ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

20:45 24.02


Полтавських освітян змушують платити за профогляд

Внаслідок реформи бюджетники Полтави зобов'язані проходити психіатричний і наркологічний огляд одночасно. З минулого року вартість отримання необхідної довідки зросла майже у десять разів .

Читачі ІВ «Полтавщини» звернулися до редакції із проханням висвітлити цю проблему. Раніше працівники бюджетних установ зобов’язані були раз на 5 років проходити простий огляд у психдиспансері на вулиці Зигіна. Послуга коштувала 60 грн. Тепер лікарі й вчителі проходять цей огляд у приватних лікарняних закладах, де така довідка коштує понад півтисячі гривень.

При цьому керівники навчальних закладів ігнорують Закон та змушують працівників оплачувати медогляди з власної кишені.

Крім того, у 2021 році Полтавський обласний психоневрологічний диспансер ліквідували, приєднавши його до КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги». Посилаючись на це окремі керівники навчальних закладів почали направляти підлеглих на проходження тестів у певний приватний заклад, аргументуючи це тим, що він є єдиним, який має відповідну ліцензію.

Загалом у читачів склалося враження, що це якийсь черговий «схематоз» з передачею державних функцій приватникам: зробити послугу у 10 разів дорожчою і на рівному місці заробити кошти. Посилаючись на слова працівників психдиспансеру і департаменту охорони здоров’я ПОВА пояснимо ситуацію більш докладно.

Зміна порядку проходження обов’язкових психіатричних оглядів

У 2022 році Уряд змінив порядок обов’язкових психіатричних оглядів. Наркологічний тест та тест на вживання алкоголю об'єднали в одному психіатричному огляді. Це зробили відповідно до загальноєвропейської практики, оскільки спеціальність «нарколог» була лише в колишніх країнах Радянського союзу.

Раніше послуга з огляду нарколога у психдиспансері коштувала 200 грн, тест крові — 100 грн, огляд у психіатра — 60 грн. Наразі в рамках єдиної послуги все це разом стало коштувати понад 500 грн. Збільшення вартості офіційно пояснюється здорожчанням розхідних матеріалів, які використовують під час тестів.

Щодо полтавського диспансеру, то він працював до 31 травня 2022 року. Потім на пів року призупинив роботу для закупівлі необхідного обладнання. В цей час на арену вийшли приватні медичні контори. У Полтаві близько п’яти фірм мають ліцензію на видачу таких довідок. Наприклад, у системі Prozorro можна знайти договори на огляд працівників у ПП «Заклад з надання психіатричної допомоги». Відповідні послуги замовляли обласний онкодиспансер, 4-а міськлікарня Полтави та лабораторія Держпродспоживслужби.

Згідно із новим порядком надання психіатричного огляду, заклад повинен мати установку з аналізу карбогідрат-дефіцитного трансферіну методом капілярного електрофорезу. Це біомаркер хронічного вживання алкоголю людиною. Він підвищується у разі щоденного споживання понад 60 грамів етанолу або 0,75 літра вина щодня.

Наразі у медичних закладах Полтави роблять тест на гамма-глутамілтрансферазу. Цей метод менш точний і може переплутати алкоголізм із захворюванням печінки чи гепатиту. А карбогідрат-дефіцитний трансферін чітко показує, що людина має непомірну пристрасть до алкоголю. Апарат, який проводить його аналіз, дорогий — за поточними цінами коштує близько 4 млн грн. В Україні налічується сотня закладів, яким вже зараз потрібен цей апарат. Через великий попит лікарні не можуть їх купити, якщо навіть мають гроші. Тому застосування більш точного тестування відтерміновано на період дії воєнного стану в Україні та 6 місяців після припинення та скасування такого стану. Це означає, що заклади зможуть проводити аналізи без наявності цього обладнання на даний час.

1 лютого 2023 року диспансер відновив свою роботу у складі обласної психіатричної лікарні. Тест на кров у ньому виконують за допомогою гамма-глутамілтрансферазу. Тест на сечу для визначення нарковмісних речовин значно простіший і не потребує додаткового обладнання, потрібно лише придбати витратні матеріали.

Зараз на ринку Полтави є три основних установи, які надають послуги із психіатричного огляду: КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги» (психдиспансер) — вартість огляду 524 грн; КП «Полтавський обласний центр терапії залежностей Полтавської обласної ради» — вартість огляду 590 грн; приватний «Заклад з надання психіатричної допомоги» — вартість огляду 570 грн.

Депутати не закладають кошти на медогляд вчителів у бюджет

Як повідомили у Департаменті охорони здоров’я, медичні заклади Полтавської області у 2023 році замовлятимуть довідки у психдиспансері. Проте тест можливо виконуватимуть довше, ніж у приватних закладах, тому що аналізи крові й сечі доведеться везти із диспансеру до лікарні. Приватники можуть зробити все на місці, пише  «Полтавщина».

Інша проблема — не усім бюджетникам огляди оплачує установа де вони працюють. Так, полтавські вчителі платять за тести самостійно. І після зміни порядку виникла певна плутанина. Хтось із вчителів робить повний тест за 570 грн, а хтось просто отримує довідку від психіатра за 60-200 грн. Деякі школи продовжують запрошувати психіатра до навчального закладу, який проводить огляд вчителів і на місці видає їм документи, що вони здорові. Проте для роботи у школі вчитель повинен принести в медпункт форму № 100-2/о, в якій вказані результати розмови із психіатром та результати аналізів крові й сечі.

З огляду на це депутатам Полтавської міської ради варто задуматися над тим, щоб закласти у бюджет витрати на проходження усіх складових медогляду для вчителів, як того вимагає Закон.

бюджет, побори, освітяни

За темою:

  • Основні функції та завдання фінансового плану
  • Торік бюджети громад Полтавщини поповнилися на майже 20 мільярдів
  • Область підсилює контроль за використанням бюджетних коштів
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.