20:15 11.09 1414
Наймолодшим лауреатом цьогорічної премії ім. І. П. Котляревського став юний кримськотатарський композитор Шевкет Білялов, для якого музика – "лише" хобі. Щоб отримати премію, Шевкет приїхав до Полтави з Сімферополя.
11 вересня відбулося нагородження лауреатів щорічної Полтавської обласної премії ім. І. П. Котляревського. Наймолодшим її лауреатом цього року став 18-річний кримськотатарський композитор Шевкет Білялов – він отримав премію в номінації "Театральна діяльність" за музичні твори до вистав "Майстер і Маргарита" та "Жінки", прем'єру якої полтавці побачать вже 30 вересня.
Композиція, яка увійшла до музичних творів вистави "Майстер і Маргарита" – тема "зустріч Маргарити з Майстром" – вона звучить у виставі двічі. Цей твір Шевкет Білялов написав у 17-річному віці спеціально для симфонічного оркестру Полтавського театру.
Минулого року до мене зателефонував директор Полтавського театру ім. Гоголя Олексій Миколайович Андрієнко і запропонував написати музичну композицію до вистави,
– розповів Шевкет Білялов.
Юнак розповів, що музика для нього – не основна професія, а скоріш – хобі.
Свого часу Шевкет провчився чотири роки в музичній школі по класу фортепіано, потім покинув навчання і перейшов на самоосвіту. Працював годинами вдома за піаніно, і раптом зрозумів, що не тільки хоче створювати свою музику, але у нього це дійсно добре виходить. Але зараз юнак навчається в Таврійському університеті на математичному факультеті.
Його батько, директор та художній керівник Кримськотатарського академічного музично-драматичного театру (м. Сімферополь) Білял Білялов каже, що коли син закинув музичну школу, яку відвідував фактично за примусом родичів, йому подарували електронний клавішний музичний інструмент.
І спочатку награвання імпровізованих мелодій було хлопцю за забаву, а згодом стало зрозуміло: потяг до створення мелодій – то великий композиторський талант.
Свій перший твір Шевкет написав у 14-річному віці, він багато часу приділяє музиці – щодня проводить за інструментом не менше трьох годин.
У творчому доробку юного композитора, окрім музики до вистав полтавського театру, немало серйозних музичних творів, які виконуються ансамблями та оркестрами, не виключенням є й Полтавський симфонічний оркестр – минулого року твори Шевкета Білялова кілька разів звучали в програмах концертів оркестру.
Музика юного композитора використовується у восьми виставах Кримськотатарського театру, а незабаром публіці презентують його концерт для симфонічного оркестру. Днями юнак виконав цей твір, над яким ще триває робота, для полтавських музикантів і отримав багато дуже схвальних відгуків.
Ідея запросити Шевкета Білялова до співпраці як композитора належить директору Полтавського обласного музично-драматичного театру Олексію Андрієнко.
Він розповідає, що знайомий з родиною Білялових дуже давно – ще з часів його роботи в Кримському українському театрі. Тоді ж познайомився з малим Шевкетом. Працюючи директором театру, кожен рік їздив з трупою на гастролі до Сімферополя, підтримував спілкування з Білялом Біляловим та його родиною.
Шевкета я знав змалку, але коли три роки тому був у Біляла в театрі, я почув музику од однієї з вистав, яка мені дуже сподобалася. Я запитав, хто автор, і отримав відповідь "Ти не повіриш, це мій син". Я зацікавився цим і щоразу, коли ми спілкувалися з Білялом телефоном, я розпитую про досягнення Шевкета – що музика використовується у виставах театру,
– розповів Олексій Андрієнко.
І коли до Полтави приїхав Сергій Павлюк ставити виставу "Майстер і Маргарита", Олексій Миколайович розповів йому про музику Шевкета та запропонував спробувати звернутися до Білялова з пропозицією про співпрацю. Як вже змогли оцінити полтавці, Шевкет блискуче виконав поставлене завдання.
Вистава "Майстер і Маргарита", що відбулася 10 вересня в полтавському обласному театрі, пройшла з повним аншлагом – квитки були розкуплені ще в серпні.
Подейкують, до на наступну виставу, жовтневу, квитки вже теж майже розкуплені. Майже подібна історія відбулася з режисером Цикино Кобіашвілі – почувши музику Шевкета, вона загорілася ідеєю, щоб музику для її нової вистави на писав саме він.
30 вересня у полтавців буде ще одна нагода почути твори Шевкета Білялова – в Полтавському театрі ім. Гоголя відбудеться прем'єра вистави Цицино Кобіашвілі "Жінки" за мотивами п'єси Н. Саймона "дивна пара", музику для якої також створив молодий кримськотатарський композитор.
Ольга СТЕНЬКО