ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

18:00 18.10


Під Полтавою відкрили меморіальну дошку легендарному Ковіньці

Борець за незалежність, петлюрівець, в’язень комуністичних концтаборів, гуморист і письменник: на Полтавщині відкрили меморіальну дошку Олександру Ковіньці - до 120-річчя з дня народження видатного земляка.

У селі Плоске Мачухівської ОТГ неподалік Полтави з ініціативи Північно-східного міжрегіонального відділу Інституту нацпам'яті, краєзнавчого музею Мачух і завдяки всебічній підтримці очільника Мачухівської ОТГ Валерія Білоконя урочисто відкрили меморіальну дошку Олександру Ковіньці.

Нове місце пам'яті з'явилося на фасаді місцевої школи, оскільки поруч знаходилась хата, де 13 січня 1900 року письменник народився і провів  дитинство. "Маємо пам'ятати й берегти історію, адже без неї немає майбутнього. Оскільки до наших часів будинок Олександра Ковіньки не зберігся, меморіал прикрасив шкільні стіни", - зауважив голова Мачухівської ОТГ Валерій Білокінь

"Серед цілої плеяди письменників Мачухівської землі зірка першої величини – це Олександр Ковінька. Відкриття дошки – свідчення того, що земляки не забувають його", - сказав Анатолій Гейко, директор  Мачухівського краєзнавчого музею. До речі, це не єдиний музей громади. У стінах школи села Плоске діє літературний музей, присвячений Олександру Ковіньці. А ще у Плосківській школі, за словами її директорки Юлія Перчик, щорічно влаштовують учнівське свято "До Ковіньки на хвилину, на веселу гуморину".  

Ковіньку, як і Остапа Вишню, називають гумористом-мучеником, бо його творчу діяльність брутально перервали під час сталінського терору, понад 20 років письменнику довелося поневірятися по сибірах-магаданах. Довгий час ці сторінки його життя замовчувалася, і от зараз ми повертаємо пам'ять про них. Декомунізація — це не тільки виведення з публічного простору незаконної символіки, але й донесення правди про злочини тоталітарного режиму. Важливо, що на дошці зафіксовано: письменник-гуморист був в'язнем комуністичних таборів.

Під час урочистого заходу відбулася церемонія передачі для музеїв Мачух важливих архівних документів. Зокрема, старший науковий співробітник Державного архіву Полтавської області В'ячеслав Сушко подарував копію з архіву СБУ про відкриття сталінськими посіпаками кримінальної справи на письменника, книгу з дарчим надписом гумориста, його світлини та копії періодичних видань 1920-х років, у котрих публікувався Олександр Ковінька. 

пам'ять, історія, репресії, Мачухи, Олександр Ковінька, література, гумор

За темою:

Топ-5 за тиждень :
Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.