12:15 02.10 339
Найцінніші знахідки зі стародавнього кургану на березі Ворскли зберігаються в архівах Державного історичного музею росії. Деякі експонати також є в каталогах Ермітажу.
Про скарби з Полтавщини у російських державних музеях пишуть Texty.
Журналісти знайшли 110 тис. археологічних знахідок. У різні історичні періоди їх вивозили до росії з території сучасної України.
Вивезені до росії знахідки можуть не мати матеріальної цінності, але важливі для окупантів, щоб творити міф про свою давню історію, яка насправді належить Україні.
Серед вкрадених росіянами археологічних знахідок є експонати з Михайлівського Золотоверхого монастиря. Йдеться про понад тисячу предметів XI–XIX століть з острова Березань у Чорному морі на Миколаївщині та давніх поселень поблизу Аксютинців на Полтавщині й Гінцях на Харківщині.
Також це вважається надбанням поселень і курганів:
Наразі вони перебувають у російському музеї.
Ще один вкрадений в України експонат – перстень з Перещепинського скарбу. Це багата коштовність, яку знайшли біля Малої Перещепини на Полтавщині. Журналістам було складно її ідентифікувати, бо поряд немає місця знахідки та археологічної пам’ятки. Впізнати перстень вдалося завдяки інвентарному номеру, бо онлайн-каталозі експонат з таким самим номером (1930-187). Попри це, росіяни додали інше фото, щоб допомогло впізнати перстень з Перещепинського скарбу з Полтавщини.
Texty помітили, що онлайн-архіви російського Ермітажу не вказують місць походження експонатів з України.
Скарб, знайдений біля Малої Перещепини на Полтавщині, був найбагатшим за всю історію Російської імперії та Радянського Союзу. Його одразу вивезли до санкт-петербургу, де тепер показують відвідувачам.
Український науковець Сергій Кот писав, що це коштовна знахідка. Предмети з коштовних металів сумарно там важили понад 70 кг (20 кг – золота, 50 кг – срібла).
Найвідоміша знахідка — висока (48,5 см) позолочена срібна візантійська амфора з ручками у вигляді дельфінів вагою майже 8 кг.
Також там знайшли:
Texty пишуть, що полтавському губернаторові за скарб надіслали 45 тис. руб., половину з яких він мав віддати перещепинському сільському товариству, а другу — хлопчакам, які його знайшли. До речі, пізніше родину одного з тих хлопчаків розкуркулили в 1930-х.Така сама історія була з експонатами з кургану Куль-Оба в Ермітажі.
У статті на сайті музею сказано, що основну частину багатої колекції, якою «Император Николай I, был чрезвычайно доволен», зберігають саме там.
Також до російських музеїв відвезли найцінніші скіфські, словʼянські та давньоруські старожитності. Їх виявляли на Полтавщині, Чернігівщині, Київщині, Криму тощо. У другій половині XIX століття на території України був бум археологічних розкопок, а українські вчені іноді вмовляли російські музеї придбати пам’ятки.
До прикладу, меценат Богдан Ханенко свого часу безуспішно переконував музейників Ермітажу купити прямокутну золоту платівку, прикрашену смарагдом, яку знайшли на Полтавщині. Памʼятку не купили і вона безслідно зникла.
Тисячі українських знахідок та експонатів сьогодні лишаються під контролем російських музеїв, щоб свідчити про тривалу історію. Шлях до їхнього повернення обіцяє бути довгим, адже й під час нинішньої війни окупанти вивозять експонати з українських міст.
У Полтаві масово отруїлися студенти
10:45 06.12