14:58 23.01 2423
З десятої години ранку ветерани та інваліди АТО перекривали всі дороги до центрального автовокзалу, не даючи виїхати з нього рейсовим автобусам.
На акцію непокори цю категорію громадян змусила вийти ситуація з пільгами на проїзд: сьогодні приватні перевізники відмовляються возити їх безкоштовно у громадському транспорті, а також не надають можливості пересуватися без оплачених квитків на маршрутах міжміського сполучення.
Координатором акції виступив керівник Полтавської обласної філії ГО "Товариство ветеранів АТО" Дмитро Пономаренко:
"13 січня ми зустрічалися із обласними чиновниками, аби врегулювати це питання. Нам обіцяли, що пільги будуть, що вони передбачені. Натомість уже 23 січня, а розмови так і залишилися розмовами", - сказав він.
Його слова підтверджує один із учасників АТО Володимир – нещодавно він був змушений заплатити повну вартість проїзду з Києва до Полтави:
"Раніше я платив тільки касовий збір у 10% від вартості квитка, а зараз вимагають повну суму. Виникає питання – куди поділися пільги і хто повинен відповісти за їхнє раптове зникнення? "
Один із водіїв приміського маршруту на ім’я Микола заявив мітингувальникам – він завжди надає пільгові місці АТОшникам і навіть не дивиться на їхню кількість, тому що поважає захисників України: "Пустіть мене, хлопці, мені на ремонт треба, інакше завтра я взагалі нікого не повезу!"
Учасники протесту сперечалися з ним - "всіх не пускаємо" і згодом водій зник.
Загалом учасники протестної акції влаштували на під’їздах до автовокзалу щось на шталт стихійного мітингу, на якому виступали як рядові бійці АТО із критикою влади, так і відомі у Полтаві активісти. Своєю присутністю підтримував акцію протесту і колишній голова обласної ради Петро Ворона.
Протестувальники вимагали, аби до них на предметну розмову приїхали нинішні керівники обласної влади. Тим часом у "полоні" мітингувальників опинилися не тільки рейси районного і обласного значення, а й міжміські і навіть міжнародні. Так, найбільше обурювалися водії та пасажири автобусу, який прямує до польського міста Щецин: він буде у дорозі добу, має подолати півтори тисячі кілометрів, крім того, заїхати по людей до аеропорту "Бориспіль". Власне, саме тому через півтори години протесту цей автобус таки випустили на маршрут. А от мандрівникам до Дніпропетровська повезло менше, хоча вони хотіли виїхати "по-тихому": сіли до свого транспортного засобу не на платформі, а на майданчику перед вокзалом. Проте, рушити у дорогу так і не змогли: один із АТОшників перекрив їм шлях білими "Жигулями".
До речі, приватні автомобілі мітингувальники пропускають, але з часом їм все важче під’їхати до вокзалу через припарковані на узбіччі автобуси.
Сьогодні у Полтаві мінус 14 градусів. Дванадцята година. АТОшники кажуть, що чекатимуть чиновників і тим часом п’ють гарячий час із термосів та ходять грітися до пункту обігріву Служби порятунку, який знаходиться поруч з автовокзалом.
Пругло приїхав - автовокзал розблоковано
Врешті-решт, до сотні мобілізованих бійців АТО, які відстоювали свої пільги на проїзд за допомогою перекриття під’їздів до автовокзалу, приїхав заступник голови облдержадміністрації Олег Пругло.
Він попросив чоловіків розблокувати рух транспорту і запросив на нараду до зеленої зали ОДА сьогодні на 15:00. Керівник Полтавської обласної філії ГО "Товариство ветеранів АТО" Дмитро Пономаренко акцію громадянської непокори звернув і всі її учасники розійшлися.
До цього мітингувальники "не злим тихим словом" згадували Пругла, адже 13 січня за його участю був проведений "круглий стіл", на якому він запевнив: існує домовленість із перевізниками, відповідно до якої вони до лютого надаватимуть АТОшникам можливість пільгового проїзду. Проте 10 діб після заходу довели: домовленості не діють.
"Ситуація яка? Існують як мінімум сім законів і дві постанови Кабміну з приводу пільг ветеранам і інвалідам АТО. Але у зв’язку із децентралізацією їхнє забезпечення покладене на органи місцевого самоврядування. Місцеві бюджети такого навантаження просто не витримають. Дивіться, тільки у Полтавській області проживає 1,4 мільйони мешканців, із них 400 тисяч – пільговики", - прокоментував ситуацію виданню Poltava365.com інший чиновник, заступник голови облради Анатолій Ханко.
До речі, у подібний ситуації в Лубнах – після перекриття автошляхів пільговиками – міська влада пішла їм назустріч і забезпечила пільгами до початку лютого.
Анна СОЛТОВСЬКА
На Полтавщині потонула 9-річна дівчинка
20:00 30.11