10:39 29.04 1365
Харчовий спирт є особливою категорією в алкогольній промисловості. Таке призначення пов'язане, насамперед, зі стандартами, якими зумовлено виробництво та реалізація харчових спиртів.
Так, харчовий етанол будь-якої марки повинен бути обов'язково зроблений на базі харчової сировини з дотриманням встановлених вимог та норм з очищення продукту. Далі до класу харчових спиртів зараховуються лише ті етаноли, які успішно пройшли абсолютно всі етапи органолептичних аналізів.
Харчові етаноли представлені досить широкою лінійкою алкогольної промисловості. Практично будь-який спирт, що має допуск до використання у харчовій промисловості, є харчовим. Цінність спирту визначається за кількістю сторонніх компонентів чи домішок у його складі – що їх менше, тим етанол цінніше. Так, «золото» у цьому питанні по праву належить етанолам марок «Пшенична сльоза» та «Альфа». Власниками срібла є спирти класу Люкс і Екстра. Загалом, будь-який із цих спиртових представників є харчовим етанолом, і кожен із них використовується за призначенням відповідно до необхідних завдань.
Діапазон міцності спиртів харчового класу 93-96%, і вони відмінно підходять для виробництва алкоголю у промислових масштабах, а також напоїв кустарного (домашнього) приготування.
При виробництві харчових спиртів завжди задіяні методи природного бродіння на основі натуральної (харчової) сировини. Для цього використовують вуглеводну сировину - зернові, буряк, картопля, патока, кукурудза.
В Україні етаноли будь-якого класу виготовляються лише за ГОСТом. Вартість продукту залежить від якісного складу браги. Наприклад, для преміум-спиртів заготовляють добірну пшеницю, а для етанолів середнього та економ класів підійде і суміш (зернові та крохмалисті рослини). Іноді в назві продукту крім «харчової» можуть фігурувати написи «ректифікат», «солодовий» або «дистилят». Все це пов'язано з технологією виробництва даного конкретного етанолу.
Харчові етаноли мають одне головне прикладне застосування - з них роблять алкоголь різних видів та рівня. Для преміальних напоїв використовують спирти високої харчової цінності. Для якісного алкоголю середнього рівня йдуть етаноли класом нижче.
Харчовий спирт можна пити і як самостійний алкоголь (після розведення водою). Досить добре він зберігається, коли герметично упакований та захищений від прямого влучення променів сонця. Температурний режим, якого необхідно дотримуватись для цього - +15°С, не більше. Розведений водою спирт вже не зберігатиметься довго.
У нашій компанії ви можете купити спирт для горілки за найкращою ціною. Ми є відповідальними постачальниками якісних сертифікованих харчових етанолів, виготовлених згідно з вимогами ГОСТу. Наші менеджери завжди нададуть всю потрібну інформацію, а також допоможуть вам визначитися з вибором потрібного харчового етанолу в залежності від ваших вимог.