ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

10:30 17.09


Полтавські історики та науковці закликали не демонтувати видатні монументи

Монумент Слави, пам’ятники на місці відпочинку Петра І та коменданту Келіну полтавські історики та науковці закликали не демонтувати. Наразы з’явився їх відкритий лист до влади.

На адресу редакції надійшов лист, у якому полтавські історики та архітектори не погоджуються із рішенням експертної ради Мінкульта, яким рекомендували демонтувати російські імперські пам'ятники у Полтаві.  

Далі —  лист без правок та скорочень.

Збережемо нашу Полтаву!

Відкритий лист (звернення) начальнику Полтавської обласної військової адміністрації Дмитру Сергійовичу Луніну, Міському голові Полтави Олександру Федоровичу Мамаю та депутатам Полтавської міської ради

Шановні панове,

з подивом ми дізналися, що Експертна рада при Міністерстві культури та інформаційної політики України рекомендує Полтавській ОВА та Полтавській міськраді демонтувати Монумент (колону) Слави, пам’ятник на місці відпочинку Петра та пам’ятник славним захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну.

Таке рішення викликає побоювання, що нам знову, як і сто років тому за доби войовничого більшовизму, намагатимуться нав’язати категоричне та нецивілізоване ставлення до минулого. Цей підхід суперечить сучасній позитивній світовій практиці і є неприйнятним для України, майбутнього члена ЄС, попри всі жахи сьогоднішньої війни.

Невже, як і за радянських часів, витвори монументального мистецтва будуть оцінюватися Міністерством з позицій ідеологічного детермінізму? Ми, полтавці, давно змінили своє ставлення до цих пам’ятників, здійснили їхнє переосмислення та переозначення. Тисячі полтавців – справжніх патріотів України – є живим свідченням того, що ці монументи давно втратили свою ідеолого-виховну функцію і стали невід’ємним елементом міського ландшафту та навіть родинної історії.

Ми усвідомлюємо, що для виконання такої рекомендації ради немає жодних законних підстав, оскільки всі зазначені пам’ятники захищені Законом України «Про охорону культурної спадщини». Звертаємо Вашу увагу, що рекомендації експертів не можуть бути підставою для порушення Закону. Зазначені пам’ятники є визначними всесвітньовідомими автентичними пам’ятками монументального мистецтва і архітектури ХІХ-початку ХХ ст., не містять імперської символіки (крім рельєфного зображення герба російської імперії на пам’ятнику на місці відпочинку Петра; вважаємо, що цей герб можливо безболісно демонтувати й музеєфікувати) і визначають індивідуальність обличчя Полтави. Демонтаж призведе до втрати пам’ятників і завдасть непоправної шкоди унікальному історичному середовищу Полтави, яка водночас втратить і свою туристичну привабливість.

Сподіваємося, що Вам не хотілося б увійти в історію тими очільниками Полтави, які, першими за два століття, остаточно зруйнують і її минуле, і її майбутні перспективи. Закликаємо Вас проявити мудрість і виваженість та під час війни в жодному разі не вдаватися до демонтажу зазначених пам’яток монументального мистецтва (щоб не викликати суспільного збурення з непередбачуваними наслідками), а розпочати процес вирішення питання в такий спосіб:

1. Поряд із кожним із зазначених об’єктів виставити стенди з інформацією-поясненням, якій події він присвячений і як ця подія зараз переосмислюється, чому він вважається видатним твором мистецтва із зазначенням, що питання про формат його подальшого експонування буде вирішуватися міською громадою шляхом публічних обговорень.

2. З метою розвінчання імперських міфів про події Північної війни і Полтавської битви зокрема, розпочати широку просвітницьку кампанію з висвітлення фактів історичної битви, що мала вплив на геополітичний розвиток Європи. Першочерговими заходами вважаємо негайне оновлення інформації про пам’ятники на усіх доступних інтернет-ресурсах і розміщення науково-популярних дописів на сторінках соціальних мереж.

3. Розпочати публічні обговорення про можливі подальші формати експонування названих пам’ятників як видатних мистецьких творів, свідчень важливої і невід’ємної складової історії Полтави, враховуючи їхнє важливе містобудівне значення та цінність як туристичних ресурсів й активів.

4. Предметом публічних дискусій неодмінно має стати також переосмислення, заміна наративу про Полтаву як міста «перемоги російської армії Петра І» на Полтаву – яку? Обговорення можливостей втілення нового наративу про Полтаву з урахуванням важливого значення події Полтавської битви 1709 року в контексті загальноєвропейської історії.

З повагою,

Кондель-Пермінова Наталія Миколаївна, кандидат архітектури, старший науковий співробітник, завідувач відділу дизайну та архітектури Інституту проблем сучасного мистецтва Національної академії мистецтв України,

Криницька Наталія Ігорівна, кандидат філологічних наук, доцент,

Сакало Олександр Євгенійович, кандидат історичних наук, доцент,

Тристанов Борис Юрійович, автор сайту «Історія Полтави» (histpol@i.ua),

Бєлявська Оксана Юріївна, кандидат архітектури

15 вересня 2022 р.

Також автори листа створили на сайті change.org петицію під назвою "Захистимо пам'ятники Полтави від демонтажу", яку можна підписати за наступним посиланням.

Підтримати звернення можна у наступній формі.

пам'ятник, дерусифікація

За темою:

  • У Полтаві влаштовують забіг пам’яті Віталія Сердюка
  • Полтавський рятувальник присвятив півмарафон незламності загиблим колегам
  • У Полтаві встановлять меморіальні дошки ще чотирьом полеглим захисникам
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.