ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

14:15 07.08


У Пришибській громаді створюють комунальний рай. ФОТО

У найменшій об'єднаній громаді Полтавщини видають службове житло, постійно рухається квартирна черга, проводять водогін та створюють ОСББ у щойно відремонтованих будинках. Розповідь про неймовірні успіхи Пришибу.

Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько

НАЙМЕНША – НЕ ЗНАЧИТЬ НАЙГІРША

Громада знаходиться в Кременчуцькому районі. На території Пришибської ОТГ, до якої входять п'ять сіл – Пришиб, Роботівка, Єристівка, Кобелячок та Малики,  проживає усього 2046 осіб, тому вона по праву вважається найменшою на Полтавщині. Утім, статус найменшої громади не дає право називати її найслабшою чи гіршою: вона має досить розвинуту інфраструктуру для забезпечення потреб громади майже в усіх галузях життя. Так, в Пришибі функціонує  загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів, дитячий садочок, центр культури та дозвілля, сільський будинок культури, стаціонарне відділення соціальних послуг, ФАП, відділення зв’язку, місцева пожежна охорона, комунальне підприємство, ринок. На території ОТГ діють кілька сільських бібліотек, магазини (продукти харчування, промтовари, будівельні матеріали та інші), фермерські господарства та інші. В кількох кілометрах, в сусідній ОТГ – Піщанській – діє амбулаторія ПМСД та аптечний пункт.

Основним джерелом наповнення бюджету ОТГ є земельний податок (близько 80 відсотків бюджету), другим за обсягом бюджетоутворюючим фактором є податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), що складає близько 10 відсотків, та плата за користування надрами – до восьми відсотків.

Селище має три генераторні дизельні підстанції. Одна з них обслуговує будинок культури і дозвілля, друга – багатоквартирні житлові будинки і дитячий садочок, третя – водозабір. Дизель-генератори дозволяють мати свою електрику,особливо в період пошкоджень або ремонтів електромереж, що належать "Полтаваобленерго". В громаді встановлені індивідуальні котельні на кожному об'єкті соціальної сфери – так, дитячий садочок, окрім газового опалення, до осені матиме ще й твердопаливний котел.

Дітей у школу та садочок возять спеціальним шкільним автобусом, який запустила селищна рада – причому усі 46 дитсадівців подорожують у супроводі батьків, яких потім відвозять додому чи на роботу. Протягом 9 місяців 2016 проведено ремонт приміщень дитсадка "Чебурашка" – зроблено утеплення, замінена система опалення, проведений внутрішній ремонт приміщень та санвузлів, а також була відкрита додаткова ясельна група. Вартість робіт склала 1,4 мільйона гривень У найближчих планах – відкрити при садочку перший клас.

ЖИТЛОВИЙ ФОНД

Цей житловий фонд дістався сільській раді Пришиба у спадок від радгоспу. Сім 16-квартирних житлових будинків були в жахливому стані – не тільки естетичному, але й технічному. Проблеми з каналізацією, опаленням, пошарпані не утеплені стіни, дахи, що текли… Деякі з осель були взагалі в нежитловому стані. Зараз триває реконструкція житлового фонду, потроху проводять підселення.

"В 2015 році ми стали об’єднаної територіальною громадою – об'єдналися з сусідньою Кобелячківською сільською радою. До об'єднання ми провели реконструкцію одного будинку, тут є мешканці і з території тієї громади – наприклад, медсестра нашої школи, мати-одиначка з двома дітьми. Один будинок реконструйований за кошти інвестора – групи "Ferrexpo". За кошти місцевого бюджету виконані ремонтні роботи в двох будинках – зараз ми завершуємо другий", 

– розповідає пришибський сільський голова Валентина Городянко.

Як зазначив заступник директора ПП "Трансінвестбуд" — фірми, що виграла тендери на ремонт будинків та виконує роботи – Василь Чорнищук, у будинках провели капітальний ремонт із використанням енергозберігаючих технологій. Як-то: встановили металопластикові вікна, провели утеплення фасадів, змінили конструкцію та провели утеплення даху, утеплили підвали, замінили внутрішні комунікації. Кожна квартира має індивідуальне опалення. В квартирах, що перебувають у власності сільської ради, проведений добрий косметичний ремонт, встановлене сантехнічне та газове обладнання. Окрім того, виведені комунікації до зовнішніх мереж, які ще монтуються, а також упорядкована прилегла територія – викладена тротуарна плитка, заасфальтовані дороги на подвір'ї, облаштовані квітники, лавки та дитячий майданчик. Ремонт кожного 16-квартирного будинку вартував 4,8 мільйона гривень.

Частина житла вже приватизована – в основному, це зробили люди, що постійно мешкають на території ОТГ та давно працюють на об'єктах її соціальної сфери. Також складена квартирна черга. Право на отримання житла мають мешканці сіл, що входять до складу Пришибської ОТГ, працюють на її території та потребують покращення житлових умов, а також місцеві учасники АТО – за рік три таких родини отримали житло в Пришибі. Раніше квартирна черга формувалася в Кременчуці, але з недавнього часу повноваження були передані в об'єднану територіальну громаду. Частина квартир, які перебувають на балансі сільської ради, використовуються як соціальне і службове житло – таких останнім часом виділено шість квартир.

Якщо громадяни прожили понад п'ять років у квартирі та пропрацювали цей час в установах соціальної сфери на території ОТГ, вони отримують можливість претендувати на приватизацію житла. Так поступово до селищ повертаються молоді родини, які винаймали житло в Горішніх Плавнях, бо один із членів родини працює на ГЗК або в Горішніх Плавнях, другий – в сільській громаді. Організовано транспортне сполучення від Пришибу через територію ГЗК до міста Горішні Плавні.

Також у сільській раді сподіваються, що до Пришибу чи сусідніх сіл переїде частина колишніх мешканців села Єристівка, яке підлягає відселенню – воно знаходиться досить близько від гірничо-збагачувального комбінату, деякі будинки мають тріщини та знаходяться в аварійному стані. Складною залишається екологічна ситуація в селищі, там отруєні криниці  Утім, надавати житло в багатоквартирних будинках відселеним родинам не планують.

Село Єристівка підлягає відселенню, бо Єристівський ГЗК проводить роботи і земля відходить йому в оренду. Але ми вирішили, що відселеним житло ми з нашого фонду не надаємо – лише молодим сім'ям, які приїжджають до нас працювати. А відселені будинки ГЗК викупляє. Тож, хто хоче, може купити собі житло або замовити будівництво – комбінат будує для охочих  

 — пояснила нам Валентина Городянко.

У трьох відремонтованих 16-квартирних будинках створили ОСББ "Молода оселя". Спочатку будівлі перебували на балансі сільради, але, коли в державі почалися розмови про передачу житлових будинків від розформованих ЖЕО управляючим компаніям, власники квартир вирішили створити об'єднання.

"Ми ж не знаємо, яка приїде керуюча компанія, які встановить ціни на обслуговування, тож вирішили створити самі ОСББ. Спочатку це третій та четвертий будинку, а тепер до нас приєдналися мешканці сьомого – самі дуже просилися. Кожен із мешканців заключив індивідуальний договір З КП "Пришибське" на викачку каналізації прибудинкової території. А в ОСББ у нас ідуть лише внески на накопичувальний фонд – ми платимо 2,50 за квадратний метр – якщо десь щось треба підправити, підфарбувати… Поки що не використовували їх", – розповів голова ОСББ В'ячеслав Турчак.

Допомогу зі встановленням насосів для подачі води надала сільська рада. Залишок наданих коштів на зборах ОСББ вирішили використати на будівництво бесідки. Сусідні будинки, які й досі перебувають в нежитловому стані (хоча там і приватизовані деякі квартири) теж мріють об'єднатися і долучитися до ОСББ. Утім, чекають, поки до них дійде черга і їх приведуть в житловий стан силами сільської громади.

ВОДОПОСТАЧАННЯ

Проблемним залишається питання постачання води. Якщо в багатоквартирні будинки її подають з місцевого водоканалу, то на деяких вулицях приватного сектору, а також в інших населених пунктах на території громади вода привозна. Щоб забезпечити водопостачанням кожного мешканця громади, наприкінці 2015 року було ухвалено рішення будувати водогін, одразу ж розпочали й роботи. Значну допомогу в цьому селянам надало підприємство, що знаходиться поруч – Єристівський ГЗК.

"Будівництво розділено на три етапи. Перший, який маємо закінчити протягом 2017 року – подача води через водозабір. Це запуск водозабору та  колектор протяжністю 12 кілометрів до Пришибу. Другий етап – розподіл води на село Пришиб і частково село Роботівка, це 71 житловий будинок приватного сектору та дев'ять соціальних об'єктів, в тому числі школа, дитячий садок, пожежне депо, багатоквартирні будинки, заклади культури. Окрім того,  це запуск двох водонапірних башт і двох станцій біологічної очистки, що знаходяться в Пришибі. Цей етап маємо реалізувати також в поточному році. Третій етап  - всі інші об'єкти житлового призначення по селам Пришиб і Роботівка, внутрішні мережі, що йдуть вулицями Центральна, Молодіжна, Набережна. Завершення робіт, останній етап – подача води на водонапірну башту села Єристівка", – розповів Павло Рубан, заступник начальника управління капітального будівництва Єристівського ГЗК.

На логічне питання, навіщо Єристівці вода, якщо село підлягає відселенню, Павло Рубан зазначив, що в населеному пункті досі залишаються родини, які проживають у власних будинках. Оскільки відселення йде поетапно, а води в колодязях непридатні для використання, наразі триває підвезення води коштом ГЗК. Прокладення водогону допоможе вирішити цю проблему. Також нещодавно вирішили долучитися до водогону два села Кобелячківської селищної ради – Кобелячок та Малики, куди також вода зараз підвозиться. Валентина Городянко, зазначає, що свого часу вони відмовилися від води, тепер мешканці про це шкодують. Тож, окремо буде вирішуватися питання про підведення водогону до вказаних населених пунктів.

В даному проекті гірничо-збагачувальний комбінат бере участь у формі солідарного бюджету. З початку будівництва група компаній, в яку входить Єристівський ГЗК, вже внесла близько восьми мільйонів гривень, у той час як громада профінансувала проект на рівні 2,5 мільйонів гривень. Крім того, підприємство допомагає у відсипці доріг в селах та між населеними пунктами, використовуючи щебінь власного виробництва, і також надає інженерно-технічну підтримку і супроводження, та допомагає транспортом і механізмами.

На водозаборі – три свердловини (трубчастих колодязя), які беруть воду з так званого четвертинного горизонту – це глибина близько 30 метрів, з дебетом 30 кубометрів (за годину). Постійно працюватиме дві з них, третя буде виконувати роль аварійної. Повністю завершити всі етапи робіт та запустити водогін на повну потужність планують до кінця 2018 року.

ЕНЕРГООЩАДЖЕННЯ

Не лише генераторними станціями, сучасним автономним опаленням та будівництвом водогону можуть пишатися в Пришибській ОТГ. Окрім того, що триває заміна вуличного освітлення на сучасні енергоощадні LED-світильники, паралельно з цим ведуться роботи по розробленню проекту фото-електростанції (ФЕС) – такого собі "поля сонячних батарей".

За будинком культури маємо ділянку площею 1,6 гектара без насаджень чи забудов – ми її можемо використати під ФЕС. Ведемо перемовини з Київським інститутом енергетичних досліджень. Такі майданчики під ФЕС включаються в загальну базу по всій Україні, і потім інвестори можуть обрати будь-яку ділянку. Або, якщо ми знайдемо інвестора, ми його самі залучаємо,  держава зі свого боку обіцяє допомагати. Не будемо поки відкривати таємницю, щоб не наврочити, але інвестор у нас уже намалювався, причому — не місцевий

– заявив заступник сільського голови Андрій Тарасенко.

Також керівництво сільської ради звернулося до Полтавської облдержадміністрації допомогти на умовах співфінансування за рахунок екологічних коштів у придбанні сміттєвоза та сортувальної станції. За словами пана Тарасенка бюджет розвитку громади, а це понад сім мільйонів гривень, що вже профінансовані (до кінця року сподіваються, що ця сума сягне десяти мільйонів гривень) дозволяє громаді планувати та реалізовувати такі проекти.

Амбітних, але цілком реальних до реалізації проектів в Пришибській об'єднаній територіальній громаді вистачає. До сучасного спортивного майданчика та футбольного поля, на якому проходять районні чемпіонати та спортивні змагання, в осяжному майбутньому селяни хочуть побудувати сучасний спортивний комплекс, який, серед іншого, включатиме басейн. І, дивлячись на те, як тут повністю ламають стереотипи та уявлення про українське село як про занедбане, забите та заселене одними пенсіонерами, розумієш, що все їм вдасться, адже люди усвідомили, що ніхто окрім них, не потурбується про їх майбутнє краще, ніж вони самі.

Головним ресурсом, про який треба дбати, тут вважають людей та підростаючі покоління. Тому намагаються створити максимально комфортні умови не тільки для своїх нинішніх громадян, але й для молодих сімей та спеціалістів, які шукають для себе перспективне місце роботи. До слова, кадрові потреби громади дещо відрізняються від загальної кадрової статистики: тут дуже чекають на роботу юристів, економістів та працівників медичної сфери.

"Те, що громада об'єдналася — дуже добре, ми всі свої потреби вирішуємо самі, знаходимо та освоюємо кошти. Ні до кого не потрібно їхати, десь щось просити. Село повинне процвітати, а не так, як його раніше, коли його просто знищували. Якщо хтось незадоволений, чи має зауваження і пропозиції, я завжди пропоную – давайте зберемося в клубі, наприклад, і все обговоримо та разом вирішимо питання", — резюмував В'ячеслав Турчак.

Пришиб, ОТГ, децентралізація, Валентина Городянко, Василь Чорнищук, Павло Рубан, Єристівка

За темою:

  • Торік бюджети громад Полтавщини поповнилися на майже 20 мільярдів
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.