ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

15:30 07.12


Полтавців запрошують на фотовиставку проти насильства в родині. ФОТО

У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці відкрилася тематична фотовиставка "Приховати не можна показати", що розповідає реальні історії насильства в сім'ї.

Виставка "Приховати не можна показати" організована в холі Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Котляревського в рамках всесвітньої акції "16 днів проти гендерного насилля" і розповідає історії 12 жінок, які стали жертвами насилля у власних родинах та триватиме до 10 грудня.

Автором усіх 25 світлин є талановитий полтавський фотограф Олег Журавльов. Олег розповідає, що ідея виставки виникла практично спонтанно в ході репортажної зйомки. Тоді з керівництвом притулку для жінок і дітей, що потрапили в складні життєві обставини, вирішили зробити тематичну фотовиставку.

Я зробив фотографії жінок, які потрапили в скрутну ситуацію. Щоб якомога більше полтавців – глядачів, читачів, відвідувачів виставки – побачили, що ще існує насилля в родинах, і з ним треба боротися.  Якщо ці факти замовчувати, насильство триватиме, але якщо говорити про це в голос, їх стане менше

– вважає відомий фотограф Олег Журавльов.

Олег розповів, що в процесі роботи знайомився з підопічними притулку та дізнавався їх історії, які одна одної жахливіші. Постійні бійки та знущання, зґвалтування, травми – переломи, розірвана селезінка, важкі опіки… Навіть від розповідей про ці тортури стає погано, тож важко уявити, через що довелося пройти жінкам, які потерпали від насильства в родинах – не від якихось міфічних маніяків, а від власних "благовірних".

Але попри все, в жінок, які знайшли в собі сили вирватися з замкненого кола та припинити насилля проти себе та власних дітей, оптимізму дуже багато – на думку Олега, навіть більше, ніж у багатьох оточуючих.

Ці жінки – підопічні кризового центру для жінок БО "Світло надії". Кожна них опинилася в скрутних життєвих обставинах і тікала від насильницьких дій власних чоловіків. Багато хто з дітьми. Зараз у притулку для жінок та дітей перебуває 20 осіб, з яких дев'ять дітей віком від півтора до 13 років.

Як розповіла директорка притулку для жінок та дітей БО "Світло Надії" Олена Чикурова, лише 12 жінок вирішили заявити вголос про те, що з ними відбулося, хоча допомогу від кризового центру отримали набагато більше людей.

Це ті жінки, які не побоялися заявити вголос про те, що з ними сталося в родині. Хоча, коли вони приїхали, вони були налякані. Боялися, що скажуть сусіди, знайомі, батьки… Зараз вони готові йти до кінця, вони всі подали заяви до поліції на своїх кривдників, багато хто вже з аліментами

– розповіла Олена Чикурова.

До слова, не лише жінки стають жертвами домашнього насилля. У кризовому центрі БО "Світло надії" є й троє чоловіків, які звернулися за допомогою через прояви домашнього насильства. Утім, якщо жінкам важко подолати психологічний бар'єр та сказати вголос про свою життєву ситуацію, для чоловіків це надскладна задача. Тож, в об'єктив фотокамери поки що потрапили лише жінки.

На відкриття виставки прийшло й кілька героїнь. Зараз жінки виглядають впевнено, посміхаються, так само відкрито, як і на світлинах, але про те, що з ними сталося, розповідають з добре прихованим болем – навряд чи коли зможуть забути те, що з ними зробили люди, яких вони вважали близькими. Утім в очах читається ще й прийняте рішення – не здаватися і поставити на болючих стосунках жирну крапку.

Одна з таких жінок – Олена Кухаренко. Родом з Кіровоградської області, Олена вийшла заміж і переїхала жити в одне з сіл Козельщинського району. Батьки жінки давно померли, і їй нікуди прийти та попросити родинного прихистку.

Жінка тримає на руках маленьку донечку та вже спокійно розповідає, що місяць тому "швидка допомога" привезла її в Козельщинську районну лікарню з важкими тілесними ушкодженнями – її побив власний чоловік, що повернувся додому напідпитку. Внаслідок побоїв в Олени стався розрив селезінки, тож її терміново прооперували, видаливши ушкоджений орган.

Приїхала поліція, а вони викликали "швидку". Мене одразу повезли в лікарню, а як їхала, я забрала з собою дитину. Мене прооперували, а потім, як виписали, я поїхала одразу в Полтаву. Хрещена моєї доньки порадила звернутися до кризисного центру – туди ми й приїхали

– розповіла Олена Кухаренко.

За час, поки жінка перебувала в Полтаві, вона отримала не лише побутові умови – дах над головою, регулярне гаряче харчування, можливість попрати речі, але й психологічну підтримку та правову допомогу. Олена написала заяву на вже майже колишнього чоловіка та сказала, що більше не хоче повертатися в той дім, де з ним жила. Чоловік регулярно намагається додзвонитися до жінки, але вона жодного разу не відповіла – бачила його востаннє лише тоді, коли він п'яний її бив. І сподівається, що побачить лише раз – на суді, який має бути незабаром.

За словами Олени Чикурової, подібні рішення приймають, на жаль, далеко не всі жертви домашнього насилля. Дуже часто трапляється так, що жінки терплять знущання фізичні й психологічні роками, а то й десятиліттями. Хтось має м'яке серце та вірить чоловіку, що він "більше не буде", хтось боїться залишитися на самоті чи дбає про майбутнє дітей – "хоч який, але ж батько"…

Керівниця кризового центру наголошує, що не варто мовчати і не можна терпіти – кривда має бути покарана. Олена Чикурова звертається до всіх людей, які потерпають від насильства в родині – не мовчіть, звертайтеся до правоохоронців, до кризових психологів, захищайте себе і своїх дітей. Не картайте себе, що проблема у вас – ви не винні, що проти вас застосовують силу. Бо що би не сталося – ви людина і заслуговуєте на гідне ставлення. Бо насильству немає виправдання.

фото, виставка, фотопроект, насильство, захист, жінка

За темою:

  • Міжнародна виставка "Це графіка" відкрилася у Кременчуці
  • На Полтавщині відкривається виставка про українців, які пережили полон
  • До свята весни на Полтавщині проведуть виставку фіалок
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.