ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

12:54 05.01


Полтавська облрада і "Полтавагазвидобування" розмірковують, що робити з витоком газоконденсату в Машівському районі

15 років тому у сховищах управління з переробки газу в Селещині був виявлений витік газоконденсату. Речовина досі знаходиться на глибині 10-12 метрів. З маленьких свердловин можна діставати конденсат банкою.

У листопаді 2016 року заступник голови Полтавської облради Євгеній Холод, голова екологічної комісії облради Ігор Горжій разом із журналістами відвідали Селещину Машівського району, де знайшли у полі міні-свердловину з видобутку газоконденсату. Необлаштований об’єкт був без розпізнавальних знаків, дбайливо оточений зораною ділянкою та візуально являв собою звичайну діру.

Як виявилося пізніше, таких об’єктів біля Селещини понад десяток. Свого часу вони були пробурені харківською установою "УкрНДІгаз" (підпорядковується "Укргазвидобуванню") для моніторингу ситуації та відбору конденсату, який з’явився у землі після витоку зі сховищ наприкінці 1990-х – на початку 2000-х років.

У 2000-х роках протікало газоконденсатне сховище. Газоконденсат потрапляв у грунтові води, під землю. У зв’язку з цим на глибині 10-12 метрів утворилось так зване "дзеркало", правильно називається - оріон. Коли в "Полтавагазвидобуванні" виявили проблему в 2002-2003 роках, витік конденсату складав близько 2000 тонн на рік. Були пробурені свердловини діаметром 150-200 мм та глибиною від 10 до 15 метрів, щоб забрати цей конденсат. Роботи доручили підрядній організації

– розповідає депутат Полтавської облради, голова комісії з питань екології та раціонального природокористування Ігор Горжій.

Депутат розповів, що в Машівському районі остерігаються виникнення екологічного лиха, пов’язаного із забрудненням вод конденсатом.

Місцеві мешканці побоюються, що він може потрапити у питну воду. На сьогоднішній день витоку уже немає, він ліквідований. Харківський інститут ("УкрНДІгаз" – авт.) відбирає конденсат та кудись його вивозить. Таким чином вони забирають все те, що попало колись в земну кору (очевидно, мається на увазі поверхня ґрунту - авт.). Всі вважали, що це крадіжки, а насправді – технологічний процес. Вони опускають металеву банку, а потім витягують та переливають у бочку. Далі цю бочку перевантажують в іншу машину і вивозять. За даним процесом слідкує та підрядна організація, яка цим займається

– пояснив Ігор Горжій.

За нашою інформацією, на згаданій території ведуть свою діяльність одразу кілька організацій. "Полтавагазвидобування" тримає на балансі свердловини. Управлінню з переробки газу та газоконденсату (ще одна філія "Укргазвидобування") належить уже списаний ємнісний парк, з якого колись і відбувався витік. Окрім того, поруч знаходяться склади компанії "Надєжда", а також ведуть свою діяльність "Poltava Petroleum Company" та фермерське господарство.

Ігор Горжій розповів, що за кошти газовидобувного підприємства для населення у місці потенційного екологічного лиха в 2017 році побудують водогін. Однак куди вивозиться газоконденсат, він не знає.

У цьому році "Полтавагазвидобування" будуватиме новий водогін в Базилевщині (населений пункт поряд із Селещиною в Машівському районі – авт.). І якщо потрібна буде свердловина для питної води, вони теж її пробурять. Для нас завдання одне – найшвидше усунути цю проблему. Підприємство готове піти назустріч. Куди вивозять та утилізують газоконденсат – то господарська діяльність "Полтавагазвидобування", в яку ми втручатись не маємо права. Але ми все-таки будемо контролювати цю ситуацію, наскільки ефективно вони будуть працювати щодо усунення проблеми

– запевнив Ігор Горжій.

У самому ж "Полтавагазвидобуванні" не поспішають робити висновки і хочуть побачити документальне підтвердження факту забруднення території, хоча і не заперечують, що в минулому витік газоконденсату був.

Це історія 15-річної давнини. Раніше факт витоку мав місце. Установою "УкрНДІгаз" був визначений ореол забруднення та розроблені ліквідаційні заходи. У нас постійно проводився моніторинг території. Що на сьогодні там було виявлено і ким було виявлено – невідомо. Нам повідомили про виявлення забруднення, але жодного документу, жодного аналізу ніхто не надав. Якщо конкретними цифрами буде підтверджено забруднення території, ми будемо складати програму дій і продовжувати комплекс заходів по усуненню забруднення, яке виникло в результаті попередньої діяльності компанії. На сьогодні ніяких виливів у нас немає

– прокоментував ситуацію радник директора "Полтавагазвидобування" Юрій Береза.

Стосовно ймовірних крадіжок газоконденсату з моніторингових свердловин, депутат облради не вірить у дану версію, оскільки, на його думку, конденсат там в маленькій кількості та поганої якості.

Навіщо комусь потрібно буде три літри конденсату? Тим більше він як дьоготь, чорного кольору, з піском, з водою

– поділився своїми роздумами Ігор Горжій.

За його словами, Держекоінспекція, яка також виїжджала на місце події, не може нарахувати збитки, тому що порушення відбулося багато років тому. Тож, яким чином депутати будуть документально підтверджувати факт забруднення, поки що невідомо.

екологія, конденсат, Ігор Горжій, Селещина

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.