ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

19:30 07.08


Реформування "Укрпошти": оптимізація чи скорочення?

ПАТ "Укрпошта" будує на Полтавщині нові потужні термінали для сортування поштових відправлень, разом із тим кількість відділень скоротять протягом найближчих місяців.

7 серпня в Полтаві начальник Полтавської дирекції ПАТ "Укрпошта" Андрій Рижов розповів про діяльність підприємства та зміни в його роботі, які відбуваються, зокрема, на Полтавщині. На зустрічі також був присутній тимчасовий виконувач обов'язків начальника Управління інфраструктури Полтавської ОДА Сергій Марчишинець

Робота "Укрпошти" – це не лише поштові відправлення, а й керування важливими для певної категорії населення напрямками, оскільки ВПЗ (відділення поштового зв'язку) є центральними на території певних громад. Через них іде сплата комунальних, система розподілу субсидії, система обміну товарами, виплата пенсій для цієї категорії. Ми бачимо зараз появу певних приватних структур, держава не може на них впливати зі свого боку, і ці учасники можуть створювати нормальні умови конкуренції. "Укрпошта" залишається головною в розповсюдженні преси і інших друкованих видань через підписку, але також потребує модернізації. Зараз будуються нові комплекси й термінали, які дають можливість швидше доносити до споживача категорії товарів, що стосуються саме галузі реалізації "Укрпошти", і надавати якісніше послуги на території тих громад, які об'єднуються, створюючи ОТГ. Основною умовою реформи є збереження послуг і забезпечення соціальної значущості

– заявив т. в.о. начальника Управління інфраструктури Полтавської ОДА Сергій Марчишинець.

З 16 серпня по 26 вересня регіональна дирекція підготує для кожного району окрему презентацію, в якій йтиметься про кількість відділень, доходність, збитковість та реформування тощо. Стратегія "Укрпошти" розписана вже на найближчі п'ять років.

"Укрпошта" – головна пошта України. Це національний оператор. В жодній країні світу немає приватного національного оператора. Відповідно, ми минулого року стали акціонерним товариством, в якому сто відсотків акцій належить державі. Тому ми як були державною компанією, так і залишились

– зазначив начальник Полтавської дирекції ПАТ "Укрпошта" Андрій Рижов.

Посадовець привів деякі цифри, які відображають діяльність ПАТ "Укрпошти". Так, наприклад, 45 відсотків від усіх виплат пенсій в країні припадає на відділення "Укрпошти", що дає підприємству першість серед інших операторів з виплати пенсій. Підприємство є роботодавцем №3 в Україні, чому сприяє повне покриття території країни, найбільша мережа відділень та загальна кількість співробітників понад 70 тисяч. При цьому на ринку поштових операторів "Укрпошта" має частку лише 25 відсотків.

При цьому ПАТ "Укрпошта" не є підприємством, що отримує дотації від держави – вся діяльність повністю самоокупна, на противагу від, скажімо, аналогічних служб інших країн, де національні оператори мають частку на ринку 50, а то й 90 відсотків, і при цьому щорічні дотації від держави сягають десятків, а то й сотень, мільйонів євро. 

Так, наприклад, в 2016 році підприємство розпочало роботу після переформатування і закінчило рік без збитковості, в 2017 році вже заробило 5,5 мільярдів гривень, із яких податків заплатило близько одного мільярда. Всі кошти, які заробляє підприємство, використовуються на його розвиток, для розбудови інфраструктурних проектів.

Такі зміни помітили у Всесвітньому поштовому союзі, до складу якого "Укрпошта" входить з 1947 року. Завдяки цьому ПАТ "Укрпошта" за два роки змінило свою позицію у всесвітньому рейтингу поштових служб на сім пунктів: з 40-ї сходинки піднялося на 33-ю, випередивши у рейтингу державних поштових операторів таких країн як Росія, Казахстан, Іспанія, Данія, Саудівська Аравія.

Те, що Україна знаходиться в центрі Європи, дає нам можливість реалізувати потенціал транзитної країни для поштових відправлень. Наприклад. Естонія на цьому заробляє до 60 мільйонів євро на рік

– зазначив Андрій Рижов.

Для цього "Укрпошта" будує сортувальні пункти й центри. Так, близько 40 кросдокінгових центрів сортуватимуть відправлення безпосередньо на місцях. Не залишилася осторонь таких процесів і Полтавщина.

У січні поточного року завершилися роботи на дільниці обробки пошти Кременчука, що дозволило запровадити новий прямий маршрут для 20-тонних поштових автівок до Кременчука з Києва. Раніше доставка пошти в Кременчук здійснювалася через Полтаву чи Лубни, де є сортувальні пункти. Реорганізація прискорила доставку пошти кременчуцьким адресатам в середньому на 36 годин. Обсяги поштових відправлень зросли з двох до 16 контейнерів.

Реконструкція сортувального пункту в Лубнах дозволила прискорити сортування пошти в п'ять разів. В своїх категоріях, зазначив Андрій Рижов, Кременчук та Лубни тримають перші місця серед відділень по країні.

Зараз у Полтаві цех  по сортуванню пошти працює на станції Полтава-Київська і має площу 692 квадратних метри на двох поверхах, що ускладнює роботу, оскільки задіяні ліфти. Але вже будується по вулиці Європейській, 152 новий цех обробки пошти. Він матиме площу 1500 квадратних метрів в площині одного поверху. Наприкінці вересня планують запустити в роботу першу чергу новозбудованого цеху. Цей проект, передбачає керівництво підприємства, дозволить зекономити кошти навіть на порожніх пробігах вантажівок – наразі щодня 18 кілометрів порожні автівки проїжджають від автобази до сортувального цеху. На рік це виливалося в 59 тисяч кілометрів. Тож, запуск нового приміщення принесе чистої економії не менш, ніж півтора мільйона гривень на рік лише за рахунок зменшення транспортних витрат.

Але, говорячи про кінцевого споживача, основну увагу Полтавська дирекція ПАТ "Укрпошта" концентрує на сільських відділеннях: з 610 відділень лише 90 розташовані в містах, всі інші – в сільській місцевості. Бо досі в багатьох селах немає доступного інтернету, або люди просто не вміють ним користуватися. Тож реконструкція торкнулася й сільських ВПЗ. Так, у селах з кількістю мешканців від двох тисяч осіб і більше до кінця серпня мають бути комп'ютеризовані всі відділення – було закуплене повністю нове обладнання та прокладені високошвидкісні канали зв'язку.

Утім, Андрій Рижов заявляє, що кожне сільське відділення збиткове – як мінімум, на 2900 гривень прямих збитків щомісяця. Тому заробляти на таких неможливо. Отже, 42 відділення Полтавщини – Полтава, Кременчук, Хорол, Лубни й Миргород, повністю обслуговують все сільське населення області.

Нараз запущений пілотний проект на Чернігівщині, де три райони повністю переведені на мобільне обслуговування: закуплені 130 автомобілів, обладнаних умовами для транспортування відправлень – навіть холодильниками, що дає змогу перевозити медикаменти, які потребують особливих умов транспортування. Результати будуть досліджені і таку систему запровадять по всій території України. 

Полтавщину також торкнеться реструктуризація: будуть об'єднані відділення, в мобільних відділеннях залишаться лише начальник, водій і листоноша. Наступного року планують збільшити кількість міських відділень – до 92 ( додатково по одному в Кременчуці та Полтаві), а також зменшиться кількість сільських ВПЗ – з 520 до 486.

Основною проблемою "Укрпошти" Андрій Рижов вважає нестачу кадрів: ставки є, але ніхто не хоче на них працювати. Особливо в сільській місцевості, де люди мають господарство і їх влаштовує, що вони оформлені на 0, 25-0,5 ставки – підприємство сплачує  за них податок, трудовий стаж накопичується, а інше їх не обходить. Через таких людей є серйозні проблеми в доставці періодичних видань не лише в сільській місцевості, але й в містах, коли газету, що виходить у вівторок та п'ятницю, в кращому випадку, доставляють раз на тиждень – у суботу, а то й просто заявляють передплатникам, що тираж не надійшов. Таким чином підривається довіра до періодики та зменшуються обсяги передплати – цього року вони скоротилися на вісім відсотків. За кожен номер, який листоноша доставить адресату, нараховується 0,8 гривні заохочення.

Утім, для роботящих заробляти на підприємстві є маса можливостей: лише минулого року було сплачено 1 920 000 гривень преміальних листоношам. Мова про відсотки, які понад ставку сплачуються тим співробітникам, які надають додаткові послуги. Мова про страхування і торгівлю товарами з каталогів "Укрпошти" – заробіток відповідно п'ять та десять відсотків із кожної операції. Так, найкраща листоноша України працює в Хорольському районі – вона за місяць заробляє близько 11 тисяч гривень.

Так само оптимізація торкнулася й Полтави: деякі відділення закрилися, натомість працюють мобільні пункти присутності. Тобто, поштові дільниці перевели до Головпоштамту, звідти ж листоноші розносять періодику, листи та повідомлення про поштові відправлення.

Андрій Рижов вважає, що це не лише дозволяє підприємству економити значні кошти на  оплаті комунальних послуг за утримання поштових відділень, але й перевести співробітників у кращі умови праці. Бо, наприклад, у полтавському відділенні №20 по вулиці Соборності, 6 приміщення було орендоване, але будівля знаходиться в аварійному стані і орендодавець не поспішав робити ремонт. Ремонтувати чуже приміщення "Укрпошті" теж немає сенсу, тому відділення просто закрили, а співробітників перевели на головне ВПЗ. Так само не працює поштове відділення №3 – люди теж змушені ходити на Головпоштамт. Тут, розповів начальник регіональної дирекції, причина інша: не можуть знайти керівника відділення. І обіцяє: як тільки відшукають потрібну кандидатуру, одразу розпочнуть ремонт.

Андрій Миколайович запевнив, що закриття відділень і переведення їх районів на обслуговування в головний вузол зв'язку – це покращення, яке не можуть не відчути, в першу чергу, самі клієнти "Укрпошти". У більшості скарг, виявляється, винні самі споживачі – щось забули, не зрозуміли, не врахували, не подивилися в поштову скриньку чи не перевірили повідомлення. А що стосується великих черг у відділенні, коли працює в годину пік лише одне-два віконця, а інші залишаються зачиненими – тут, знову ж таки, вини підприємства немає. Причина, мовляв, у людях: нікому працювати. 

Утім, і це планує подолати підприємство: стартують нові види послуг, із повним переліком яких можна ознайомитися на сайті "Укрпошти", зменшуються ціни, скорочується час доставки. Найближчим часом у Полтаві відкриють ще одне відділення – цього разу інклюзивне – на вулиці Пушкіна, 43. Тож, обіцяє Андрій Рижов, вже в найближчому майбутньому ми побачимо оновлену, покращену "Укрпошту", з якою захочеться співпрацювати.

Укрпошта, реформи, отримізація, пошта, відправлення

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.