ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

15:45 13.07


Традиційну старовинну полтавську хату продемонструють у столиці

Починаючи з 14 липня, наступного тижня  у столичному Національному музеї народної архітектури та побуту України в Пирогово можна буде подивитися, як раніше перекривали дахи очеретом на хатині з Полтавщини.

Як розповів співробітник музею Артем Палієнко, до будинку вже доставили кулі очерету вагою близько 250 кг.

Кулі очерету для перекриття хати з Лелюхівки, фото Артема Палієнко

 Кулі очерету для перекриття хати з Лелюхівки.

Перекриватиметься покрівля очеретом за спеціальним методом під назвою «підгузир». Роботи виконуватимуть спеціальні майстри.

Кулі очерету для перекриття хати з Лелюхівки, фото Артема Палієнко

 

У музеї хата спочатку була вкрита «оберемками». У нижній частині – крокв, у першу лату забивалися кілки і по них заплітали невисокий (20 см) тинок із тонкої лози (2-3 см в діаметрі) ще до покриття даху. Тинок утримував солому оберемків. У дев’яності роки хату було перекрито «парками», а тинок  знято.

Хата має чотири вікна на передній стіні. Орієнтоване житло чолом на південний схід. Вкрита хата соломою «парками». Невисокий дах на восьми кроквах має м'які плавні обриси. На Новосанжарщині застосовували декілька технік при вкриванні хат соломою: «парками», «оберемками», «під курішки».

За інформацією з путівників та архіву музею, з історії експозиції «Полтавщина» (хати у Лелюхівці) відомо, що вона побудована у 80-ті роки ХІХ ст.

Це – унікальне житло селянина, козака південної Полтавщини 80-х років ХІХ століття. Хата типу «дві хати через сіни»: хата, сіни, світлиця, з двома верхами, наскрізними дверима у сінях, з піддашком на колонах (передній фасад).

Розміщення експозиції «Полтавщина» у Пирогово

 

У 1971 році, у червні місяці, хату виявила наукова експедиція музею. І уже у 1972 році її встановили в Пирогово.

Стіни каркасної конструкції, вище вікон по периметру – зруб. Великі за розміром приміщення для міцності перекриті подовжніми та поперечними сволоками, на які спирається стеля. Стіни середньої частини хати (сіней) – рублені.

Поєднання каркасно-зрубної конструкції із зрубною та зрубно-закладною – явище типове для півдня Полтавщини.

Експозиція «Полтавщина», хати у Лелюхівці (фото Національного музею народної архітектури та побуту України )

  Експозиція хати у Лелюхівці (фото Національного музею народної архітектури та побуту України )

При будівництві хати використано декілька видів деревини: дуб на сохи, верба – на стіни сіней і колони, осика – на сволоки, вільха – на глиці, лоза – на стіни хати тощо. Це поширений прийом народного зодчества Полтавшини.

Давніми традиціями елементами хати є два «верхи» - димоходи, заплетені лозою, зсередини і зовні обмащені глиною; а також двоє наскрізних дверей (у двір та на город) і рублені стіни сіней.

Національний музей народної архітектури та побуту України є найбільшим скансеном Європи та найяскравішим архітектурно-ландшафтним комплексом, де представлені усі історико-етнографічні регіони країни.

На території розміщено близько 300 унікальних пам’яток народної архітектури, датованих XVI − XX століттями.

Крім того на території проводять традиційні народні свята, ярмарки майстрів народного мистецтва,різноманітні екскурсійні програми та квести.

музей, очерет, історія, полтавська хата

За темою:

  • У Полтаві висадили дуб до річниці підписання шведсько-українського союзу
  • Стародавній скіфський кинджал став музейним раритетом
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.