ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

09:30 06.04


Перша кров. Після вуличних боїв у Полтаві знесли ворота в арці на Соборності. ФОТО, ВІДЕО

Протягом шести годин тривало протистояння навколо сумнозвісної полтавської арки.

Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько Фото Олега Журавльова та Ольги Стенько

Коли все розпочиналося, збоку це виглядало, як мирна акція протесту: навколо арки збиралися полтавці, подекуди навіть із дітьми, пили каву, спілкувалися. Потім на пішохідній зоні вулиці, поруч із аркою, зупинився автомобіль, з якого вийшли люди. Тут же опинився екіпаж поліції, почалися перемовини щодо того, щоб прибрати авто. Тим часом активісти підключили аудіоколонку. Коли заграв Гімн січових стрільців до воріт потяглися люди.

Перед полтавцями взяли слово юрист забудовника, який назвався Максимом, та керівники охоронної фірми "Скорпіон", яка має договір із орендарем арки на її охорону. Зі слів останнього виходило, що він представляє інтереси будівельників, яких мешканці будинку "заблокували в арці, били й тепер не відпускають". Така заява викликала обурення серед присутніх мешканців будинку та спровокувала молодиків у масках, один із яких з непристойною лайкою  приступив до чоловіка. Почалася штурханина.

Хтось стукав у металеву конструкцію арки палицями та ногами, і в якийсь момент відкрилися "бійниці" в залізній стіні та звідти в мітингувальників випустили перцовий газ. Це стало поштовхом для активної фази протистояння. Хлопці в масках, озброюючись на ходу – хто палицями з декору літнього майданчика ресторану, а хтось підібраною бруківкою - накинулися на поліцейських, що намагалися розігнати протест. Дісталося обом сторонам – і стусанів, і синців.

Далі сталося щось незрозуміле: з'явилися "тітушки" (чоловіки в цивільному одязі, за словами свідків – озброєні) та загін одягнених у форму та сферичні шоломи людей із поліцейськими кийками, пістолетами, газовими балончиками та, за деякими версіями, ножами. Більшість свідків сходяться на тому, що ці люди з'явилися просто з приміщення "Львівської кав'ярні", що розташована навпроти. Протистояння переросло в серйозну бійку. З'явилися постраждалі: першим заявили про поранення поліцейського, заступника комбата патрульної поліції Полтави Павла Пипенка. Йому невідома особа важким предметом пошкодила шкіру обличчя та, скоріш за все, ударом спричинила перелом перенісся; також у поліціянта на голові була рана. Одразу викликали швидку допомогу. І практично одночасно надійшло повідомлення про другого постраждалого. Олександру Кобі нанесли п'ять проникаючих поранень гострим предметом у черевну та грудну порожнину. Як виявилося в лікарні, куди чоловіка негайно доставила швидка, у нього внаслідок поранень серйозно пошкоджені печінка, легені та кишківник. Протягом ночі Олександру зробили дві операції. Його стан важкий.

Також відомо про ще одного чоловіка з проникаючими ножовими пораненнями, Дмитра – він самостійно звернувся до ургентного хірургічного відділення, успішно переніс операцію. Окрім цього, троє людей звернулося до лікарів зі скаргами на біль у верхніх кінцівках. Також було кілька полтавців, які отримали удари кулаками та важкими предметами, утім за медичною допомогою вони не зверталися.

Близько восьмої години вечора з протилежного боку вулиці з'явилося близько 30 осіб, деякі з них були в спеціальних засобах захисту (шоломах), мали при собі газові балончики, травматичні гумові дубинки, як у наших правоохоронців. Деякі були в цивільному одязі, з пістолетами, ножами, ломами. Один із таких кинувся на мене з ломом. Я отримав удар по руці, ухилився від удару в голову та перехопив лом і вирвав його у нападника. Я затримав злочинця, про що повідомив правоохоронців: двох чоловіків та жінку-блондинку з косою. Вони удали, нібито затримують його, але практично одразу ж – відпустили. Я поїхав у Київський райвідділок, привіз лом та хотів писати заяву, але у мене її не прийняли  

– розповідає полтавець Євген Ситько.

Під час бійки бруківкою пошкодили скло в дверях перукарні, що знаходиться на Соборності. Інші приміщення не зазнали пошкоджень. Частина активістів намагалася вибити металеву загорожу в арці. З вікна третього поверху спустили електроподовжувач, що дало можливість підключити дискові пили. Як тільки почали різати метал за допомогою електроінструменту, з бійниць в огорожі почали лити воду. Як виявилося пізніше, брандспойти під'єднали до загальнобудинкової системи водопостачання, після чого в усьому будинку пропала вода.

Зі зворотного боку арки, з двору, теж не було сумно. Представникам поліції та міліцейського батальйону "Полтава", який прибув у вигляді підкріплення, внаслідок активних дій вдалося відкрити ворота металевого паркану та вивести з арки трьох чоловіків у спортивних штанах і футболках. Примітно, що всередині арки було повно отруйного газу, але всі троє чоловіків були у протигазах. Якщо припустити, що це були прості налякані народним протестом будівельники, то великі запитання викликають наявність добре влаштованого укріпленого приміщення з бійницями, що замикалися зсередини, а також наявність протигазів. Затриманих посадили в автозак та вивезли в невідомому напрямку. Після цього в арку зайшла слідчо-оперативна бригада. Слідчі дії в арці тривали майже дві години.

Всередині були брандспойти, бензин та газ – те, чим поливали протестувальників - те, що я відчував. Також були телевізори з камерами, генератор. Металеві конструкції добре укріплені, обладнані спеціальні бійниці. Видно, що пацани добре підготувалися до оборони. Усі речі забрали слідчі

– пояснив депутат полтавської міської ради Юліан Матвійчук.

Від самого початку протистояння до його завершення, тобто майже до другої години ночі, поруч із аркою чергувала бригада швидкої допомоги. Окрім того, за квартал від місця подій, на вулиці Котляревського, чергував пожежно-рятувальний розрахунок.

Ми чергуємо з метою забезпечення протипожежного стану. Ми будемо вживати заходів лише у випадках відкритого вогню або загрозі життю людей. В інших ситуаціях ми не маємо права діяти лише спостерігаємо

– прокоментував старший помічник начальника чергової зміни Ігор Коробка.  

Уздовж вулиці Соборності є кілька місць, де від початку протистояння залишилися калюжі крові. Одне з таких – на піддашках ресторану "Августин": кров, закривавлені бинти, упаковка від внутрішньовенного катетера і цифрові позначки, які виставляють криміналісти під час роботи на місці події.

На цьому місці надавалася допомога постраждалому, що отримав ножові поранення. На інших місцях, де є видимі сліди крові, проводиться огляд, вилучаються біологічні сліди. Наразі місце, де були нанесені тілесні ушкодження, встановлюється

– пояснив начальник відділу криміналістичного забезпечення при слідчому управлінні ГУ НП в Полтавській області капітан поліції Олександр Онопко.

Протягом трьох годин активісти розбирали забудову арки: виламали та винесли дерев'яні перекриття, якими приміщення були поділені на окремі закапелки, а також порізали болгарками ворота. Металеві конструкції були зварені на совість, тож довго не піддавалися. Перед воротами стояло немало мешканців будинку, які мріяли, нарешті, потрапити у рідний двір коротким шляхом – як вони ходили раніше.

Все погано, дуже погано: не можу зайти додому, бо арку не звільнять ніяк, ще й світло пропало. Мені 82 роки, а я не можу спокійно зайти у власне помешкання. Тут живуть сотні людей, а якісь десятеро роблять нам погоду

–  жаліється журналісту літній мешканець цього будинку.

Майже 40 хвилин за допомогою автівки "буханки" та різних тросів протестувальники та голова ОСББ намагалися розрушити конструкцію загорожі й нарешті о 01:40 ворота піддалися. Вирвану секцію передньої металевої огорожі мітингувальники віднесли на ґанок веранди "Львівської кав'ярні" на знак протесту проти співпраці закладу з "тітушками". Ворота, які знаходилися з боку двору, активісти склали посередині вулиці.

За словами голови ОСББ, встановлення воріт на арку суперечить закону, адже на кожні сто метрів будинку має бути пожежний проїзд. Ця арка – остання можливість для мешканців мати хоча б один проїзд та запасний вихід з двору, адже першу арку забрали в мешканців будинку ще років із двадцять тому. Паралельно з фізичним демонтажем загорожі ОСББ діє в площині закону. Зараз розглядаються в суді дві позовні заяви. Одна з них містить по дві вимоги: проти ФОП Степаненко на припинення будь-яких будівельних робіт та на визнання правомірності вільного проходу через арку. Також подані заяви особисто начальнику ГУ УМВС України в Полтавській області, в міське управління поліції та в обласну прокуратуру.

Сталося перше кровопролиття. Ви бачили, яким чином: бандити, просто бандити нападали на міську громаду. Сюди нагнали, як кажуть, приватну фірму. Подейкують, що це охоронна фірма "Скорпіон" із Кременчука. Хоча серед тих осіб, що тут були, є знайомі обличя. Проти деяких із них відкриті кримінальні провадження. Фотографії деяких осіб ми бачили на погромах МАФів у Харківському масиві Києва

– вважає Андрій, голова ОСББ на Соборності, 27.

Нам не вдалося поспілкуватися з представниками кременчуцької охоронної фірми "Скорпіон", яка має договір із забудовником на охорону об'єкта. Втім, коментар керівника цієї фірми з'явився в деяких ЗМІ. Як повідомляє кременчуцький "Телеграф", керівник охоронної фірми "Скорпіон" Сергій Горбатюк заявив, що серед його підлеглих також є постраждалі. У нього самого зламана рука та ніс.

У наших хлопців два ножові поранення, одне поранення в ногу з травмата. Це якщо не враховувати поламаних рук та ніг. Ми були без масок, на відміну від нападників. Я намагався вирішити все мирно, спілкувався, і це зафіксовано на відео. Але у відповідь полетіла бруківка. Вони побили поліцейського, якого ми від них рятували. Нас було 20 осіб, а їх… З різних міст. Але хлопці стояли до останнього

– так прокоментував криваві події у Полтаві пан Горбатюк виданню "Телеграф".

Фоторепортаж із місця подій — Олега Журавльова

акція, протест, забудова, влада, бійка, кров, поліція, лікарня

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.