ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

12:20 21.10


Сергій Іващенко: "Настав час прибрати у власній хаті"

Одним із найбільш реальних кандидатів на посаду міського голови Полтави сьогодні є 56-річний підприємець Сергій Іващенко - непублічна ще донедавна людина, яка кинула серйозний виклик "зубрам" місцевого політикуму.


Журналісти "Полтава 365" зустрілися з Сергієм Васильовичем та запитали його про головне.

- Навіщо вам, успішному бізнесмену, крісло міського голови?
- Це питання мені задають на зустрічах у дворах люди ледь не щодня. Відповідаю питанням - а вам подобається наше місто зараз? Чи подобається той стан житлово-комунального господарства, розвитку інфраструктури, транспорту, який маємо? Якщо людині у житті щось не подобається, вона намагається це змінювати. Так і ми з вами разом повинні змінити ситуацію у Полтаві на краще. Наше місто останні 10-15 років занепадає. Місто повинно розвиватися, ми ж у 21-му столітті живемо, але по багатьох питаннях місцебудування та благоустрою знаходимося приблизно у 1950-х роках. І багато в чому ситуація щодня стає гірше, але місцева влада не звертає на проблеми уваги.

- Коли ви для себе прийняли остаточне рішення йти в політику?
- Це було весною 2020 року. Міська бізнес-еліта, представники Полтавської асоціації бізнесу, об’єднання роботодавців (а це соціально відповідальний бізнес регіону), люди, яких я знаю багато років, зібралися разом і сказали один одному відверто: "Ми живемо неправильно". Місто наше не розвивається, влада по вуха загрузла в корупції, безгосподарності та безвідповідальності. Треба змінювати владу. Стало питання - хто піде? Рекомендували мені. Скажу відверто – думав не довго. У мене вже виросли діти, які готові підхопити та розвивати мій бізнес, тому я готовий займатися цією справою. Тим більше, міське господарство, електрика, каналізація, газ, вода, будівництво, транспорт - то добре знайомі мені сфери. А якщо я чогось і не знаю - є фахові спеціалісти, експерти, які підкажуть, як краще зробити для нашої Полтави. 

Робота у владі - це значні обмеження. Ти, наприклад, не можеш поїхати у відпустку, коли тобі заманеться. Посадові особи високого рангу не належать собі - і це дуже складно, повірте. Це самообмеження, під які підпадають і дружина, і діти - родина. Тому, зваживши на всі "за" та "проти", я вирішив іти на вибори. Полтавці мають шанс розвивати своє місто інакше, ніж останні роки та десятиріччя. Головне - прибрати у власній хаті. Ми ж часто чекаємо, що хтось це зробить за нас. І мій похід у політику - це велике бажання навести лад у власній оселі.

- Добре. Але чому ЗЕ-команда, Сергію Васильовичу?
- Тому що ЗМІНИ – це непросто. Потрібно мати підтримку і людей і центральної влади. Тому, що ЗМІНИ на українському рівні сьогодні асоціюються з командою Президента. А ми в Полтаві дуже хочемо змін.

Люди хотіли бачити у політиці нові обличчя. І нову парадигму життя в цій країні. Багато українців уже побачили на власні очі, як живуть у Європі, у тій же Польщі, наприклад. Люди, які керували тут останні 20-30 років повинні відходити у минуле, а на їх місце хай приходять молоді, незаплямовані, порядні професіонали, за якими нема корупційного шлейфу.

Незаважаючи на те, що зараз купа бруду виливається на Президента у пресі, по телебаченню, у соцмережах, але ніхто за понад рік його правління не скаже, що Зеленський краде, займається корупцією, або "малює" схеми по відмиванню брудних грошей. Немає цього. Президент реально вірить і хоче зробити зміни в цій країні. Можливо, йому варто робити більш жорсткі кроки, але він хоче робити зміни демократичними методами. Він апелює до суспільства, до звичайних людей. 

І ще одне. Є дуже багато кроків, які ми просто не бачимо, а ЗМІ їх не виствітлюють належним чином, адже більшість крупних медіа-холдингів, як відомо, належать олігархам. Тому така картина вимальовується. Візьмемо, для прикладу, недавній Закон про трансферти між центральною владою та ОТГ, який відкриває величезні можливості для місцевих громад. Закон прекрасний: прибираються посередники у вигляді обласних та районних адміністрацій і рад, через які бюджети "кроїлися". Я це розумію, але людям не вистачає інформації. При правильно написаних програмах і при грамотних цікавих проєктах можна чимало зробити для міста. Місцеві адміністрації повинні не лише витрачали гроші, а й вчитися їх заробляти. Це те, чим наразі не займаються адміністрації. Вони не знають, як залучати інвестора, як створвати їм відповідні умови. Не до мера слід йти просити, а сам міський голова повинен працювати "у полях", зустрічатися з людьми на виробництві та в студентських аудиторіях, спілкуватися з містянами, чути їхні потреби.

- Кого вважаєте основними конкурентами у боротьбі за перемогу на виборах міського голови?
- Стару владу і навіть сказав би – стару систему. Всі основні гравці нинішніх виборів – творці цієї системи. Перш за все, це колишій міський голова Олександр Мамай. Зараз дуже цікаво, що переможе - гречка чи здоровий глузд людей. А ще є Удовіченко, є Матковський. Це клани. 15 років останні, один одного змінюючи, деребанили бюджет. Інших, при всій повазі, конкурентами на виборах не вважаю і нових обличь не бачу. Скажу вам абсолютно відверто. Якби була у Полтаві нова людина, порядна, достойна, професійна, я би взагалі не йшов на вибори, бо добре розумію, яке це шалене навантаження і величезна відповідальність перед людьми, якщо дійсно займатися роботою, а не грабувати місто. На жаль, такої людини нема. Тому я готовий довести, що Полтава може розвиватися стрімко та ефективно. 

- Чим ви займались до того, як створити свій власний бізнес?
- У 1986 році я закінчив Харківський інститут інженерів транспорту. Восени того ж року пішов до лав Радянської армії, де відслужив півтора роки. Спочатку була інженерно-саперна "учєбка" у місті Волжський, а потім - інженерно-саперна рота танкового полку у Калінінградські області. Все по-справжньому. У 1988-89 роках працював на станції Валуйки, куди потрапив після вишу.

- Яке враження під час зустрічей справив на вас Володимир Зеленський?
- Основні враження - приємна людина. Коли я виступав на сцені, він із легкою посмішкою дивився на мене, уважно слухав. Молодий, сил та енергії багато. Він терплячий, але коли набирається через край, то "витягає шаблю".

- Ви народилися у Великих Сорочинцях, зростали на Багачанщині, у студентські роки навчалися у Харкові, проте вважаєте себе полтавцем...
- Мама моя - вчителька початкових класів, тому її частенько переводили з однієї школи до іншої. Жили ми свого часу в Бірках, потім було село Затін - це під Великою Багачкою. Там я пішов до школи, а в четвертий клас ходив уже у Великій Багачці, а з п'ятого навчався у Рокиті. Вчився я добре, проте школу закінчив без медалі, оскільки мав пару четвірок.

- В одному з інтерв'ю ви зізналися, що полюбляєте рибалити. А коли востаннє ви знаходили вільний час для цього хобі?
 - Минулого року. У цьому був налаштований порибалити ще з ранньої весни, але часу, на жаль, не вистачає. Цьогоріч у мене багато роботи - це і нові будівельні проєкти, і підготовка до передвиборчої кампанії, і вибори. 

- Хто з політиків минулого та сучасності справив на вас найбільше враження?
- Лі Куан Ю. Це людина, яка вивела Сингапур на новий, абсолютно фантастичний рівень. Колишній прем'єр-міністр перетворив на диво відсталу колись колонію, яка була оточена ворожими сусідами. Та завдячуючи умінню домовлятися, створивши власну потужну армію, закони, які працюють і умови для життя людей - все змінив, і доволі швидко. Зараз це процівтаюча країна з високим рівнем життя, країна без корупції, де чиновники отримують зарплату та премії в залежності від ВВП країни.

Більш приземлений приклад - Польща і Дональд Туск. Це людина, яка прийшла у владу зі сторони, не будучи професійним політиком. Ще один приклад - Грузія, Саакашвілі і "батько реформ" Каха Бендукідзе. Я був у Грузії і спілкувався з грузинами, це реально чудовий приклад для нас. Каха казав 2014 року - Україна має кращий потенціал, ніж Китай. Але у нас нема законів. Є ті, що написані, але не працюють. Для будь-якого бізнесу потрібно, щоби вони були чіткими, зрозумілими та виконувалися. От вам простий приклад. Згадайте звичайну для нас і абсолютно нереальну для цивілізованої правової держави ситуацію - поліцейський зупиняє авто і всі кудись дзвонять по телефонах, аби "вирішити питання"...

- Які проблеми Полтави вважаєте пріоритетними? З чого починатимете їх вирішення?
- Перша і головна проблема - корупція у міській владі. Корупція тягне за собою непрофесійність. А це все разом створює безгосподарність. Кошти з бюджету не направляються на реальні справи. Приклад - парк "Перемога". Кошти виділяються на "точкові" зміни, на окремі елементи, але це абсолютно неправильний підхід до справи. Парк - це 38 гектарів території. Потрібно шукати та залучати інвесторів. Залучаємо спільноту експертів та спеціалістів. Робити проєкт реконструкції парку. Але для початку - варто вислухати всі пропозиції від полтавців - упевнений, серед них знайдеться чимало слушних!

Використання коштів платників податків повинно бути розумним та ефективним, воно залежить від того, наскільки корумпованою є влада міста. Всі у Полтаві знають, хто зараз на чому "кормиться", який клан на чому заробляє. 

Далі. Дуже багато вулиць у Полтаві досі не асфальтовані. А після приєднання до Полтави прилеглих сіл, на міського голову випаде ще більше навантаження.

Окремо скажу про проблему "Водоканалу" - підпорядкованість цього підприємства обласній раді, а не міській. Цю ситуацію можна і треба зімінити. Потрібна політична воля і зусилля нового депутатського корпусу. "Полтававодоканал" і "Полтаватеплоенерго" повинні бути у підпорядкування міста. Що є маємо сьогодні? Третина каналізаційних мереж у Полтаві завалені. Ще років 5-10 такого господарювання - і буде катастрофа. 

- Як плануєте вирішувати транспортну проблему в місті?
- Полтава будувалась без розрахунку на ту кількість автівок, яку зараз витримує місто. Додайте сюди маршрутки, яких у Полтаві нині забагато. Я за те, щоби їх замінити на великогабаритні комфортабельні автобуси, яких буде набагато менше, а якість наданих послуг - значно вища. Транспортна система повинна працювати як комп'ютер - чітко та злагоджено. Ми обов'язково побудуємо у Полтаві велодоріжки - це також зменшить транспортне навантаження. Втім, владі слід діяти вже зараз!

- Що зробите наступного дня, після перемоги на виборах міського голови?
- У владі я ніколи не був, тому так далеко не заглядав. Але думаю, що перше - варто зробити професійний аудит того, чим займалась міська влада останні три роки. Ми запросимо незалежних експертів, і якщо у діях можновладців будуть виявлені ознаки корупції - всі матеріали передамо до прокуратури та правоохоронних органів. Також одразу ж ініціюватиму реалізацію протиепідеміологічних протоколів у навчальних закладах, які розробили наші колеги із Національної експретної групи з інфекційного контролю. 

- Ще одна ваша пристрасть - футбол. Про що мрієте як президент аматорського СК "Полтава"?
- Мрію, щоби на матчі СК "Полтава" на новому, чисто футбольному стадіоні, завжди збирався аншлаг. Кістяк команди - така філософія нашого клубу - повинен складатися з місцевих гравців, вихованців футбольних шкіл міста та області. Мрію про поступовий розвиток клубу, про велику армію його уболівальників, а колись - і про дербі з ворсклянами.

- Мікрорайон "Садовий" — успішний проєкт із точки зору бізнесу?
- Я це не називаю проєктом. Це як дитина. Дуже особисте, від ідеї, до всіляких родзинок – від збереженого дубової алеї до нового фонтану. Ми зі старту підходили з розрахунку - зробити краще, ніж роблять всі інші у Полтаві. Оскільки новий мікрорайон знаходиться у приміській зоні, ми чудово розуміли - аби до нас пішли люди, аби купували квартири - ми повинні бути кращими. Мова не лише про квартири, а і про інфраструктуру - зони відпочинку, дитячі майданчики, сучасний садочок. Полтава розвивається і у зв'язку з цим, житло у передмісті - тема актуальна на найближчі роки. Для нас "Садовий" - це був перший проєкт такого рівня, ми вчилися, набивали свої власні "шишки", аби вдосконалюватися на наступних наших проєктах - зараз будується "Європейський квартал", є "Фемілі парк", житловий комплекс "Баронівський". Наша мета - щоби людям було комфортно жити в наших квартирах. І це бачення я хочу перенести на місто. Я дуже хочу, щоби Полтава стала містом, в якому хочеться жити.

- Ви фактично врятували людей, які вклали свої гроші у скандальне будівництво на Боровиковського, 11...
- Дотичним до цієї історії я став ще 2012 року, коли мене запросили на нараду до заступника голови обласної держадміністрації Олега Пругла. Були на тій нараді і представники міста, а також інвестори будівництва - люди, які постраждали. Ми взяли прорахунки - на той момент планувалося, що нам нададуть ділянку з комунікаціями під три будинки. Таким чином, за рахунок прибутку, ми би могли забезпечити людей із Борвиковського, 11 квартирами. Потім стало зрозуміло, що не все так просто - почалася судова тяганина. За каденції Мамая ніхто нічого для людей не робив. Сам Мамай увесь час водив людей за ніс, підписував меморандуми, але справою не займався. Йому було не до людей, які постраждали від аферистів. Лише цьогоріч було вирішене питання про оформлення 1.5 га на Браїлках по забудові земельної ділянки. За пару років люди отримають житло. А потім ми будемо займатися будинком на Боровиковського, адже наразі там є ті ж невирішені проблеми - арешти, суди... Плюс, слід робити обстеження, і після висновків фахівців вирішувати — чи робити демонтаж будівлі. У будь-якому випадку, ми цю проблему вирішемо, люди отримають свої квартири, але Мамай до цього не матиме жодного стосунку.

Взагалі, у Полтаві чимало довгобудів, у тому числі приватних. У мене є велика надія, і голова ОДА пообіцяв, що наступного року басейн в авіамістечку буде зданий в експлуатацію. 

Або інша наша біль — автотраса Київ — Харків у межах Полтави. Всі пам'ятають про домовленість між ОДА та містом, що ремонт буде зроблений на паритетних началах, за умов співфінансування. У підсумку, місто грошей на дорогу не дало. Дорогу зробили у підсумку виключно за кошти держбюджету та бюджету області. Але Полтава - то не область. Слід розуміти, що частину грошей на дороги, які могли бути побудовані, скажімо, на Котельву, Гадяч чи Глобине, полтавці забрали собі. 

- Чи вважаєте себе щасливою людиною?
- Щастя залежить від багатьох факторів. Я щасливий тим, що мої діти вміють працювати, вони вміють заробляти, вони мають власні родини. Щасливий, бо маю двох онучок і онука. Величезне задоволення отримую від спілкування з ними. Щасливий, коли люди отримують ключі від нової квартири і щиро дякують. Ці емоції — важливіші за будь-які гроші. Всі, хто зі мною працює — це подяка їм — майстрам, начальникам буддільниць, простим робітникам. Кожен вносить свою частку у кінцевий результат.

- Якою бачите Полтаву 2025 року?
- Вона повинна бути трохи кращою, ніж мікрорайон "Садовий" зараз. Останні десять років влада згадує про свої обов'язки, як правило, лише у рік виборів. Організовує "показуху", а потім на чотири-п'ять років про все забуває. Чи вже всі забули про те, як Мамай питав на сесії, навіщо той сніг прибирати, адже весною він все одно розтане…

Полтаву хочу бачити містом сучасним, інвестиційно привабливим. Нові робочі місця - це класно, активний малий та середній бізнес - це класно. Міська влада повинна навчитися заробляти гроші. 

Полтава - туристичне місто. Всі пам'ятки історії та архітекрури слід відмити від багнюки, причепурити, написати десятки цікавих історій, а вони є - і розповісти про нас світові! Не забувайте, що іноземний турист залишає у місті свої гроші. Великі можливості Полтава має, на мою думку, як центр медичного та освітнього туризму. 

У нашому місті повинна бути красива набережна, почищена Ворскла, охайні парки та сквери, зручне траспортне сполучення, сучасний аеропорт. Наступного року там нарешті з'явиться нормальна злітно-посадкова смуга, а значить аеропорт має отримати нове життя.
 

політикум, вибори, Сергій Іващенко

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.