ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

13:00 23.09


У Полтаві можуть призначити начальника військової адміністрації

У разі введення у Полтаві військової адміністрації, начальника оберуть серед полтавців, не депутатів. Це станеться, якщо міськрада так і не розпочне роботу. Олександр Мамай отримав підозру у кримінальному провадженні.

Якщо за 2-3 тижні не збереться сесія Полтавської міськради, а виконком і далі ігноруватиме освоєння бюджету, начальник Полтавської ОВА Дмитро Лунін проситиме президента Зеленського про введення у Полтаві військової адміністрації.

Остаточною же краплею може бути повідомлення чинному міському голові Олександру Мамаю про підозру в рамках кримінального провадження. Деталі про те, як і коли може бути запроваджена ВА і місті, що наразі є найбільшім невдоволенням і хто може посісти посаду начальника військової адміністрації розповів «Полтавщині» Дмитро Лунін.

Полтавську ОВА не влаштовує стан міста, яке знаходиться в тилу, але йде шляхом деградації

— Що може бути передумовами введення військової адміністрації. По-перше, це кримінальна справа. Якщо буде підозра, я точно буду одразу звертатися до президента щодо введення військової адміністрації, — зазначив начальник ПОВА.

Крім того, він зазначив, що бачить кілька проблем у Полтаві, які також можуть стати підставами для запровадження ВА. Одна з них — це конфлікт із депутатами.

— Зовсім не працює ця гілка влади. Депутати не збираються, мер їх не збирає. Не можуть же не вирішуватися питання дуже довго. Ми розуміємо, що можуть бути різні ситуації, але це не може тривати роками. Це небезпечно в такий час, — наголосив Дмитро Лунін.

Ще одна проблема — це те, що місто не освоює кошти бюджету. За словами начальника Полтавської ОВА, понад 1 млрд грн знаходиться на рахунках у загальному фонді.

— Їх можна було би витратити, у першу чергу, на військових. У нас військових зборів сплатили саме в бюджет Полтави, який не планувався за рахунок збільшення зарплат і кількісного складу, майже 500 мільйонів гривень. І ці кошти — точно близько 70 мільйонів, які прийняли по програмі — мали надіслати на підтримку. Цього не відбувається, — пояснив Лунін.

Крім того, є проблеми із компенсацією НАК «Нафтогаз». Минулого року Кабмін, НАК «Нафтогаз України», Офіс президента, Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування, «Асоціація міст України» та Палата місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад домовилися, що міста отримуватимуть на 4% більше ПДФО — щоби перераховувати ці кошти «Нафтогазу» через компанії теплопостачання. Усі міста в країні сплачують кожного місяця стільки, скільки надійшло коштів, але не Полтава.

— Наприклад, Кременчук сплачує двічі на місяць. Полтава заплатила тільки 30 мільйонів зі 100-та, які вже надійшли. Я знаю, що на виконкомі прийняли рішення, що вони ще 20-30 мільйонів нададуть. Але це ніби тренування всіх учасників процесу, — вважає начальник ПОВА.

Він додав, що має претензії і до благоустрою Полтави та соціального захисту.

— Місто не прибране, дороги не робляться. За весь час громади Полтавської області витратили майже 300 мільйонів гривень на дороги. Полтава витратила тільки мільйон. Крім того, слабко витрачаються кошти на сферу медицини. У нас близько 50 тисяч переселенців. Я вже не кажу про тих мешканців, які тут є, військових — яким потрібна допомога. Тобто не збільшується потужність закладів медицини. У нас є проблеми по 109-му мікрорайону. Ми домовлялися, що місто надасть 45 мільйонів: 15 — на водоканал і 30 — на теплоенерго, для забезпечення мереж до будинків. На сьогодні ми бачимо, що мер не хоче виконувати ці обіцянки. Вже обіцяє три місяці. Обіцяв на останньому виконкомі це зробити. Подивимося, що вони там прийняли. Тому що це спонукає нас перекидати кошти з інших напрямків обласного бюджету, щоби забезпечити 109-й мікрорайон. А це загалом завдання міської влади — займатися опаленням, — пояснив Дмитро Лунін.

Крім того, він не вдоволений тим, як працює сам Олександр Мамай і які він має політичні погляди.

— Немає діалогу між органами виконавчої влади і мером. Мера важко знайти на робочому місці. Так, коли йому телефонуєш, він приїжджає. Але все одно ми бачимо, що вже є конфлікти на всіх рівнях — зі всіма гілками влади. Такого не має бути під час війни. Ну і найперше (це моє особисте) — що мер міста спілкувався з колаборантом Кивою перші два місяці. Це зафіксовано в Службі безпеки України, про це знають. Я вважаю, якщо буде кримінальна справа, то точно така людина не може керувати містом, — вважає очільник обласної адміністрації.

Депутати можуть знайти голоси для розпуску виконкому, але не мають консолідації для подальшої роботи

Всі ці причини господарсько-політичні, адже, як зазначив Дмитро Лунін, він не хоче, аби запровадження військових адміністрацій у громадах мало виключно політичний мотив — бо це може мати негативні наслідки.

— Ми говорили, що не хочемо, щоби це був важіль політичного впливу на голів громад. Тому що вже не раз говорили голови громад: «якщо ви так будете робити, то завтра ви просто на коліна поставите всіх керівників територіальних громад суто з політичного мотиву». Я тут згоден. Повинно бути або, як у нас зараз, не воююча область. І якщо буде кримінальна справа або не працюватиме (я подивлюся найближчі 2-3 тижні) і не запрацює конструкція із депутатами, будемо приймати рішення однозначно, — додав керівник ПОВА.

Він вважає, що депутати міськради наразі здатні більшістю голосів прийняти рішення щодо розпуску виконкому, в якому є три представники «ОПЗЖ», а також звільнити заступника міського голови з питань ЖКГ Євгена Ричку — також представника Іллі Киви й «ОПЗЖ». Але він впевнений, що Олександра Мамай накладе вето на це рішення. Для подолання вето депутатам треба 29 голосів, яких вони, на сьогодні, не мають. то воно так і залишиться.

— А може воно так залишатися чи ні? Чи впорається зі своїм завданням той виконком, який є, який ручний в мера і приймає рішення виключно в тих напрямках? — задається питанням Дмитро Лунін.

Тобто відсутність єдиного бачення подальшої роботи в депутатів буде ще однією причиною для введення у Полтаві військової адміністрації. Вона цілком реальна, оскільки до єдиної думки не можуть дійти навіть депутати в середині фракції «СН».

— У нас була нарада із політичним керівництвом партії «Слуга народу» в області та країні. Я, як представник військової адміністрації, був запрошений на неї. По великому рахунку, є різні вектори бачення серед 9-ти депутатів міськради. Там немає одного погляду на те, що робити. Я знаю, що десь 20-23 депутати, на сьогодні, є в новій коаліції проти мера, якщо так можна назвати. Але цих голосів буде недостатньо, — додав Дмитро Лунін.

Крім того, для партії «СН» залишається політичне питання: хто буде секретарем, якщо знімуть міського голову. За словами начальника ПОВА, як секретар Андрій Карпов політично не влаштовує депутатів усіх рівнів.

— І я також впевнений, що ця людина не може керувати містом, тому що вона майже 2 роки приймала рішення пліч-о-пліч із мером міста, критикує нашого президента, а це наш лідер державний. Такого не може бути. Це, в першу чергу, недоцільно зараз робити. Тим більше, критика йде з кожного питання. Останнє, що я бачив — це питання по Медведчуку. Як можна порівнювати 200 життів наших героїв з Медведчуком, який нам всім не потрібен? І це для нас людина, яка є зрадником, — зазначив Дмитро Лунін.

Імовірно, він мав на увазі один з дописів Андрія Карпова у соцмережах, де він заявив, що обмін підозрюваного у держзраді Віктора Медведчука на 200 українських військовополонених був звільненням з полону Медведчука, яке провів керівник ОП Андрій Єрмак.

Лунін також додав, що є два формати введення військової адміністрації в місті. Один з них лишає частину повноважень міськраді, інший — дозволяє ухвалювати всі рішення одній особі. Сам начальник ОВА схиляється до останнього варіанту.

— Рішення приймає тільки президент. Він може залишити все, як є, а може ввести військову адміністрацію. Вона вже може бути жорсткою — коли вся влада буде у керівника, або частковою — коли частина повноважень залишається, як в Києві, у міської ради. Я схилений до більш жорсткою форми — бо треба швидко привести місто до ладу, — заявив Дмитро Лунін.

Начальником військової адміністрації у Полтаві не призначать харків’янина — лише полтавця, але не з числа депутатського корпусу

Начальник Полтавської ОВА одразу відкинув можливість призначення у Полтаву людини з іншого регіону. Водночас він додав, що чинні депутати міськради і так вже несуть достатню відповідальність за ситуацію у місті, щоб хтось із них отримав цю посаду.

— Я до сьогодні не почув від «Слуги народу» імені кандидата. Там є три лідери, які претендують на місце Мамая в майбутньому — на виборах або ще десь. Є, крім цього, Дикань, який неодноразово хотів і виносив свою кандидатуру на заміну Мамая. Є той самий Карпов. Не забуваємо про «Рідне місто», яке хоче повернутися до великої полтавської політики. Бо на сьогодні їх немає в жодному керівному органі, окрім пана Чепурка в обласній раді. Оскільки багато боротьби і немає консолідації, тому і відсутні рішення щодо заміни керівника міста, — вважає Дмитро Лунін.

Він додав, що не звертатиметься із клопотанням про введення ВА, поки Офіс президента не поставить таке завдання й не буде кримінальної справи і підозри для Мамая. Тож імен імовірних кандидатів начальник ПОВА поки назвати не може.

— Коли звернуся, пройдуть консультації ОП, я точно зможу надати якусь кандидатуру. Але я впевнений, що і в ОП також є бачення щодо альтернативних кандидатур. Це точно ніхто з полтавських депутатів, бо всі вони також мають нести політичну відповідальність за те, що у нас є в місті. Це вони не змогли домовитися між собою, навести лад у Полтаві. Вони грають у політичні ігри. Я впевнений, що сучасне місто, у якому не йде війна, не має бути в такому вигляді. Але це точно і не кандидати з інших територій. Це будуть тільки полтавці. Я впевнений, що в Полтаві достатньо міцних керівників, які можуть впоратися із ситуацією — молодих, які готові прийти і бути керівниками ВА. Це точно має бути людина, якій президент буде довіряти, — резюмував Дмитро Лунін.

Олександр Мамай, підозра, військова адміністрація

За темою:

  • У Полтаві відбудеться перший бізнес-форум
  • Справа щодо поновлення секретаря Полтавської міськради: чому замінять суддю
  • Топ-5 за тиждень :
    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.