ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

08:00 11.07


Відтепер полтавцям можна оплачувати товари грошами з мобільного рахунку

Для оплати товарів і послуг тепер можна використовувати кошти з мобільного рахунку. Тож є ще одна зручна альтернатива готівці, яка, імовірно, стане серйозним конкурентом для Приват-24 в частині мікроплатежів.

Кабінет Міністрів прийняв постанову, яка відкриває можливість розвитку ринку мобільних платежів та дозволить використовувати мобільний рахунок:

  • для грошових переказів;
  • оплати послуг і товарів;
  • надання абонентам інших мобільних фінансових послуг.

Яка величина нового ринку? Згідно з опитуваннями, кожен п'ятий користувач мобільного зв'язку в Україні готовий користуватися мобільними грошима.

За оцінками Офісу ефективного регулювання, вже через два роки мобільними фінансовими послугами користуватимуться як мінімум 15% абонентів або не менше 7,9 млн осіб.

Який обсяг цього ринку? За даними State of Industry Report Mobile Money, в 2015-му середньомісячне поповнення мобільного гаманця в світі було на рівні $ 69. Найчастіше він поповнювався готівкою, але є і варіанти регулярних "траншей" від юросіб.

Навіть якщо припустити, що на старті впровадження послуги в Україні на одного користувача сума буде в десять разів менше за середньосвітовий рівень, тобто $ 6,9, то місячний обсяг ринку складе $ 54,6 млн. За таких умов в рік це близько $ 656,6 млн або 17 млрд гривень.

Україна в цьому питанні далеко не новатор: в половині країн світу споживачі можуть розплачуватися за товари або послуги за допомогою свого мобільного рахунку, без прив'язки до банківської карти.

Наприклад, Apple дозволяє оплачувати свої послуги з мобільного рахунку в таких країнах: Австрія, Бельгія, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Норвегія, Росія, Саудівська Аравія, Сінгапур, Швейцарія, Тайвань, Туреччина і ОАЕ.

У деяких африканських країнах понад 50% населення використовує мобільні платежі, технологія стала альтернативної банківській системі (цікавий приклад Кенії).

Такий формат платіжної системи передбачає також можливість переказу грошей з мобільного рахунку на свій банківський рахунок. Це буде доступно і українцям.

Чому раніше цей ринок не розвивався? Розвиток цілого ринку зупиняли лише дві законодавчі норми.

  • Телекомунікаційні послуги обкладаються пенсійним збором, який дорівнює 7,5%.
  • Обов'язкова реєстрація користувачів при поверненні коштів з мобільного рахунку.

З огляду на, що в Україні більше 90% абонентів анонімні, фактично вимога "особистий візит" є заборонним для ринку мобільних платежів. Заради здійснення платежу або перекладу люди в офіс ходити не будуть.

Відзначимо, що мобільні оператори пробували розвивати послуги мобільних переказів і навіть є відповідні розділи сайтів. Однак існувала регулювання залишало ці проекти на рівні пілотів, без великих інвестицій.

Що зміниться завдяки постанові?

Ці два технічних моменту, що стопорить створення цілої сфери послуг, давно обговорювалися в професійному середовищі. При підготовці аналізу ( "Зеленої книги") по ринку мобільних платежів фахівці Офісу ефективного регулювання описали недосконалість законодавства, яке гальмує розвиток ринку. Після цього разом з Мінекономрозвитку був підготовлений проект Постанови, що прибирає регуляторні бар'єри.

Проект постанови пройшов громадське обговорення, був узгоджений з представниками операторів мобільного зв'язку і підтриманий ними.

Отже, пропонується відмінити обов'язковий візит до офісу оператора. Що стосується надміру сплачених сум пенсійного збору, то передбачається порядок їх компенсації в рахунок майбутніх платежів оператору. Подібний механізм вже існує для благодійних СМС.

Варто очікувати, що оператори будуть активніше інвестувати кошти в розвиток мобільних фінансових послуг. Йдеться перш за все про мікроплатежі, наприклад, оплату громадського транспорту або стріт-фуду, пише Delo.ua

мікроплатежі, мобільний звязок, оплата

За темою:

Топ-5 за тиждень :
Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.