ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

17:00 07.09


На Полтавщині планують демонтувати майже 200 радянських пам’яток

У рамках закону про деколонізацію на Полтавщині планують демонтувати майже 200 пам’яток радянської та імперської спадщини.

До них належать пам’ятники російським і радянським діячам та братські могили. Цей закон набрав чинності 27 липня 2023-го року.

Про це Суспільному розповіла заступниця начальника управління охорони культурної спадщини обласного департаменту культури і туризму Олеся Старолат.

Із 27 липня Монумент Слави, памʼятник коменданту фортеці Келіну, знак на місці відпочинку Петра І та ще майже 200 пам’яток російської колонізаційної культури підпадають під дію закону про деколонізацію. Про це Суспільному розповіла заступниця начальника управління охорони культурної спадщини обласного департаменту культури і туризму Олеся Старолат.

"Після набуття чинності Закону України "Про засудження та заборону російської імперської політики (в Україні – ред.) і деколонізацію топонімії" ці процеси на Полтавщині пожвавилися. Закон передбачає виведення з публічного простору не лише об’єктів топонімії чи пам’ятників, але йдеться про весь публічний простір", ― каже представник Українського інституту нацпам’яті на Полтавщині Олег Пустовгар.

Майже 200 пам’яток на честь російської культури мають демонтувати на Полтавщині: коли та які саме

"Першим шляхом вирішення цього питання є вилучення об’єктів культурної спадщини з державних реєстрів нерухомих пам’яток України. Другим рішенням є залишення статусу пам’ятки культурної спадщини об’єкту, але при цьому демонтаж і перенесення їх на інше місце", ― говорить заступниця начальника управління охорони культурної спадщини ОВАОлеся Старолат.

Пам’ятники, що звеличують перемогу Петра І, пропонують перемістити до музею, розповідає історикиня Людмила Бабенко.

"Оскільки ми маємо державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви», то і ці пам’ятники пропонується, причому з різних сторін, перенести на територію цього заповідника", ― каже історикиня Людмила Бабенко.

Як повідомила Олеся Старолат, голови громад мають пів року з початку дії закону на пошук пам’яток імперської культури та ухвалення рішень про вилучення їх з реєстрів чи перенесення в інше місце.

"Якщо протягом цих шести місяців не проводиться демонтаж або не запрацює робота відповідна з вилучення об’єктів культурної спадщини або перенесення, то тоді через три місяці приймає рішення начальник обласної військової адміністрації", ― розповідає заступниця начальника управління охорони культурної спадщини ОВА Олеся Старолат.

Майже 200 пам’яток на честь російської культури мають демонтувати на Полтавщині: коли та які саме

Пам'ятник генералу Ватутіну у Полтаві

"Пам’ятника Слави поки що не було (на обговоренні – ред.), бо він вважається пам’яткою архітектури. На найближчу сесію будуть виноситися два окремі проєкти рішень: по перенесенню пам’ятників на місці відпочинку Петра І та пам’ятника Келіну до музею Полтавської битви", ― каже речник Полтавської міської ради Олександр Дедюхін.

За словами Олега Пустовгара, із початку повномасштабної війни на Полтавщині демонтували 27 пам’ятників радянським і російським діячам та 37 зображень аналогічної символіки.

память, декомунізація

За темою:

  • Полтавці створять електронну Книгу Пошани
  • У Полтаві створили мурал на честь полеглого 18-річного музиканта
  • Сотні людей прощалися з шістьома вертолітниками під Полтавою
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.