ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

10:00 14.12


Прокуратура вимагає укласти охоронний договір на особняк Глейзера

Полтавська обласна прокуратура пред’явила позовну заяву про зобов’язання укласти охоронний договір на Будинок Акіма Глейзера, розташований у Полтаві, на вулиці Соборності, 3.

 

Про це повідомили у Полтавській обласній прокуратурі.

У лютому 1993 року рішенням Полтавської міської ради народних депутатів приміщенню надано статус пам’ятки історії та архітектури місцевого значення.

У липні 2021 року розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації будинок внесено до Переліку об’єктів культурної спадщини, як щойно виявлений об’єкт історії та архітектури – Будинок Акіма Глейзера.

Позов пред’явлено в інтересах держави в особі Департаменту культури, молоді та сім’ї Полтавської міської ради. Його розглядатиме Полтавський окружний адміністративний суд.

"Укладення охоронного договору унеможливить використання території пам’ятки для нового будівництва та інших господарських потреб, що можуть зашкодити пам’ятці, також надасть змогу утримувати її в належному стані у спосіб, що потребує якнайменших змін та забезпечує збереження автентичності, просторової композиції", – наголосили у прокуратурі.

Будинок споруджено на початку ХХ століття на вулиці Олександрівській (нині Соборності), як житловий із лікувальними приміщеннями на першому поверсі. Двоповерховий, із цокольним поверхом, у художньому образі якого використані стильові елементи романтичної течії модерну неоготики. Стіни виконані із червоної облицювальної цегли. Композиція фасаду – асиметрична.

У період із 1920 до 1941 року відбулося перепланування першого поверху під житлові квартири. Упродовж 1947 – 1952 років виконані проєктні та відбудовчі роботи з розташуванням на першому поверсі конторських приміщень, на другому – житлових квартир.

У 2013 році до дворового фасаду прибудували двоповерховий об’єм із підвалом (рішення виконкому Октябрської районної у м. Полтава ради № 89 від 15.03.2005) на всю висоту будинку, в якому розташовані кілька житлових квартир. Новобудова повністю перекриває стіну дворового фасаду, проте за його межі не виходить. Добудована частина має подібні до історичного будинку членування та деталізацію фасадів, об’єднана з первісним об’ємом вінцевим карнизом і похилим дахом із мансардою.

Лікар-окуліст Акім (Хаїм) Аронович Глейзер практикував у Полтаві з 1908 року, але в інших приміщеннях. У власному будинку на першому поверсі лікар приймав хворих протягом 1913-1917 років, на другому жив разом із родиною. Лікар був страчений гітлерівськими окупантами 28 вересня 1941 року. Наразі місце його поховання невідоме.

Загалом будинок – це типовий приклад малоповерхових житлових особняків 19-го – початку 20-го століття, цінність якого підвищується виразною пластикою фасадів, кольоровим та стильовим вирішенням будівлі, а також відсутністю на даний час збережених об’єктів такого типу на початку вулиці Соборності. В інтер’єрі збереглися автентичні сходи з кованим огородженням в стилі ар-нуво (модерн) і масиви двох печей, одна з яких має автентичний димар. Об’єкт є цінним фоном, який формує сприйняття та забезпечує історичну ідентичність Соборного майдану.

закон, власність, майно, освіта, прокуратура, суд

За темою:

  • За незаконний продаж підакцизних товарів чоловіку загрожує штраф
  • На Полтавщині затримали членів злочинної організації на чолі з кримінальним авторитетом
  • Міська влада не знає, що робити з історичною будівлею екскінотеатру "Колос" у Полтаві
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.