ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

13:30 25.07


У Горішніх Плавнях опалюють приміщення завдяки каналізаційним стокам

Торік на водоканалі Горішніх Плавнів запровадили енергоефективну систему опалення. Гаряча вода та обігрів приміщень здійснюється за рахунок тепла, отриманого від стічних вод.

Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" (КП ВУВКГ) горішньоплавнівської міської ради  обслуговує майже 54 тисячі абонентів – населення міста та декілька сіл – Золотниче, Піддубне. Протягом доби на очисні споруди надходить від 12 до 16 тисяч кубометрів стоків, в залежності від погодних умов (в спеку стоків більше). Працюють на підприємстві близько 360 осіб.

Всі стоки збираються на підприємстві, де проходять очистку. Водоочисні споруди включають в себе: берегову насосну станцію першого підйому, реагентне господарство, хлораторну, два вихрових змішувачі, камери пластівцеутворювання, відстійники, фільтрувальну станцію, резервуари чистої  води, насосну станцію другого  та третього підйомів  і далі – мережу транспортування та розподілу води.

Очисні споруди поділені на об'єкти, де проходить механічна очистка (це решітки), біологічна очистка (активний мул з мікроорганізмами, аерація) та доочистка (біофільтри). Резервуари глибиною близько шести метрів, знаходяться під відкритим небом – взимку через температуру від +9 градусів і вище вода не замерзає ніколи.

На місто та на ГЗК, що є  найбільшим абонентом "Водоканалу", постачається на добу 13-16 тисяч кубометрів очищеної технічної води. Фактична добова структура подачі води: промисловість (в основному ГЗК) – 8,77 тис. кубічних метрів, соціальні, культурні об’єкти  та бюджетні організації – 0,29 тис. кубічних метрів, населення - 4,38 тис. кубічних метрів. Якщо попередні роки діяльності водоканалу стічні води лише очищували та подавали споживачам, то з недавніх пір на підприємстві навчилися підігрівати воду та опалювати приміщення, використовуючи температуру стічних вод.

В 2015 році керівництво комунального підприємства за підтримки місцевої влади прийняло рішення збудувати за допомогою теплових насосів максимально економічний та енергоефективний об’єкт, який би забезпечував теплом і гарячою водою очисні споруди за мінімальні кошти.

Протягом 2016 року був закінчений проект, проведені роботи та введено в експлуатацію вказаний об’єкт. Якщо раніше на КП ВУВКГ користувалися автономним опаленням з елетропідігрівом на кожному об'єкті, то впровадження енергоефективних технологій дало можливість забезпечити опаленням нового типу близько 40 відсотків об'єктів підприємства. На даний час ціна однієї ГКал дорівнює 770 гривень (собівартість обслуговування теплових насосів), у той час як послуги централізованого теплопостачання коштують підприємству 1493 гривні – порівняно до автономного опалення або централізованого міського опалення підприємство економить 40-50 відсотків коштів.

Принцип роботи системи наступний. Завдяки тому, що місто користується гарячою водою, стоки на підприємство надходять вже розбавлені та підігріті. Тому найнижча температура стоків на вході до очисних споруд – 9 градусів у холодний період, в теплу ж пору року вона сягає 18-19 градусів. Через теплообмінник стоки прокачуються, віддаючи своє тепло гліколевій суміші.

В принципі, для цієї системи було б достатньо, якби стоки мали температуру +4 градуси – система налаштована працювати з цієї температури. Ми ж подаємо воду температури +9, що дає додаткову економію

  – розповів головний енергетик КП ВУВКГ Ігор Гулак.

В котлах ця суміш, підігріта до температури 10-20 градусів, запускає процес, подібний до роботи теплообмінників у кондиціонерах чи холодильниках – випаровування фреону. А при конденсації фреон виділяє тепло до 60 градусів, яким на підприємстві підігрівають воду в двох конденсаторах тепла – більшому для опалення та меншому для гарячої води. Це дає можливість співробітникам підприємства користуватися гарячою водою, приймати душ наприкінці робочої зміни. Однією з переваг нової системи також є те, що вона не потребує постійного технічного нагляду – їй надають мінімальне технічне обслуговування.

За словами технічного директора горішньоплавнівського "Водоканалу" Олексія Гайдабури, це дає економію по споживанню електричної енергії щомісячно на рівні 35 відсотків.

Якщо ми на місяць споживали 230-240 кВт електроенергії, то наразі у нас помітне зменшення. Ми вживали ще деяких заходів, тому важко точно сказати, але після встановлення лічильників ми прорахували, що економія по електроенергії тримається на рівні 35 відсотків

 – зазначає Олексій Гайдабура.

Вартість переходу на використання теплових насосів склала 3 млн  800 тисяч гривень.

Замовником проекту виступив міськвиконком Горішніх Плавнів, гроші виділені з екологічного фонду, а потім обладнання було передане на баланс КП ВУВКГ.

Обладнання, яке встановили, українського виробництва. Орієнтовний термін окупності, згідно з проектом, спочатку був близько семи років.

Проте, зазначає головний енергетик підприємства Ігор Гулак, якби одразу підключили до проекту всі без винятку об'єкти, окупність була би на рівні трьох років.

Через брак коштів – необхідність заміни великої кількості внутрішніх комунікацій та перепідключення до іншого джерела теплопостачання, деякі об'єкти розташовані на відстані в півтора кілометра.

 

 

каналізаційні, опалення, стоки, Горішні Плавні

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.