ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

14:42 23.02


У Полтаві відкрили експозицію, присвячену 100-річчю тризубу - символу УНР. ФОТО

23 лютого в Полтавському краєзнавчому музеї відбулися урочистості з нагоди 100-річчя затвердження тризуба символом Української народної республіки.

Знак "тризуб" відомий з сивої давнини. Начертання його таке, як нам відомо зараз, застосувалося набагато пізніше – в 1918 році, коли одразу кілька художників пробували себе в ролі автора українського тризубу, але саме малюнок Василя Кричевського був обраний як той символ, що має стати державним гербом України. Саме століття цього прийняття тризубу як державного символу Української народної республіки в малюнку Василя Кричевського ми сьогодні й відзначаємо

розповіла Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник відділу науково-дослідно-експозиційного відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

На заході науковці музею та представники наукової спільноти Полтавщини  представили свої коментарі щодо походження тризубу та його історії протягом тисячоліть. Також були продемонстровані унікальні експонати з колекції музею з коментарями про місце їх знайдення та їх значення в побуті давніх українців.

Про символіку, закладену в знак тризубу, роками точаться наукові диспути. Існує понад 30 версій трактування символіки тризуба – чи кожен дослідник пропонує  власну.

Починаючи від атакуючого сокола, улюбленого птаха бога Перуна, закінчуючи зображенням Трійці, що закладено в християнській ідеології

– пояснилк  Наталія Кузьменко.

Особливостями малюнку, які запропонував Василь Кричевський, були пропорції та співвідношення різних частин тризубу. Тоді символ ухвалили і використовували. Сучасний герб, який використовується державою Україна, вже інший – сучасні герольди запропонували власне накреслення. Але в основі обох лежить знак Володимира Великого (Святого).

Спираючись на результати розкопок та археологічних досліджень, історики вважають, що перше зображення тризубу сягає ще часів трипільської культури – його знайшли на кам'яній застібці яка, очевидно, мала утилітарне використання. Далі, завдяки археологам, було виявлена багато пам'яток із зображенням тризубу.

Однак тризуб як державний знак, розглядають саме з часів Київської Русі. Двозуби та тризуби – це особисті знаки князів династії Рюриковичів, які використовувалися для позначення прав власності. А от символом державної влади тризуб став саме за часів князя Володимира – відтоді він почав передаватися як символ влади.

Зображення тризубу ідентифікують на печатках, монетах

За часів князя Володимира на монету було нанесено з одного боку герб, з другого – портретне зображення князя, на будівельній цеглі, з якої будувалися храми – і це. між іншим, є одним з доказових фактів і можливостей датування. Також тризуб використовувався як символ, який супроводжував військові походи. Наприклад, відомо що  князь Святослав з дружинниками, мав прапори з зображенням тризубу. Про це повідомляє вже писемне джерело – болгарська хроніка  XIV століття, в якій є малюнки. Також відомо, що коли  князь Ігор вів перемовини з візантійськими правителями, печатки вже містили зображення тризуба

– розповіла Людмила Бабенко, д.і.н., завідувачка кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету.

В експозиції, присвяченій 100-річчю прийняття тризубу як державного символу начертання авторства Василя Кричевського, можна побачити його малюнки та ескізи до візерунків, якими оздоблений Полтавський краєзнавчий музей. До слова, будівля музею в плані також нагадує тризуб.

герб, тризуб, кричевський, 100-річчя, музей, краєзнавство

За темою:

  • Міжнародна виставка "Це графіка" відкрилася у Кременчуці
  • На Полтавщині відкривається виставка про українців, які пережили полон
  • До свята весни на Полтавщині проведуть виставку фіалок
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.