ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

21:15 28.09


Нові субсидії: рахуємо разом

У травні вступили в дію нові правила нарахування субсидій. Оскільки держава хоче бути впевнена, що допомогу отримують лише ті, хто дійсно її потребує, змінився підхід до оцінки матеріального стану потенційних субсидіантів.

Навесні Мінсоцполітики повідомляло, що в опалювальному сезоні 2017-2018 років субсидії отримували понад 6 мільйонів 747 тисяч домогосподарств, тобто близько 45 відсотків домогосподарств країни, а субсидій за цей період загалом нарахували близько 60,5 мільярда гривень. 

Нові правила нарахування субсидій: перші результати

За словами директорки Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА Людмили Корнієнко, на Полтавщині на початку травня субсидії на комунальні послуги отримували 369 тисяч сімей. А після переходу на новий порядок 73-м відсоткам домогосподарств субсидія мала би призначатися за порядком, який діяв і донині.

 — Це 270 тисяч сімей, переважно родини, які складаються з непрацездатних, пенсіонерів, тих, хто одержує державні соціальні допомоги й одночасно підлягає страхуванню. Іншим 27 відсоткам, а це 99 тисяч сімей Полтавщини, призначатимуться субсидії за новим порядком. Маємо запросити їх в управління соціального захисту населення, щоб вони написали нові заяви й декларації, а ми перевірили право на призначення субсидії. Це зокрема сім'ї, за якими комісії приймали рішення щодо виключення окремих членів сім'ї, які фактично зареєстровані, однак не проживають за місцем реєстрації. Друга категорія – родини, де є працездатні особи, однак вони не працювали, не навчались, не перебувають у центрі зайнятості на обліку. Крім того, внутрішньо переміщені особи, – заявляла ще в червні Людмила Корнієнко.

Але шляхом простого аналізу можна простежити, що кількість таких родин, які отримують субсидію, зменшилася вдвічі. Згідно з офіційною інформацією, яку ми отримали днями на наш запит від заступника директору Департаменту соцзахисту Світлани Матуйзо, станом на 1 вересня 2018 року субсидії отримують лише 188 тисяч сімей. За отриманням субсидій за новим порядком звернулися 50,9 тисячі сімей. Статистику позитивних відповідей із числа цих звернень Департамент не повідомляє.

Причини зниження кількості домогосподарств-субсидіантів можуть бути різні. Наприклад, у теплий сезон зменшується сума нарахування комунальних послуг, тож не всі родини можуть претендувати на надання субсидії, бо середній дохід дозволяє їм сплачувати комунальні послуги в повному обсязі. Також статистичні дані свідчать, що на Полтавщині зростають пенсії та зарплати. Тож дехто через зростання доходів більше не може претендувати на житлову субсидію, а в деяких родин сума субсидії просто зменшилася. Загальна картина показує зменшення середнього розміру субсидії по області на понад 17,5 відсотків.

 — Середній розмір субсидії у поточному році зменшився. Якщо в 2017-му він становив 1700 гривень, то нині – 1400 гривень. І такий результат зумовлений об'єктивними причинами, зокрема підвищенням рівня зарплат і пенсій, – зазначила Людмила Корнієнко.

Ще одна причина – нові правила нарахування. Тепер обмежень, через які субсидія не може бути призначена, стало більше. Окрім великих покупок та оплати послуг, сума яких перевищує 50 тисяч гривень, на непризначення субсидії впливає набуття в інший законний спосіб права власності на нерухомість, транспортні засоби. Мова не лише про купівлю-продаж, а й про отримання в спадщину, дар тощо. Товари довгострокового вжитку та будівельні матеріали, отримані в подарунок чи спадщину протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, також негативно вплинуть на рішення органу, що призначає субсидії. 

Вказані умови поширюються не лише на заявника, а й на всіх членів родини зі складу домогосподарства, яке звертається за призначенням субсидії. Також не отримають субсидію ті, хто проживає в квартирах площею понад 120 квадратних метрів та в приватних будинках з площею більше 200 квадратних метрів. Якщо такі домогосподарства дійсно перебувають у скрутному матеріальному становищі, це повинна засвідчити Комісія з призначення субсидії.

Ще одна категорія, яка втрачає право на одержання субсидій, – сім'ї, до складу яких входять працездатні особи, які не працювали чи одержали доходів менше, ніж мінімальна заробітна плата, не сплачували єдиний соціальний внесок і перебували за кордоном понад 60 днів. На думку Мінсоцполітики, такі правки мають стимулювати українців працювати в Україні та декларувати всі доходи.

Рахуємо разом: наочний приклад

Ми вирішили самотужки підрахувати субсидію на простому прикладі родини з двох полтавських пенсіонерів. Наша співрозмовниця погодилася стати героїнею матеріалу на умовах анонімності. Каже, незручно перед сусідами. Тож, заради збереження інкогніто, прізвище та справжнє ім'я жінки ми не називаємо.

Пані Тетяна з чоловіком – звичайні пенсіонери, проживають у двокімнатній квартирі площею 49,2 квадратних метрів у полтавській багатоповерхівці. Їхній сукупний дохід ледь перевищує три тисячі гривень. Давно навчившись на всьому економити, вони акуратно споживають комунальні блага, тож по деяким рахункам мають постійну переплату. Але що з нею робити, жінка не знає і боїться, що її просто "спишуть".

Сума житлової субсидії, яка не використана домогосподарством внаслідок економії, зараховується управителем, об’єднанням, виконавцем комунальної послуги на наступні розрахункові періоди протягом сезону, в якому призначено житлову субсидію, як оплата таких послуг та/або витрат на управління багатоквартирним будинком

– йдеться в письмовій відповіді Департаменту соцзахисту Полтавської ОДА. 

На сайті Департаменту соціального захисту ОДА є інформація, що ще минулого року на Полтавщині почали монетизацію субсидій, а саме – виплатили невикористані суми субсидій вже 83 тисячам родин на загальну суму 51 мільйон гривень. Нинішнього вересня виплати поновилися, але точні дані про кількість родин та обсяги коштів будуть оприлюднені, вочевидь, за кілька місяців.

Також Тетяна Сергіївна не розуміє принцип обчислення обов'язкового щомісячного платежу за житлово-комунальні послуги: нібито все ясно, але її подруга, теж пенсіонерка, сплачує щомісяця майже на сто гривень більше. Тому жінці цікаво, чи можна самотужки визначити розмір субсидії. Ми вирішили порахувати разом із нею.

За роз'ясненнями щодо принципів розрахунків субсидії ми звернулися до заступника директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА, начальника управління соціального захисту населення Світлани Матуйзо. Отримали наступну відповідь про порядок обрахування.

Розмір обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги для отримувачів субсидії визначається в наступному порядку:
1) обчислюється середньомісячний сукупний дохід домогосподарства;
2) середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства, і таким чином визначається середньомісячний дохід на одну особу;
3) дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць;
4) отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15%, і таким чином визначається відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги;
5) визначення розміру житлової субсидії як різниці між місячним розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або місячним розміром внеску/платежу об’єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування і обов’язковою часткою плати за житлово-комунальні послуги та/або витрат на управління багатоквартирним будинком.

Нагадаємо, з 1 липня 2018 року в Україні на 77 гривень підвищили прожитковий мінімум, тож тепер він становить 1777 гривень. 

На прикладі окремо взятої полтавської родини можна спробувати розрахувати принцип надання субсидії на оплату комунально-житлових послуг.


1. Пенсія Тетяни Сергіївни та її чоловіка складає 1560 та 1532 гривні відповідно, тож сукупний дохід домогосподарства дорівнює 3092 гривні.
2. 3092:2=1546 гривень – середньомісячний дохід на одну особу.
3. 1546:1777=0,870. Оскільки розмір субсидії у нашому випадку розраховувався наприкінці червня, коли прожитковий мінімум дорівнював 1700 гривень, то коефіцієнт для пані Тетяни вийшов дещо інший: 0,909. 
4. 0,870:2х0,15=0,0652504, тобто частка оплати за житлово-комунальні послуги має складати 6,525 відсотка від доходів домогосподарства. До липня цей відсоток становив 6,818 (0,909:2х0,15=0,068175).

Отже, 3092х0,06525= 201,75 гривні. Стільки з липня мала би щомісяця сплачувати пані Тетяна за спожиті її родиною комунальні послуги (за старого прожиткового мінімуму це було 3092х0,068175=210,80 грн). Як бачимо, з підвищенням прожиткового мінімуму має зменшитися частка обов'язкового платежу для тих осіб, чиї доходи не зросли. 

Сюди входить щомісячний мінімальний обов'язковий платіж за соціальні норми споживання на двох осіб (дані з реальної платіжки цієї родини на неопалювальний період травень-вересень 2018 року):
 — гаряча вода: 3,2 кубометри – 65,93 грн (субсидія – 169,62 грн);
 — холодна вода: 4,8 кубометрів – 15,01 грн (субсидія – 38,62 грн);
 — водовідведення: 8 кубометрів – 22 грн (субсидія 56,62 грн);
 — електроенергія: 100 кВт – 25,19 грн (субсидія – 64,81 грн);
 — природний газ (без лічильника, лише газова плита) – 12,85 грн. (субсидія 33,07 грн);
 — квартплата ЖЕО №2 – 74,77 грн (субсидія 192,37 грн).

Утім, загальна сума, яку сплачує подружжя, складає наразі 215,75 грн (субсидія 555,11 грн). Саме стільки обов'язкових платежів домогосподарству нарахували у відділі субсидій, про що свідчить відповідний документ. Сама пенсіонерка не розуміє, звідки взялася така сума, але каже, що з'ясовувати не піде.

 — У мене немає здоров'я ходити по всім інстанціям та відсиджувати черги таких самих, як я, щоб дізнатися, що та чому. Якщо вже мені нарахували, значить, у них є на те причини, – розмірковує жінка.

Хочеться вірити, що на родину чекає перерахунок і зайві 42,16 гривні будуть повернуті. Якщо ж ні – сподіваємося, жінка зможе захистити своє, бо таким чином її переплата на рік складе як мінімум 168 гривень.

У своєму прагненні знати точний розмір обов'язкових щомісячних платежів наша героїня не унікальна. Мабуть, кожен, хто отримує субсидію, хоче бути певен, що не сплачує зайві кошти через чиюсь помилку чи злий умисел. Тут у нагоді стане інструмент, покликаний допомогти самостійно розрахувати суму субсидії: калькулятор субсидії. Найближчим часом в Україні запрацює новий онлайн-сервіс СУБСИДІЯ.УКР. Мета проекту  – створення прозорого алгоритму, який розраховує саму субсидію та платіжки з урахуванням субсидії.

Розробники планують деталізовано та зрозуміло пояснювати, яким чином нараховується субсидія, оперативно інформувати користувачів сервісу про зміни в порядку нарахування, допомагати готувати документи для подання у відповідні державні органи, а також – виступати незалежним зовнішнім арбітром у вирішення питань помилкових розрахунків постачальників комунальних послуг.

 — Ми прагнемо зробити систему максимально зручною для користувачів. Для цього будемо інтегруватися з сервісами, які нададуть частину важливих даних. Ідеться, насамперед, про BankID, актуальні тарифи, дані споживання послуг від комунальних підприємств тощо, – розповів засновник проекту СУБСИДІЯ.УКР Владислав Лєсной.

Наразі запущена реєстраційна форма, яка дозволяє споживачам подати заявку на участь у тестуванні модуля СУБСИДІЯ.УКР, а також залишити побажання чи задати питання щодо субсидій. Проект реалізовується за підтримки ГО "ДІКСІ ГРУП" у рамках проекту "Ініціатива з протидії корупції та підвищення фінансової прозорості в енергетичному секторі в Україні (Прозора енергетика)".

субсидія, допомога, гроші, комуналка, онлайн

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.