Гепатит — запальне захворювання печінки, що призводить до серйозного ураження органу та загрожує небезпечними наслідками для організму, зокрема летальними. Виділяють п'ять типів хвороби: А, В, С, D, Е — які відрізняються механізмом зараження та тяжкістю перебігу. Щоб визначити тип вірусу, який спричинив запалення, проводиться діагностика вірусних гепатитів, що включає аналіз крові на наявність антигенів. Пройти якісне та недороге дослідження пропонує мережа медичних лабораторій «Ескулаб». Відділення мережі працюють у різних містах України, оснащені сучасним діагностичним обладнанням та відрізняються професійним підходом.
Типи гепатитів: механізм зараження та наслідки
Аналіз крові — важливий інструмент діагностики, який може показати наявність не лише інфекції в цей момент, але й вже перенесеної хвороби, тип якої по-різному впливає на організм.
- Гепатити А та Е передаються фекально-оральним шляхом, що характерно для побутових умов. Тип А вражає людей з ослабленим імунітетом та найчастіше дітей, у яких протікає в легкій формі. Але за наявності супутніх захворювань може спричинити ускладнення. Тип Е небезпечний для вагітних жінок, особливо на пізніх термінах, позаяк розвивається стрімко, викликає сильну інтоксикацію організму, що загрожує геморагічним синдромом у новонародженої дитини або смертю плода в утробі.
- Гепатити В і С — зараження відбувається через біологічні рідини (кров, слину, сперму). Передається під час статевих контактів, переливання крові, в період проведення медичних та косметологічних процедур, через родові шляхи від матері до дитини, шприци та бритви, які використовуються одночасно здоровою та інфікованою людиною. Несвоєчасно виявлена або залишена поза увагою хвороба призводить до печінкової недостатності, цирозу або раку печінки.
- Гепатит D з'являється на тлі зараження типом В, що становить особливу небезпеку для організму. Якщо хвороба вчасно виявлена, вона добре піддається лікуванню. Але запущені випадки призводять до хронічної форми та загрожують цирозом і раком печінки.
На появу захворювання вказує низка характерних симптомів:
- втрата апетиту, нудота, блювання;
- слабкість, швидка втомлюваність, хронічна втома;
- суглобовий біль;
- важкість та дискомфорт в області печінки (праворуч під ребрами);
- зміна кольору калу (світліє) та сечі (темніє);
- пожовтіння шкірних покривів та склер очних яблук;
- лихоманка, головний біль.
При появі подібних симптомів необхідно негайно звернутися до лікарні та здати аналізи. Гепатит, незалежно від типу, — вірусне захворювання, яке небезпечне не тільки для носія патогену, але й для оточуючих його людей, особливо вагітних жінок, дітей та людей похилого віку.