ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

17:30 20.08


Полтавці відкрили пам’ятний знак на честь українсько-шведського союзу

20 серпня, на честь українсько-шведського союзу на території села Великі Будища на Полтавщині відкрили пам’ятний знак.

У березні 1709 року між гетьманом Іваном Мазепою й кошовим отаманом Запорізької Січі Костем Гордієнком з одного боку та королем Карлом ХІІ з іншого було укладено союзницький документ – “Великобудищанський трактат”. Його підписали у одній із церков (ймовірно в Іоанно-Богословській (Успенській), найдавнішій п’ятикупольній, яка розміщувалася у фортеці). Саме тут запорожці присягали на вірність Україні.

 

На честь цієї події на території села Великі Будища і відкрили пам’ятний знак. У церемонії взяли участь представники Українського інституту національної пам’яті, Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації, Диканської районної ради та райдержадміністрації, співробітники музею «Поле Полтавської битви» та громадськість району.

“Великі Будища пам’ятають велику кількість історичних подій. У 1660 році село було сотним містечком Полтавського полку. Але щось матеріальне, що б могло розповісти про ті події, на жаль, не збереглося, повідомляють Новини Полтавщини

Тому ще у 2009 році на 300-річчя підписання трактату виникла думка встановити тут пам’ятний знак, – розповів місцевий краєзнавець Олександр Калашник.


“Ще до 1709 року Україна століттями воювала проти Московської імперії. І хто знає, якою була б історії нашої країни, якби ця жовто-блакитна армія шведів та українців тоді перемогла. Але не перемогли. Зараз, 300 років по тому, ми мусимо воювати з нашим одвічним ворогом”, – зазначив у своєму виступі заступник Голови Полтавської обласної ради Анатолій Ханко.

 

Довідка. 12 березня 1709 року січовики зібралися на козацьку раду. До них прибули високоповажні козацькі посли із посланням від гетьмана. Вислухавши послів про царські несправедливості щодо України, знищення Січі та переселення козаків за Волгу, запорожці одностайно вирішили: «Бути нам з Мазепою!».

 

19 березня 1709 року запорозька делегація кількістю 80 осіб зустрілася з Іваном Мазепою та шведським фельдмаршалом Реншильдом у містечку Великих Будищах. Цього дня була досягнута попередня домовленість про приєднання Запорозької Січі до союзу Івана Мазепи й Карла XII.

26 березня до Великих Будищ прибув кошовий отаман Запорозької Січі Кость Гордієнко із запорожцями. Назустріч з Мазепою було відправлено двох полковників із загоном 2000 козаків.

За головними умовами українсько-шведського договору король «брав Мазепу і Гордієнка зі своїм військом під опіку», гарантував Україні й запорожцям незалежність від московського уряду і підтверджував, що «козацькі вольності будуть забезпечені назавжди».

Цим трактатом Україна визнавалася незалежною державою.

 

пам'ять, українсько-шведський союз

За темою:

  • Полтавці вшанували пам’ять Героїв Крут
  • На Миргородщині демонтують пам’ятник Пушкіну
  • На Полтавщині відкрили меморіальну дошку полеглим воїнам
  • Топ-5 за тиждень :
    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.