ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

22:07 03.12


365 днів. Наша історія. 3 грудня. День міста, котрого більше немає на карті. Як звільнили Новогеоргіївськ, а потім затопили могили його визволителів

3 грудня 1943 року ціною життя більше семи тисяч бійців було звільнено місто Новогеоргіївськ - а за 16 років його і всі його могили затопили водами Кременчуцького водосховища.

Тут і далі (якщо без окремого підпису) фото svetlovodsk.com.ua. Колаж Євгена Брижа

Коротка історія приреченого містечка

Містечко Новогеоргіївськ було відоме із XVII століття, його заснували під назвою Крилів із окремих поселень на правому березі Дніпра у 1615 році, коли ця територія належала Речі Посполитій. Постало собі містечко біля гирла річки Тясмин, яка впадала у Дніпро, часто розорювалося набігами, жило тут більше військових, аніж "гражданських". Весь час місто було порубіжним - то між Польщею і татарами, то між Польщею і Росією, то між Річчю Посполитою і Запоріжжям, кілька разів спалювалося різними військами. У тутешній тюрмі довелося сидіти Богданові Хмельницькому.

Лише коли край остаточно увійшов до складу Російської імперії, яка розширювала свої кордони і знищувала ворогів, то містечко стало нарешті розвиватися - уже під назвою Новогеоргіївськ - на честь Святого Георгія, церква якого була тут зведена військовими, кірасирським полком, нагородженим орденом Святого Георгія. На кінець 19 століття в містечку мешкали 12 тисяч жителів - як нині у невеликому райцентрі.

У першій світовій війні за фортецю Новогеоргіївська точилися серйозні бої, а по війні радянський вже населений пункт знову почав відроджуватися, пережив Голодомор і репресії, а в 1939 році увійшов до новоствореної Кіровоградської області як місто обласного підпорядкування й центр однойменного району.

За визволення міста загинули понад сім тисяч бійців

У серпні 1941 року Новогеоргіївськ знову був окупований - цього разу вже гітлерівськими військами. Чимало місцевих було розстріляно, загинули й полонені, і радянські солдати й офіцери. Під окупацією Новогеоргіївськ перебував із 7 серпня 1941 року по 3 грудня 1943 року - власне, ця дата і могла би відзначатися, як день міста.

Із 1 жовтня 1943 року частини 4 і 5 гвардійських армій 2-го Українського фронту під командуванням генерала Жадова форсували Дніпро і захопили два острови. За два дні вони повністю звільнили все місто.

Тільки 4 грудня 1943 року газета "Правда" в оперативному зведенні Радінформбюро повідомила про звільнення Новогеоргіївська від німецько-фашистських загарбників. У цьому ж номері газети був опублікований нарис військового кореспондента, письменника Бориса Польового "Новогеоргіївськ", у якому автор докладно описав бої за місто, за звільнення якого загинуло 7150 солдат і офіцерів

- пише колекціонер і краєзнавець Ігор Кисельов.

Але цього міста більше не існує на карті - воно знищене через 16 років після звільнення, затоплене водами найбільшого в Європі Кременчуцького водосховища.

Як виселяли, розбирали і затоплювали ціле місто

Мало хто знає, але ідея перекрити Дніпро в районі нинішнього Кременчука виникла ще 1936 року - це, на думку радянських інженерів, дозволило б регулювати потік води в Дніпрі, сприяти роботі ДніпроГЕСу і створити підвалини каскаду водосховищ на найбільшій українській річці.

У цілому Кременчуцький гідровузол щорічно даватиме народному господарству країни в середньому 2,1 млрд. кіловат-годин - більше, ніж виробляла вся царська Росія в 1913 році!

- писали пізніше, вже після війни, газети.

Але планам побудувати Кременчуцьку ГЕС не судилося тоді втілитися - почалася війна. Повернулися до ідеї лише 1954 року.

Накладення двох карт фарватеру Дніпра в районі Новогеоргієвська - Кременчука - до і після затоплення: карта 1980 року накладена на карту 1946 року. Комп'ютерна обробка О. Стана (Дніпро) і П. Назарова (Санкт-Петербург).

Так, 25 березня 1954 року Рада Міністрів СРСР ухвалила рішення про початок будівництва Кременчуцького гідровузла на Дніпрі. Спорудження ГЕС і найбільшого водосховища на Дніпрі викликало потребу перенести на нові місця населені пункти району - в тому числі й Новогеоргіївськ.

4 жовтня 1959 року почали перекривати Дніпро - і паралельно відселяти міста і села, а таких були десятки.

Людям поставили умову: перед затопленням Новогеоргіївськ потрібно повністю розібрати. Так, кожен господар мав розібрати свою власну хату. Старшим допомагала спеціальна бригада, а так, жінки, чоловіки, діти розбирали голими руками власні домівки, сараї, інші будівлі

- писали Ірина Сало, Левко Стек у статті "Затоплена Україна. 25 міст і сіл під водами Дніпра - так вирішила партія" для "Історичної правди".

Власне, самих людей не питали - лише по селах і в місті ходили агітбригади, котрі розповідали про переселення. А коли воно таки почалося в 1959 році - доходило навіть до самогубств.

Молодь ставилась до цього двозначно, ми ще не були такими прив’язаними до цих місць. Але старшим покидати насиджені місця, будинки, сади - їм не вкладалося в голові, як це можна було зробити. Люди тоді морально занепали. Мама, коли ми переїхали у Світловодськ, дуже довго приживалась, для неї вода в крані не замінила колодязя на подвір’ї

- розповідав у згаданій вище статті колишній учитель із Новогеоргіївська на ім'я Дасій Іванович.

Хоч і давали квартири в новому місті Хрущов (потім воно стало називатися Кремгес, а потім - Світловодськ), хоч і давали компенсації, організовували транспорт, але люди воліли лишатися в рідних місцях до останнього.

Коли я перебралась до хати чоловіка, я викопала собі город невеликий, там я садила полуницю. От мені ще досі та полуниця сниться... Такої смачної полуниці я вже більше ніде не пробувала - згадує переселенка Любов Щукіна у цій же статті.

Останні тижні перед остаточним затопленням на численних острівцях рятували тільки худобу. А потім прийшла велика вода...

Як могили визволителів опинилися на дні рукотворного моря

Власне, зруйнувати все місто не вийшло. Якщо житлові і господарські приміщення порівняно нещодавньої забудови розбирали самі жителі (причому, часом ставалося так, що, прийшовши додому, міщани заставали на хаті напис "Розібрати до такого-то числа" - ці хронікальні кадри є на відео), то потужні історичні і культові споруди доводилося підривати. Одну із церков так і не зруйнували остаточно - і її рештки досі височіють зовсім неглибоко від поверхні водосховища і недалеко від берега.

Це місце називають "коровим пляжем". Буквально у десяти метрах від берега - під водою є фундамент школи м. Новогеоргіївська. Фото "Історичної правди"

Ми розповідали про непросту долю містечка, яка часто страждало від воєн і набігів, відтак, у ньому було чимало кладовищ.

Коли місцевим повідомили про евакуацію, то дозволялося переносити прах померлих на нові місця - і ті, то назавжди залишав малу батьківщину, так і робили. Але ж чимало могил не мали постійних господарів, особливо, старих і військових поховань. Частину з них перенесли у нове місто Світловодськ, але, звісно, далеко не всі.

Кременчужанка Валентина Василівна Міняйло (Огороднікова), яка народилася в 1937 році в Новогеоргіївську в родині старообрядців, розповідала авторові, що після затоплення старого міста ще довго по водосховищу плавали труни, вимиті течією з новогеоргіївських кладовищ

- пише Ігор Кисельов у згаданій вище статті.

Звісно, що далеко не всі військові поховання вдалося перенести або навіть знайти - і сотні, а то й тисячі могил визволителів міста опинилися на дні нового рукотворного моря. Колишні жителі і нащадки мешканців Новогеоргіївська створюють у мережі цілі спільноти з фотографіями і спогадами про рідні краї, де можна прочитати ось такі жалісливі слова:

Мой двоюродный дед Глаголев Владимир Степанович был ранен при освобождении города Новогеоргиевск и умер от ран в госпитале № 5194 4 гв. армии. Похоронен в 1943 г. на городском кладбище, могила № 3 г. Новогеоргиевска. К сожалению,могила давно уже затоплена, и поклониться можно лишь кенотафу с памятником в Светлогорске... Поклон тому, - что отстояли наши деды! Очень обидно, за что они боролись и погибали - того уже нет...

- пише один користувач соцмережі ВКонтакті.

І дійсно, міста, за яке проливали кров і гинули, вже немає. Лише його частина зараз є селом Нагірним у Кіровоградській області.

Під хвилями цієї бухти біля села Нагірне - руїни Новогеоргіївська

Ну й експозиція краєзнавчого музею та кілька пам'ятників у місті-нащадку Світловодськ присвячені Новогеоргіївську - містові, яке мало би сьогодні, 3 грудня, відсвяткувати день визволення...

календар, історія, Новогеоргіївськ

За темою:

  • У Полтаві презентували календар "Лють"
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.