ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

14:15 18.03


У Полтаві експонують виставку "100 років боротьби: Українська революція 1917-1921"

Вистаку організували Полтавський облмузей ім.Василя Кричевського, Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті та Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені Івана Котляревського.

Виставку демонструють на третьому поверсі вестибюлю облбібліотеки.

17 березня, у 106-ту річницю від дня створення першого українського предпарламенту—Української Центральної Ради (УЦР) виставку представили засобам масової інформації, співробітникам Центру національно-патріотичного виховання учнівської молоді, курсантам Полтавського військового коледжу та студентам кафедри документознавства Полтавського технічного університету.

Саме УЦР вперше у XX столітті проголосила незалежність України. Історичні факти про УЦР й добу Української революції, а також про сучасну російсько-українську війну доносили до слухачів регіональний представник УІНП Олег Пустовгар та завідувачка науково-дослідного експозиційного відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею Наталія Кузьменко.

УЦР – національний політичний центр, згодом перший український парламент, який керував національно-визвольним рухом українського народу, а потім і відродженою державою – Українською Народною Республікою (УНР). Центральна Рада була створена з ініціативи демократичної української інтелігенції, об’єднаної в Товариство Українських Поступовців, за участю політичних партій України, а також представників робітництва, духовенства, військових, студентів, громадських і культурних організацій. Головою УЦР було обрано Михайла Грушевського, заступниками голови Володимира Науменка та Дмитра Антоновича. За словами Наталії Кузьменко: «Склад Центральної Ради поповнювався і розширювався на демократичній основі. Вже наприкінці липня УЦР налічувала 822 члени, з них 25 відсотків складу становили вихідці з Полтавщини». Наталія Кузьменко зауважила: «Важливо, що концепція цього проєкту та, що виставки УІНП не є метеликами, разовими. Вони не лише актуальні, але й гостро інформативні, бо для створення використані не якісь там заяложені дані, а вагомі наукові дослідження і популяризація нових документів».

Розповідає в простій та цікавій формі про події Української революції.

Виставка детально висвітлює різні аспекти творення Української державності 1917 - 1921 рр., складається з 20 банерів, у дизайні задіяно більш ніж 250 унікальних документів та фотографій. Автори виставки: Володимир В’ятрович, Ярослав Файзулін, Вікторія Яременко, Віталій Огієнко, Анатолій Хромов, Богдан Короленко, Зоя Бойченко, Наталія Бик.

 «Ця виставка була створена ще 6 років тому, а сьогодні її актуалізували, бо заграла новими барвами, бо нині, у час повномасштабного російського вторгнення, все більше звучить наратив 100-літньої війни. У листопаді 1917 року Центральна Рада проголосила УНР. У грудні 1917 року Рада комісарів більшовицької Росії передала УЦР вимоги допомагати більшовикам. УЦР за підписом Симона Петлюри відхилила Ультиматум Лєніна — Троцького. 22 грудня російські загони захопили Харків, де для маскування агресії створили маріонеткову квазідержаву, провівши так званий „Всеукраїнський з’їзд рад“. На ньому Україну проголосили радянською республікою і федеративною частиною радянської Росії. У січні 1918 року червоногвардійці оголосили війну Українській Народній Республіці. Тоді війна з росіянами тривала до кінця 1921 року. Українська революція завершилася Другим зимовим походом або Листопадовим рейдом — військовою операцією Армії УНР проти РСФРР у жовтні-листопаді 1921 року. Росіяни загарбали територію УНР, але боротьба тривала протягом усього 20 століття: за незалежність боролися Українська військова організація, ОУН, УПА, шістдясятники, Народний Рух. А нині, вже у 21 столітті-сучасні ЗСУ на чолі із Валерієм Залужним», - розповів Олег Пустовгар.

У Полтавсьому офісі УІНП кажуть, що кожен охочий полтавець протягом місяця зможе переглядати експозицію у бібліотеці.

Також завантажити електронний варіант виставки Інституту нацпам’яті на власний гаджет або ноутбук можна тут https://mega.nz/folder/Fho2lRZa#aZ63CP7H9Q41yw-yIKtV-A

виставка, війна

За темою:

  • У Полтаві відкрилася фотовиставка "Погляд із минулого"
  • Топ-5 за тиждень :
    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.