ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

10:45 02.02


У селян перестали купувати молоко на переробку

Із 2020 року в Україні почали діяти нові стандарти ЄС на молоко: на полицях крамниць можуть бути представлені лише три сорти продукту − екстракласу, вищого та першого.

Те молоко, що здають селяни переробникам, зазвичай другого і нижче класів —  не для харчової промисловості, а в технічних цілях.

 

Згідно з угодою про асоціацію з Євросоюзом, переробні підприємства більше не зможуть купувати молоко у селян, бо його вважають найнижчого сорту – другого.

Таку норму закону ухвалили ще 2017 року, проте в дію вона вступила тільки з 2020 року. Молоко другого сорту, тобто те, що збирають у селян та малих фермерів, використовуватимуть у технічних цілях: для виробництва кормів, видобутку білка – казеїну.

Фермерка Жанна Мирошниченко присвятила життя сільському господарству. У цьому корівнику із сотню голів тільки рогатої худоби. Раніше тут збирали якраз молоко другого сорту. Для цього купували спеціальні доїльні апарати.

Вмикається вакуум, потім до вим'я корови підключаємо цей пристрій, і тоді внаслідок вакууму починає доїтися молоко, – демонструє Жанна Мирошниченко.

На її фермі отримували 250 літрів молока на рік.

"Молочна промисловість зараз у великому занепаді, бо це не цінується. Зараз у нашому селі ціна за літр молока – 45 гривень. Це дорогувато. З іншого боку – це і харчі, зерно. Ми всі знаємо, що молоко – це те, що у корови на язиці", – зазначила фермерка.

Тепер Жанні доводиться здавати корів на забій.

У селі раніше було три стада по 70-80 корів, зараз – пʼять корів. Це страшно, це справді страшно, що ми тоді їмо. Немає людей, які хочуть займатися сільським господарством, коровами й виробляти молоко, – продовжила Жанна Мирошниченко.

Фермерка припинила продавати молоко, як в харчових, так і в промислових цілях.

На центральному ринку Полтави всього три продавчині, що торгують домашнім продуктом. Та й самі селяни не хочуть здавати продукцію. Не прибутково.

"Не здаємо, бо приймають за безцінь. Молоковоз нечасто їздить. Багато хто повирізав, бо корми дорогі – все дорого", – сказала одна з продавчинь на ринку.

З 2020 року на полицях магазинів має бути лише три сорти молока: екстракласу, вищого та першого.

У молоці другого сорту значна кількість шкідливих клітин, які можуть бути збудниками різних шлунково-кишкових хвороб.

"Рівень його якості набагато нижчий, у порівнянні з першим сортом. Підвищення вимог до якості молока, яке закуповується для перероблювання, безумовно, дозволить випускати більш безпечні продукти. Звичайно, це потрібно було змінити, оновити, й така зміна була нагальною", – зазначила Валентина Назаренко, доцент кафедри товарознавства, біології, експертизи та митної справи.

В області 115 тисяч корів, більша частина – в господарствах населення. Майже 60 тисяч голів. Торік надоїли 770 тисяч тонн молока.

Зараз ціна на молоко, яке закуповують підприємства – 6 гривень 30 копійок.

"Є певний дефіцит продукції. Вже самі молокозаводи шукають ринки збуту тієї продукції, яку виробляють. Є така небезпека, що взагалі молоко будуть закуповувати ще за нижчою ціною, ніж раніше купували молоко другого сорту", – розповів директор департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов.

Вихід для селян – привести свою продукцію до вимог ЄС, тобто зробити її стерильнішою, завдяки холодильним установкам та швидко транспортувати від корови до виробництва. Після 2022 року заводи взагалі не закуповуватимуть молоко другого сорту, повідомляє PTV Полтавське Телебачення.

молоко, стандарти єс

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.