12:30 30.04 1708
29-30 квітня на території полтавської Арт-Платформи "11" проводять фестиваль сучасного мистецтва "Land Art Festival".
Організатором і головним спонсором заходу виступив ТРЦ "Київ", якому, власне, й належить приміщення, де розташована Арт-Платформа.
У Полтаві спостерігається певна зашореність і заангажованість: місто тяжіє до класичних форматів – виставок, лекцій. У нас же це в більш сучасному вигляді. З Артуром Арояном ми співпрацюємо з 2015 року, з фестивалю вуличної їжі, торік я запропонувала йому формат фестивалю сучасного мистецтва і ми провели P.ART.TER.(полтавська мистецька територія). Нинішній фестиваль – цілком його творіння. Концепція народжувалася спільно, але все наповнення – Артура
– розповідає Валерія Петько, арт-менеджер ТРЦ "Київ" та Арт-Платформа "11".
На арт-майданчиках представлені, в основному, твори полтавських митців. Це не тільки інсталяції, але й світлини, живопис та навіть кераміка. До програми фестивалю ввійшли також музичні програми, відеоаудіоперфоманс та лекції від сучасних мистецтвознавців.
Кожна наступна виставка – складніша, ніж попередня. Спочатку ми організували виставку всього, що можна виставити, потім зробили акцент на сучасне мистецтво (це був попередній P.ART.TER., який відбувся тут минулого року), а цьогоріч вирішили піти ще далі й зробити об'ємну виставку – інсталяції. Чому "Ленд арт"? Тому що Land Art – це взагалі мистецтво в контексті природного середовища. У нас прекрасні ландшафти, Полтавщина взагалі дуже красива. В експозиції є приклади саме полтавського ленд-арту. Інсталяції, які представлені на фестивалі, були зроблені для конкретного ландшафту, а потім перенесені сюди. Бо так простіше – вам не потрібно виїжджати, щоб їх побачити
– розповідає організатор виставки Артур Ароян.
Хоча ленд-арт як напрямок мистецтва існує з 60-х років минулого сторіччя, у нас ця течія ще не отримала широкого розвитку і викликає багато запитань. Перед аудиторією з лекціями про сучасне мистецтво виступають художники та мистецтвознавці. Учасників знаходили навіть завдяки оголошенням в соціальних мережах, друзям і знайомим. Організували фест буквально за кілька місяців.
Три місяці тому виникла назва, два місяці тому розпочалася підготовча робота і десь за місяць до відкриття ми почали працювати в цьому приміщенні. Основний упор був на тих людей, із ким ми знайомі особисто й знаємо, що вони можуть робити. І вони зробили дійсно, я вважаю, цікаві речі
– додав Артур.
Під стелею зали висить величезний павук – об'ємна металева конструкція, що символізує початок творчості – павук починає плести свої тенета. Можна також постояти біля "Озера" Вартана Маркяр'яна, зазирнути в "Кубло" ("Гніздо") авторства Роксолани Дудки, чи навіть спробувати побачити "Ефірне поле".
Відвідувачі не пройдуть мимо дерева, на гілках якого тріпотять на штучному вітрі, створеному за допомогою вентилятора, поліетиленові пакети. На жаль, майже кожному з нас доводилося бачити в житті щось подібне. Це – елементи інсталяції відомого полтавського художника Едуарда Трирога. Білий стілець символізує надію на краще – життя в достатку. Символом цього прагнення є дерево з поліетиленовими пакетами на гілках, що проросло через стілець – вони мають вмістити цей достаток. Попри занедбаний паркан, віра у здійснення мрії не зникає. Очікування символізує остов телевізора та тапчан, розташований під парканом. Митець зізнається, що це перша інсталяція, яку він представив на суд відвідувачів.
Це – мій дебют. Ідея просто впала з неба. Творчість – процес таємничий, осягнути його в логічний спосіб неможливо, вербалізації він не підлягає. Треба просто відкрити серце. Я спочатку думав, що я пожартував, а це виявилося абсолютно серйозно. Мені навіть люди почали складати в пакети гроші. Це загадка, але інсталяція працює
– розповів Едуард Трирог.
В експозиції також мала бути присутня інсталяція, створена за задумом Олекси Коби. Утім, він так і не встиг взяти участь у фестивалі – як ми писали раніше, 5 квітня Олексу поранили в сутичках на вулиці Соборності. Але згадка про так і не здійснену ідею сама стала "Уявною інсталяцією". Суть її в тому, що вона містить роздруківку переписки Олекси з Артуром Арояном щодо роздумів по концепції твору.
"Land Art Festival" завершиться 30 квітня музичним перфомансом від гурту "Онейроїд", який запланований на 17:00.
Ольга СТЕНЬКО
На Полтавщині поліція розслідує смертельну ДТП
15:00 28.11