ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

15:00 10.04


Полтавській обсерваторії виповнилось 95 років

У квітні Полтавській гравіметричній обсерваторії виповнилось 95 років із часу її заснування.

Обсерваторія у Полтаві була створена у 1926 році у системі Української Головної палати мір і ваги, і на перших етапах організації носила назву Магніто-гравітаційна станція. З січня 1936 року установа почала функціонувати як академічний підрозділ, а з 1963-го була підпорядкована Інституту геофізики АН УРСР (нині Інститут геофізики імені С.І. Субботіна НАН України), повідомляє Полтавський краєзнавчий музей.

Засновником Полтавської гравіметричної обсерваторії був видатний астроном і геофізик Олександр Якович Орлов. Обираючи місце для установи, він передбачав комплексне дослідження Землі як планети методами геофізики та астрономії: вивчення змін сили тяжіння припливного характеру (земні припливи, які виникають завдяки гравітаційному впливу Місяця і Сонця), проведення спостережень за змінами широт і рухом земних полюсів.

Орлов писав: "В Україні придатним місцем для спостережень виявилась Полтава. Тут наявні глибокі льохи, будівництво яких відносять до XVIII століття. Було вигідно саме в них встановити горизонтальні маятники. Було й інше міркування. Полтава дуже зручна для широтних спостережень, так як на її широті в зеніті кульмінують дві яскраві зенітні зірки альфа Персея і ета Великої Ведмедиці, доступні для спостереження вдень і вночі. Таким чином, у Полтаві було легко і зручно об'єднати два види спостережень: широтні і гравіметричні".

Обсерваторію облаштували на місці садиби відомого художника-передвижника Григорія Мясоєдова на околиці Полтави (Павленки). На її території (площа близько 7 га), що потопала у фруктовому саду, стояли старий одноповерховий будинок та нова споруда, побудована в 1913 році в італізованому стилі сином господаря художником Іваном Мясоєдовим.

Днем відкриття обсерваторії Орлов вважав 7 квітня 1926 року, коли в Полтаві було закладено вихідний пункт для виконання гравіметричної зйомки України та здійснення зв'язків з іншими опорними пунктами СРСР й з Потсдамом як центром Європейської гравіметричної мережі. Колективом обсерваторії протягом 1926-1936 роках була виконана велика робота з гравіметричного картографування всієї території України, яка завершилась складанням гравіметричної карти, необхідної при пошуках корисних копалин.

обсерваторія, ювілей

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.