ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

13:07 06.12


Іуда і Прочанин. Полтава вперше побачить "забуту" Лесю

Релігія завжди займала особливе місце в історії людства. Драматичний етюд "На полі крові" Леся Українка, що була атеїсткою, написала 1909 року. А Полтава вперше побачить виставу за цим твором 7 грудня 2017-го.

Свого часу цензура побачила реальну небезпеку в творі Лесі Українки "На полі крові" — хоча б у тому, що вчителю своєму приписує Іуда егоїзм і прагнення до демагогії, на підставі чого і було виненсено спеціальну ухвалу про заброну драми. Її інтерпретація легенди про Христа і його апостолів як про людську громаду суперечила церковним догматам.

За публікацію "На полі крові" грудневий наклад номера за 1909 рік "Літературно-наукового вісника" був вилучений, а редактор видання — притягнутий до судової відповідальності.

Треба зазначити, що до кожного свого твору Леся Українка підходила з глибинною філософською увагою і пропонована полтавцям уперше п'єса не є винятком. Тут, як і в решті своїх творів, письменниця не намагається "сподобатись", вона провокує, оголює проблему, примушує переоцінити власні вчинки та і в цілому, життя.

Леся Українка була енциклопедично освіче­ною людиною, мала матеріалістичний світо­гляд, її літературна спадщина свідчить про гли­боке розуміння письменницею законів розвит­ку природи і суспільства. Все це стало теоре­тичною основою атеїстичних поглядів письмен­ниці.  Молодий колектив театру "Гайдамаки ХХІ ст." взявся за роботу над поемою "На полі крові" саме з мотивом дізнатися — ким же насправді був Іуда.

 — Чому саме "На полі крові"? — запитуємо у режисера Руслана Гришка, який взявся за непростий історичний матеріал і цьогоріч поставив драму на столичній сцені.
 — Є чимало причин. По-перше, ми з Лесею земляки, обидва з Волині. По-друге, вона була атеїсткою, освіченою та сучасною людиною свого часу. Особисто я вірю у силу всесвіту, космосу. І якщо я чогось не розумію — це наштовхує мене на роздуми, чи є бог, і який він. Мені здається, що Леся у п'єсі деякою мірою захищає Іуду, виступаючи його адвокатом. Треба враховувати, що в ті давні часи євреї жили під гнітом Римської імперії. Держава-загарбник забрала територію і нав'язує власні закони. І тут з'являється Месія...

Біблия — книга, яка написана людьми. І, на мою думку, написана так, як комусь було це вигідно та зручно. Іуда був найближчим до Іісуса, він був освіченою людиною із заможної родини. Він був ідейним, як ідейними були десятки тисяч українців, які вийшли на Майдан проти свавілля влади.

— Тридцять срібняків для Іуди — то були невеликі гроші того часу. Чи не так?

 — Звісно. Він міг вкрасти набагато більше, адже мав при собі всю казну общини, проте він цього не зробив. На мою думку, Іуда сам не міг до кінця повірити у те, що Іісуса буде розп'ято на Хресті.

— Чи важко було ставити цю виставу?

— Ні. У неї є своя магія, і вона мені близька. так буває - читаєш матеріал і розумієш, що особливо і вигадувати нічого не треба. Втім, на початку вистави та у фіналі навіть на підготовленого глядача чекають сюрпризи.

Актор театру Андрій Клименков зізнався, що отримує справжнє задоволення від роботи у цій виставі. "Проживання ролі - певний катарсис актора", — вважає він. І додає, що цю виставу варто демонструвати в усіх куточках нашої країни. До речі, Полтава — перше місто після столиці, яке побачить "На полі крові".

Квитки — у касах лялькового театру та на сайті ще є у продажу.

вистава, культура, мистецтво, історія, театр, прем'єра, Леся Українка

За темою:

  • У Полтаві відбувся допрем’єрний показ вистави "Візит дами"
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.