ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

12:15 13.12


"Живописець правди" Григір Тютюнник: на Полтавщині вшанували пам'ять письменника

Пам'ять про земляка вшанували у селі Шилівка Зіньківської громади - на малій батьківщині видатного письменника Григіра Тютюнника. 

5 грудня 2021 року минуло 90 років від дня народження видатного письменника, лауреата Шевченківської премії Григора Тютюнника, творчість якого по праву вважається цінним надбанням української літератури ХХ століття. На малій батьківщині славетного новеліста – у селі Шилівка Зіньківської міської територіальної громади вшанували пам'ять земляка. Низку заходів проведено у Шилівському закладі загальної середньої освіти (ЗЗСО) І-ІІІ ступенів імені Григорія і Григора Тютюнників, де із 2001 року діє музей письменників-земляків. 

Цьогоріч більшість заходів з нагоди 90-річчя Григора Тютюнника були влаштовані саме для учнів закладу освіти. А з ініціативи Полтавського офісу Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті біля приміщення колишньої земської школи, де навчалися брати Тютюнники, відбулися урочистості. Були покладені квіти до меморіальної дошки та на могили матерів письменників.

Шилівка береже пам'ять про славних синів 

Тут завжди раді гостям – поціновувачам творчості братів Тютюнників. Нагадаю, що у 2016 році Полтавська обласна організація Національної спілки письменників України (НСПУ) за сприяння Європейської асоціації місцевої демократії (ALDA) і Центру культурного менеджменту та за підтримки Євросоюзу працювала над проєктом "Літературно-краєзнавчі маршрути "Земляки". Шилівська сільська рада (нині старостат у межах Зіньківської громади)  долучилася до цього проєкту, у межах якого провели реконструкцію та ремонт приміщення, оновили експозицію музею, встановили інформаційні стенди при в’їзді в село та вказівні знаки в центрі Шилівки, виготовили меморіальну дошку, видали буклет "Григорій і Григір Тютюнники: дорогами життя і творчості" та путівник "Літературно-краєзнавчі маршрути Полтавщини "Земляки"; зняли кіносюжет про Григора Тютюнника, розробили екскурсійний маршрут "Шилівка: вічна загадка любові", під час подорожі яким  можна познайомитися із малою батьківщиною братів Тютюнників.

Оновлений також шкільний музей етнографії, одна з експозицій якого нині присвячена письменникам-землякам і передає атмосферу рідного дому Григорія, нагадує про батьківську оселю Григора, описану ним  у автобіографічній повісті "Коріння". 

Апробація маршруту "Григорій та Григір Тютюнники: стежками життя та творчості" була приурочена 85-річчю з дня народження молодшого брата. Оновлену експозицію представляли голова Полтавського осередку НСПУ Наталія Трикаш та доктор філологічних наук Олексій Неживий. Редактор газети "Ріднокрай" письменник Олександр Печора передав у дарунок портрет Григора роботи славетного майстра художньої вишивки Юрія Савки. Була урочисто відкрита меморіальна дошка на будівлі колишньої школи, в якій навчалися брати Тютюнники. Того ж дня відбулися всеукраїнські Тютюнниківські літературно-наукові читання та презентація кіносюжету Інни Дідик (Снарської). Подія широко висвітлювалася у районних та обласних ЗМІ, тому відтоді потік туристів значно збільшився. 

Гостями музею були "Золотий письменник України", кандидат філологічних наук Степан Васильович Процюк у 2018 та 2020 роках; живописець, член Національної спілки майстрів народного мистецтва Надія-Любов Горак та кандидат мистецтвознавства, старший науковий працівник Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Яким Горак. Силами педагогічного колективу проведено розширення площі музею та завершено останню реекспозицію. 

Марина ЗАСТАВСЬКА
вчитель іноземної мови Шилівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім. Григорія і Григора Тютюнників.

пам'ять, історія, культура, ювілей, Григір Тютюнник

За темою:

  • Сімох військовослужбовців із Полтавщини нагородили посмертно
  • Пішов із життя відомий полтавський журналіст
  • У Полтаві пошкодили інформаційну дошку Джохару Дудаєву
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.