ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

14:45 14.08


На Полтавщині є село, всі вулиці якого ведуть у води Дніпра, а назва заманює туристів. ФОТО

Село в Полтавській області, яке майже звідусіль омивається водами Дніпра та на мапі має вигляд чобота (подібно Італії), привертає увагу туристів ще й своєю назвою - Келеберда.

Фото Наталії Черних Фото Наталії Черних Фото Наталії Черних Фото Наталії Черних Фото Наталії Черних Фото Наталії Черних Фото Наталії Черних Фото Наталії Черних Фото Наталії Черних Фото Наталії Черних

Там проживає 350 людей, проте влітку їхня кількість зростає до 1000, бо люди їдуть у мальовничі краєвиди та до води — відпочивати і ловити рибу.

Келеберда не знала кріпацтва

У 13 столітті це  було укріплення, зроблене козаками-черкесами, які розпочали партизанську боротьбу проти ординської навали хана Батия. А в 16-му столітті — це вже була кам’яна фортеця на березі Дніпра, яка стримувала набіги татар.

Наше село завжди було вільним поселенням. Келеберда не знала кріпацтва. З цього приводу існує одна легенда, що якось цариця Катерина ІІ  плила Дніпром разом зі своєю свитою, у якій були генерали. Махне хусткою, і подарує село на березі Дніпра якомусь генералу. Пливла від Києва до Кременчука та й стомилася, лягла перепочити та й проспала Келеберду. Проснулася, а позаду вже лише куполи виблискують церков. Генерал впав навколішки і просить, а вона: «Диви, який хитрий – 6 церков на березі. Не дам Келеберди!». Правда це чи ні, але наше містечко залишилося вільним козацьким поселенням. І аж до вкорінення радянської влади, а було це в 1918 році, всі келебердяни в графі національність писали «козак» або «козачка», вважаючи саме це своєю національністю

 — такі історії населеного пункту розповіла нашому журналісту тамтешня сільська голова Оксана Задворна.

 

Тричі за історію Келеберду  повністю знищували

«Наше село пережило тяжкий татарський набіг узимку 1676 року – містечко було повністю розорене. Але ще тяжчої наруги Келеберда зазнала 16 квітня 1709 року від царського війська на чолі з полковником Яковлевим. Козаки завжди були вольнолюбивим народом і неохоче виконували царські накази, за що цар Петро 1 наказав князю Меншикову (це історичний факт), а той у свою чергу полковнику Яковлеву покарати непокірних. Царський полк серед ночі раптово напав на козацький загін у Келеберді. Йому вчинили шалений опір, але сили були нерівні. Яковлєв наказав знищити до ноги всіх – навіть жінок та дітей. Тих, хто ховався в хатах, спалили разом з будівлями. Багато людей намагалися врятуватися у Дніпрі, але мало хто з них виплив з-під куль та холодної води.

І втретє Келеберда була буквально стерта з обличчя землі восени 1943 року, коли через наше село пройшла так звана хибна переправа радянських військ через Дніпро. В ніч переправи 29 вересня 1943 року в селі із 905 хат залишилось 13. Горіли небо і земля. У Келеберді ще живуть люди, які пам’ятають, як вода в Дніпрі декілька днів після переправи була червоною від крові.

Але моя Келеберда, як ота птиця Фенікс, щоразу поставала із попелу та відроджувалася, продовжуючи свою унікальну історію»

— розповіла Оксана Задворна.

Келебердянин очолював петербурзький Ермітаж

Наше село дало світові відомих людей, серед яких вчений Яків Козельський – автор праць із медицини. Сергій Біленький — професійний історик та філолог. А в 1917 році всесвітньо відомий перетербурзький Ермітаж очолив наш земляк, келебердянин Сергій Трійницький.

У Келеберді Тарас Шевченко написав портрет місцевої красуні Одарки

Ми дуже пишаємось тим, що в 1843 році, подорожуючи із Переяслава до Запоріжжя, Келеберду відвідав Тарас Шевченко. Цю подію через 93 роки у 1936 році з уст мешканки нашого села Одарки Іванівни Муравйової записав український письменник Юрій Яновський.

Як була я молодою – була дуже гарною. Були ми разом з мамою в хаті – мама пряде, а я біля вікна стою. Коли заходить  парубок - такий гарний, привітний. Подивився пильно на мене та й говорить: «Постій отак біля вікна, а я тебе намалюю». Одарка каже: «Я стала, як зачарована – наче янголи мені співають, наче в церкві стою, боюсь поворухнутися. А він мене намалював, і малюнок залишив. Яновський питає: — Бабусю, а цей малюнок досі у вас є?  — Є!,

 — розповіла Одарка Іванівна .

Вона дістала зі скрині пожовклий від часу аркуш паперу, де так званим італійським олівцем було намальовано дівчину безмежної краси, а нижче стояв напис: "Наречена". Ще нижче: "Тарас Шевченко".

Мабуть, отримавши благословення самого Тараса Шевченка Одарка Іванівна прожила 117 років. Це — найстаріша зафіксована мешканка села.

У Келеберді — поклади унікального світло-рожевого граніту

Берегом Дніпра в тих краях тягнеться виступ світло-рожевого граніту. Цей камінь можна добре роздивитися поряд із місцевою церквою, яка розташована на схилі річки.

Славна Келеберда ще й рибним промислом

Колись тут був колгосп-мільйонер, який спеціалізувався на вирощуванні риби та заводненні русла Дніпра. Нині цю справу почали відроджувати. Привертаємо ж увагу до рибних місць гастрономічними фестивалями, де демонструємо асортимент того, що можна приготувати з місцевого улову.

Келеберда в Україні не одна

До речі, полтавська Келеберда в Україні не одна –  є ще село з такою назвою — у Канівському районі на Черкащині. Воно теж має козацьке коріння.

 

Наталія ЧЕРНИХ

Келеберда, туризм, історія, рідний край

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.