская оборона" ("ГО"), і просто в листі написав текст однієї з пісень. Мене це дуже вразило – як взагалі можна писати такі офігенські тексти? Я дістав касету "ГО", на другому боці якої був записаний альбом "Танці" гурту "ВВ". Я почув – а вони по саунду дуже схожі! Тоді зрозумів, що можна таку музику писати з текстами українською мовою.

Боркунов: Я вважаю, що з пісень гурту "Гражданская оборона" почалися наші публічні виступи. Повернувшись з армії, я почав співати під гітару пісні "ГО" на центральній вулиці (тоді вона ще називалася Жовтневою). Написав про це Толіку в армію, а він прислав мені свої тексти і попросив, щоб я зробив із них пісні.

Перші виступи

Боркунов: Я демобілізувався 17 квітня 1992 року, Толік ще служив – аж до червня. І коли він повернувся, був здивований. Дві пісні – "По снам тракториста прокатился сексуально ржавый плуг" і "Анна Кареніна" вже були відомі і користувалися популярністю в публіки. Тож з літа ми почали спільні виступи. Потроху додавалися тексти – ми співали все більше власних пісень. Записували їх на бобінний магнітофон, у Тохи був такий. А багато текстів почало народжуватися з його дня народження – 16 вересня. Ми зібралися на велике застілля всією групою медучилища і співали пісень, які створювалися просто в процесі співу.

Волик: Коли ми збиралися, то співали всі разом, підігрували на підручних предметах – посуд, книжки, меблі. Це були експромти в стилі куплетів 30-40-х років, коли кожен має щось сказати в  риму.

Боркунов: Після дня  народження Толіка був мій (29 жовтня), ми вже активно виступали. грали в дві гітари – я намагався навіть придумувати якісь соло. Ми заробляли цим гроші на вулицях. І от наприкінці листопада – того року було ще тепло – грали "на фонарі" і повз нас проходив Михайло Шамраєвський.

Зустріч на "Фонарі"

Волик: Шамраєвський нам так сказав:"Чуваки, я бачу вас тут вже не вперше, ви граєте класні мелодії. Якщо хочете – я допоможу вам зробити програму". Ми звісно до нього – мовляв, а ти хто такий, що тобі треба. Він тоді вже грав у групі "Шок Оскал", найкращій групі Полтави на той момент. Грали в стилі "Братів Гадюкіних", дуже круто. А потім їх соліст Артур виїхав до Ізраїлю, і Міша якраз мав вільний час. А працював він "лабухом" – музикантом в ресторані "Театральний".

Шамраєвський: Тоді в Полтаві не було як таких вуличних музикантів. Тим більше, ніхто не грав на вулицях рок. Я довго за ними спостерігав, а потім вирішив підійти – сподобалися їх авторські пісні, а от над музикою треба було серйозно попрацювати.

Боркунов: Він пояснив, що просто грають під гітару барди. А нам потрібен бас, барабани, клавішні – створити групу. А ми не розуміли, як робити аранжування. Він запросив нас до себе додому – і показав, як робити басову партію. І я почув наші пісні зовсім по-новому.

Тоді музичні інструменти були дуже дорогі і їх важко було знайти та купити. Щоб було розуміння: коли я навчався в медакадемії, стипендія на місяць становила 2800 купонів, а один долар коштував 2600 купонів. При тому, що найдешевша бас-гітара, яку можна було знайти, коштувала 25 доларів США, а ціни взагалі були на рівні 30-50 доларів.

Волик: Під впливом Міші я з татової семиструнної гітари 1969 року випуску зробив акустичну. Вона ідеально підходила – у неї була дуже глибока дека. Викинув верхні струни, дещо змінив – мені, власне, тато й допоміг. Глибина звуку була така, що ми записали пісні з цим басом на студії Леоніда Сорокіна. На жаль, у період складних часів тато продав цю гітару.

Народження "Онейроїду"

Волик: У грудні 1992 року ми одного вечора зібралися і влаштували brainstorm ("мозковий штурм"): треба було придумати назву майбутнього гурту. Згадували якісь складні слова, я писав список. Там вийшло близько ста слів, які мали всі шанси стати нашою назвою – список ми потім опублікували в першому номері самвидатівського журналу "Гораздо". Але за тих чи інших причин увесь відбір пройшло лише слово "Онейроїд". Серед варіантів назв були ще "Мітоз", "Компресор імені Івана Купала", "Осеннее похищение клубники у больных". Але зійшлися на слові "Онейроїд": воно дослівно означає "подібний до сну". Тобто, мова про змінений стан свідомості з напливом сновидних візій, фантастичних переживань, який – на відміну від галюцинацій – мають завершений сюжет, цілісний зміст. Ще вживають у значенні "сон наяву".

Боркунов: Кажуть – як корабель назвеш, так він і попливе. Тож можу сказати, що назва гурту відбилася на всій нашій творчій діяльності та життєвому шляху гурту. Утім, завдяки цьому ми не обмежуємо свою творчість одним музичним стилем. Можна сказати, що кожен альбом кардинально відрізняється від усіх інших і має свою тему. Якщо перефразувати – кожен альбом як окреме сновидіння.

Ще кілька фактів

… Першим гітаристом гурту був Юрій Коржиков (Рудницький) – він разом із Шамраєвським аранжував пісні. Після першої спільної репетиції він запропонував свою електрогітару Боркунову – якраз планував купляти нову. Так, за 10 німецьких марок у майбутнього гурта з'явилася перша електрогітара – це була дуже гарна ціна.

… Музику для першої пісні створив Ігор Яремченко.

… Перший альбом гурту "Ресторанний рок" (під впливом ресторанного музиканта Михайла Шамраєвського) був записаний на бобінний магнітофон в гімнастичному залі дитячого садка "Ромашка" і згодом загублений. Вважається повністю втраченим.

… Перший клубний рок-концерт у Полтаві організували та провели за ініціативи Андрія Боркунова та "Онейроїду". Під виглядом проведення весілля було орендовано кафе "Уют" на полтавських Браїлках. Участь брали ще кілька тодішніх рок команд: КАА ("Клуб анонімних алкоголіків") та КГБ.

… У дворі, де жили Боркунов та Волик, за перші п'ять років існування "Онейроїду" організувалося ще чотири рок-групи – настільки сильний вплив здійснила команда на полтавський неформальний рух. Андрій Боркунов вважає, що з появою "Онейроїду" в Полтаві, власне, і почав набирати форми місцевий андеграунд. Та й багато з нинішніх відомих музикантів обрали свій рід діяльності, надихаючись історією "Онейроїду.

Боркунов: Коли ми стали рок-групою і нам було вже років п'ять, одного разу на концерт гурту "Онейроїд" прийшов тоді ще "мала дитина" Женя Галич і вирішив створити власний гурт. Андрій Гречаник також організував свою групу після нашого концерту. Основні відомі по Україні музиканті, що родом з Полтави, розпочали свій творчий шлях під впливом діяльності "Онейроїду". Окрім "The Вйо" – вони йшли своїм шляхом.

… Наприкінці 1990-х років в БК ПТК (нинішній ОЦЕВУМ) було кілька юнацьких музичних колективів. "Онейроїд" мав тоді там репетиційну базу. Умовою було – в складі гурту мали бути юні музиканти. Компромісом стало "шефство" Андрія Боркунова над молодими гуртами. Їх назва – "Крути! педали" та "Колискова ради".  Соліст першого отримував у той час професійну освіту військового, солістка другого – професійну музичну освіту. Але обидва таки стали музикантами: мова про Женю Галича (гурт "O.Torvald") та солістку "Онейроїду" Оксану Дронову. А "Колискова ради" згодом змінила формат – зараз ми знаємо гурт під назвою "Стрибожі внуці".

… За 25 років існування "Онейроїду" склад команди кілька разів кардинально змінювався – до нього входили в різні часи відомі зараз музиканти. Разом з гуртом у різних проектах загалом виступило понад сто музикантів.

…Хоча концертних програм і альбомів гурт має понад 20, офіційно виданих на CD-дисках лише шість. Наразі льбоми отримали "нове життя" – до ювілею гурту випущені альбоми в оновленому дизайні.

...Нинішній склад гурту незмінний вже понад два роки:

Андрій Боркунов – вокал

Оксана Дронова – вокал,

Андрій Орлов – клавішні,

Богдан Савін – гітара,

Михайло Шамраєвський – бас-гітара,

Фелікс Бродський – духові,

Ігор Малюков – ударні,

Анатолій Волик – автор текстів.

9 грудня 2017 року о з 16 до 23 години в концерт-холі  "Villa Крокодила" відбудеться великий ювілейний концерт гурту, участь в якому візьмуть нинішні та колишні учасники гурту "Онейроїд", а також музичні колективи, з якими гурт багато років поспіль пліч-о-пліч веде творчу діяльність на ниві рок-музики.

Разом із виступами рок-гуртів організатори обіцяють вікторину з призами, театральний перформанс та багато сюрпризів.

Квитки в день концерту коштують 150 гривень і продаються лише на вході до концерт-холу.

 

 

культура, музика, концерт, ювілей, Онейроїд, свято

За темою:

  • Полтавець став фіналістом конкурсу "Поезія заради миру". ВІДЕО
  • Полтавська філармонія запрошує на "Весняний Vibe"
  • Полтавці влаштували на вокзалі патріотичний перформанс. ВІДЕО
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.