ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

12:15 02.10


Викрадені скарби з Полтавщини знайшли у російських державних музеях

Найцінніші знахідки зі стародавнього кургану на березі Ворскли зберігаються в архівах Державного історичного музею росії. Деякі експонати також є в каталогах Ермітажу.

Про скарби з Полтавщини у російських державних музеях пишуть Texty.

Журналісти знайшли 110 тис. археологічних знахідок. У різні історичні періоди їх вивозили до росії з території сучасної України.

 

Вітова могила Скриншот з Texty

Вивезені до росії скарби з Полтавщини

Вивезені до росії знахідки можуть не мати матеріальної цінності, але важливі для окупантів, щоб творити міф про свою давню історію, яка насправді належить Україні.

Серед вкрадених росіянами археологічних знахідок є експонати з Михайлівського Золотоверхого монастиря. Йдеться про понад тисячу предметів XI–XIX століть з острова Березань у Чорному морі на Миколаївщині та давніх поселень поблизу Аксютинців на Полтавщині й Гінцях на Харківщині.

Також це вважається надбанням поселень і курганів:

  • поблизу Дністра на Буковині;
  • Дніпра на півдні Київщини та нижче по течії, неподалік Мелітополя;
  • у Криму.

Наразі вони перебувають у російському музеї.

 

Ще один вкрадений в України експонат – перстень з Перещепинського скарбу. Це багата коштовність, яку знайшли біля Малої Перещепини на Полтавщині. Журналістам було складно її ідентифікувати, бо поряд немає місця знахідки та археологічної пам’ятки. Впізнати перстень вдалося завдяки інвентарному номеру, бо онлайн-каталозі експонат з таким самим номером (1930-187). Попри це, росіяни додали інше фото, щоб допомогло впізнати перстень з Перещепинського скарбу з Полтавщини.

Перстень Малоперещепенськогго скарбу
Скриншот з сайту музею Джерело Texty

Texty помітили, що онлайн-архіви російського Ермітажу не вказують місць походження експонатів з України.

Малоперещепенський скарб

Скарб, знайдений біля Малої Перещепини на Полтавщині, був найбагатшим за всю історію Російської імперії та Радянського Союзу. Його одразу вивезли до санкт-петербургу, де тепер показують відвідувачам.

Малоперещепинський скарб
Малоперещепинський скарб, Ермітаж, Санкт-Петербург Фото: bnr.bg
Вкрадені скарби з Полтавщини у росії
Перстень зі скарбу з Полтавщини

Український науковець Сергій Кот писав, що це коштовна знахідка. Предмети з коштовних металів сумарно там важили понад 70 кг (20 кг – золота, 50 кг – срібла).

Найвідоміша знахідка — висока (48,5 см) позолочена срібна візантійська амфора з ручками у вигляді дельфінів вагою майже 8 кг.

Також там знайшли:

  • 17 золотих і 19 срібних посудин візантійського, іранського й кочівницького походження;
  • срібну тацю з дном, оздобленим величезною монограмою Христа;
  • 69 візантійських золотих монет-солідів середини VII ст.;
  • браслети, пряжки, накладки, наконечники;
  • уламок шийної гривні, золоті персні (зокрема з монограмами засновників Великої Булгарії, ханів VII ст. Органи та Кубрата);
  • сережку з підвіскою;
  • золотий скіпетр (символ влади).

Texty пишуть, що полтавському губернаторові за скарб надіслали 45 тис. руб., половину з яких він мав віддати перещепинському сільському товариству, а другу — хлопчакам, які його знайшли. До речі, пізніше родину одного з тих хлопчаків розкуркулили в 1930-х.Така сама історія була з експонатами з кургану Куль-Оба в Ермітажі.

У статті на сайті музею сказано, що основну частину багатої колекції, якою «Император Николай I, был чрезвычайно доволен», зберігають саме там.

Також до російських музеїв відвезли найцінніші скіфські, словʼянські та давньоруські старожитності. Їх виявляли на Полтавщині, Чернігівщині, Київщині, Криму тощо. У другій половині XIX століття на території України був бум археологічних розкопок, а українські вчені іноді вмовляли російські музеї придбати пам’ятки.

До прикладу, меценат Богдан Ханенко свого часу безуспішно переконував музейників Ермітажу купити прямокутну золоту платівку, прикрашену смарагдом, яку знайшли на Полтавщині. Памʼятку не купили і вона безслідно зникла.

Тисячі українських знахідок та експонатів сьогодні лишаються під контролем російських музеїв, щоб свідчити про тривалу історію. Шлях до їхнього повернення обіцяє бути довгим, адже й під час нинішньої війни окупанти вивозять експонати з українських міст.

крадіжка, скарби Полтавщини

За темою:

Топ-5 за тиждень :
Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.