ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

15:00 05.10


Що знайшли археологи під час чергових розкопок на Полтавщині

Під час археологічних розкопок протягом 2019-2021 років знайшли експонати від скіфського часу до першої половини ХХ ст. Археологічні знахідки презентували у Полтавському краєзнавчому музеї.

Виставка буде працювати у флігелі музею до 15 жовтня.

Розкопки проводила Полтавської археологічної експедиції ДП «Науково-дослідного центру «Охоронної археологічної служби України» Інституту археології НАН України. Керівник – кандидат історичних наук Юрій Пуголовок.

На виставці представлені знахідки, які датуються від ранньої Залізної доби до 20-30-х років, ХХ ст.

Серед експонатів, знахідки, що репрезентують матеріальну культуру Скіфського часу. Йдеться про кераміку, речі побутового призначення, різноманітні веретена, які досить широко використовувалися у господарстві. Частина з них прикрашена символікою, хрестами, насічками.

«Вони, порівняно з іншими культурними нашаруваннями матеріали Скіфського часу, не складають таку досить велику обширну групу предметів, але їх близько кількох десятків. Колекція їх постійно поповнюється».

 
 

Щодо доби Середньовіччя, то її представлено знахідками більшої кількості. Вони датуються від кінця IX ст і до другої половини XV ст. Експонати репрезентують матеріальну культуру мешканців сіверянського поселення, яке існувало на території Іванової гори, Інститутської гори:

«Це досить така характерна ліплена кераміка, орнаментована характерними відбитками шнура, насічками, різноманітні прикраси. Серед прикрас роменської культури виділяється підвіска мушля каурі, яка потрапила на територію Полтави. Вона була десь привезена із якихось європейських ринків або європейськими, торговцями».

Давньоруський доба, репрезентована теж великою кількістю керіамічних матеріалів, тарного посуду, який потрапляв до Полтави із Візантії. Для цієї доби знайшли характерні прикраси, різноманітні деталі одягу, особисті прикраси, знахідки зброї.

«Виявили велику кількість знахідок, які датуються часом після монгольського нашестя, коли були темні часи в історії Полтави. Не зрозуміло, чи існувало тут поселення чи ні, але знахідки підтверджують той факт, що населення тут було. Яка його площа, яка кількість, хто тут мешкав, наразі нам не відомо».

Нагадаємо, у полтавському музеї зберігатимуть шаблю часів Золотої Орди. Влітку 2021 року шаблю знайшли та виловили у річці Псел. Після двох років реставрації знахідку передали у краєзнавчий музей.

Шаблю часів Золотої Орди XIII-XIV століть знайшли під час риболовлі на річці Псел на глибині близько 5 метрів у 2021 році. Донині знахідка перебувала на реставрації в лубенського археолога та краєзнавця Олександра Сидоренка. Наприкінці вересня шаблю передали на зберігання у полтавський краєзнавчий музей.
 

археологія, знахідки, поховання

За темою:

  •  Полтавські археологи знайшли фундамент будівлі початку XIX століття
  • Археологи поблизу Корпусного парку Полтави знайшли артефакти
  • Полтавські археологи знайшли рідкісну срібну монету
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.