ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

16:00 04.02


У Полтаві демонтували пам'ятник російському полководцю Суворову

У Полтаві знесли пам'ятник військовому діячу Російської імперії, полководцю Олександру Суворову. Про це йшлося в ефірі передачі "Розмова в студії" полтавського телеканалу "Місто+".

Раніше цей монумент, що стояв на подвір’ї київського військового ліцею імені Івана Богуна, було демонтовано з ініціативи дирекції ліцею та за підтримки УІНП й тодішнього віце-прем’єра В’ячеслава Кириленка.

Восени минулого року пам’ятник перемістили до Полтавського музею важкої бомбардувальної авіації — філії Національного військово-історичного музею України як експонат.

В ефірі полтавського телеканалу оприлюднили лист голови Антона Дробовича до директора Національного військово-історичного музею України Андрія Ільєнка.

У документі зазначено, що «пам’ятник не є пам`яткою історії, мистецтва, культури, архітектури, містобудівництва, науки та техніки тощо. Він був виготовлений у 1974 році скульптором-аматором, а відтак питання його художньої цінності є відкритим. Зазначений пам’ятник був одним з елементів радянської наочної агітації та пропаганди, яка втратила своє значення після здобуття Україною незалежності.

Відтак, доцільність музеєфікації та експонування цього пам’ятника може розглядатись у контексті монументальної пропаганди доби СРСР».

«Встановлення у Полтаві на території філії НВІМУ пам’ятника О. Суворову співпало в часі з розглядом Російською православною церквою питання про канонізацію цього полководця. Ініціатива у зарахуванні О. Суворова до лику святих РПЦ належить російському бізнесмену Костянтину Малафєєву та його оточенню — громадським рухам «Царьград» та «Двуглавий Орєл». Саме цей російський бізнесмен вважається одним із головних організаторів збройної агресії Російської Федерації проти України. Його начальником охорони був російський терорист І. Стрєлков-Гіркін. Телеканал, який належить К. Малафєєву, «Царьград.ТВ», не лише просуває О. Суворова у російські святі, а ще й є одним з головних російських рупорів антиукраїнської пропаганди», — говориться у листі Антона Дробовича.

«Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» Російська Федерація визнана державою агресором. А відтак встановлення пам’ятника О. Суворову, який визнаний найбільш видатним полководцем сучасної Росії, фактично є актом звеличення одного з чільних героїв держави-агресора», — наголосив у офіційному листі очільник Інституту нацпам’яті Антон Дробович.

Під час обміну думками у телестудії з цього резонансного питання звучала позиція, що оскільки пам’ятник військовому діячу Російської імперії знаходився у лічених метрах від Стіни пам’яті військовослужбовців, правоохоронців та добровольців, які загинули під час відсічі збройної агресії Російської Федерації — експонування такого монументу у Полтаві викликало значний суспільний резонанс.

 

«Медійний розголос, позиція УІНП, громадськості і ветеранів російсько-української війни та конструктивний, виважений підхід дирекції Національного військово-історичного музею України унеможливили прославляння у Полтаві російського імперського діяча. Для нас як для країни, яка протистоїть російській агресії, це не просто питання символів, а принципово важливе історичне питання. Суворов входить до пантеону героїв СРСР, нині путінської Росії, раніше — Російської імперії. Україна має своїх історичних Героїв. Суворов має явну негативну репутацію в історії України. І це підтверджує ціла низка, досліджених науковцями фактів», — сказав Олег Пустовгар. Як зазначається на офіційному сайті Українського інституту національної пам’яті, у 1768‒1769 роках російський полководець Суворов був безпосереднім учасником придушення Коліївщини — козацько-селянського повстання в Правобережній Україні.

Гість передачі «Розмова в студії», професорка, завідувачка кафедри історії України Полтавського педагогічного університету Людмила Бабенко розповіла, що під керівництвом Суворова 1778 року відбулася насильницька депортація з Криму до тодішньої Азовської губернії Російської імперії понад 30 тис. кримських християн (греків і вірмен), внаслідок якої загинуло близько половини переселенців. Суворов причетний до винищення частини ногайців ‒ народу, який у XVIII ст. населяв землі Північного Причорномор’я — території південних областей сучасної України. У 1794 р. очолюваний Суворовим російський каральний корпус придушив польське визвольне повстання на чолі з Тадеушем Костюшком.

Регіональний представник Українського інституту національної пам’яті (УІНП) в Полтавській області  Олег Пустовгар повідомив, що жахливим спадком російсько-комуністичного імперського минулого є сила-силенна топонімічних назв на честь Суворова. «Лише на Полтавщині, у різних громадах налічується 27 назв вулиць, провулків, площ на честь цього діяча Російської імперії й ката українського та польського народів», — сповістив представник Інституту нацпам’яті. Він висловив сподівання, що демонтаж у обласному центрі пам’ятника російському військовому злочинцю Суворову пришвидшить процеси деколонізації топоніміки по всій Полтавщині.

Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті

пам'ятник, декомунізація, Олександр Суворов

За темою:

  • Полтавці влаштували акцію у пам’ять про загиблих під час війни дітей
  • "Битва на Ворсклі": у Полтаві встановять новий пам’ятний знак
  • У Мачухах відкрили Алею Слави Героїв
  • Топ-5 за тиждень :
    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.