ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

14:39 27.08


Від синагоги до філармонії. Історія будинку на Гоголя, 10

Полтавська філармонія працює з 1943 року. Та сама будівля з’явилася значно раніше і має велике значення для Полтави. Зараз департамент будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ ОДА проводить її реконструкцію.

Чим особлива будівля сучасної філармонії? 

Будівлю звели ще у 1856 році. На той час це була велика хоральна синагога. Збудували її за кошти, зароблені на Іллінському ярмарку. Він проходив у Полтаві з 1852 року. Історики розповідають, що на той час це був єдиний ярмарок в Російській імперії, куди допускалися євреї. 
Причина побудови синагоги зрозуміла. На той час єврейське населення в Полтаві складало 20 відсотків від загального, — зазначив голова ГО "SavePoltava" Віктор Трофименко.

З цією будівлею пов’язане ім’я Давида Молдавського. В квітні 1911 року синагогу підпалили. Молдавський на той час займав високе становище — гласний міської думи. Він створив від трьохсот до тисячі робочих місць на Полтавщині. А також був знаним меценатом. Багато коштів він вклав у відбудування синагоги. В часи існування синагоги майбутній президент Ізраїлю Іцхак Бен-Цві жив у Полтаві. Він відвідував синагогу у 1907 році.

Одне чоловіче відділення синагоги вміщувало більше тисячі людей. Туди запрошували канторів – єврейських співаків. Тут навіть виступав відомий кантор раббі Єрухим-Гакатон.

Полтавська синагога входила до десятки найбільших та найкрасивіших у Російській імперії.

Спалена зловмисниками в 1911 pоці, незабаром була відбудована. Попіл згорілих тут 46 свитків Тори поховали в 25 ящиках на єврейському кладовищі Полтави. За оцінкою дореволюційних істориків, свитки Тори, що згоріли, коштували близько 20 тисяч тогочасних рублів. У яку суму обійшлося відновлення синагоги — даних немає, а першопочаткова її вартість складала 40 тисяч рублів.

Полтавська обласна філармонія функціонувала до 1934 року. Після закриття була пристосована під робітничий клуб, потім під Будинок культури профкомів. Але заклад вже не використовувався за призначенням.

У 2003 році у Полтаві прийняли рішення про повернення філармонії єврейській громаді. Але так і не повернули.

Як філармонія змогла проіснувати 75 років?

Філармонію заснували у період визволення Полтавщини від нацистів — 25 вересня 1943 року. Тут виступали кращі творчі колективи краю. 

У радянські часи українська культура не розвивалась належним чином. Все було під жорсткою цензурою. Тому народна творчість тут майже не звучала. Тим не менше, перший концерт філармоністи дали вже на наступний день після заснування у Корпусному парку Полтави, повідомляє прес-служба Полтавської ОДА. 

У період хрущовської "відлиги" 1950-х років артисти філармонії продовжували гастролювати по всім районам області. З 1950 по 1965 роки вони дали близько 9 тисяч концертів по області, в Україні та сусідніх країнах. 

А в часи так званої перебудови колективи активно завойовували звання лауреатів на республіканських конкурсах. 

— Вже в незалежній Україні прийшлось призупинити активну концертну діяльність. Кризова фінансова ситуація не давала надії для творчого розвитку. Але артисти продовжували працювати, — розповів директор філармонії Олег Тищик.

Полтавських майстрів визнали на першому міжнародному фестивалі "Світ музики" в Італії у 1998 році. Потім вони виступили в Естонії в 2002 році.

19 лютого 2009 року, ймовірно, через застарілу електромережу сталася пожежа. Внаслідок цього пошкодилися 645 квадратних метрів покрівлі, була зіпсована глядацька зала та кімнати для проведення репетицій. Але актори продовжували працювати та гастролювати.

По сьогодні творчі колективи обласної філармонії дають концерти та гастролюють Полтавщиною. Зараз у філармонії активно йде реставрація. Головне завдання будівельників — поєднати історію споруди з використанням сучасних технологій.

філармонія, історія, культура, реконструкція

За темою:

  • Полтавська філармонія запрошує на "Весняний Vibe"
  • До Полтави в лютому завітає Національний президентський оркестр
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.