ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

20:29 23.02


Полтавський симфонічний оркестр відзначив "повноліття". ФОТО

21 лютого відбувся концерт Полтавського симфонічного оркестру, яким відзначили одразу три видатні дати: 18-річчя колективу, 55-річчя соліста Юрія Кириченка та день народження головного диригента Віталія Скакуна.

Полтавський симфонічний оркестр був сформований у 2000-му році на базі театрального оркестру. Кількість виконавців спочатку нараховувала 16, згодом 28 осіб. Головним диригентом був заслужений артист України Віталій Скакун.

Перший виступ оркестру повного складу в кількості 50 осіб відбувся в Полтаві 22 лютого 2000 року під час святкування 50-річчя головного диригента. Ця дата вважається днем заснування колективу. Про передумови заснування симфонічного оркестру в Полтаві розповів його незмінний головний диригент та художній керівник заслужений артист України Віталій Скакун.

Це була моя давнішня мета. Я, в принципі, їхав у Полтаву за справою. Я багато зробив тут – я простояв 25 років в оркестровій ямі в театрі. Було багато моїх оркестровок, музики до вистав. Але метою моєю було створити в Полтаві симфонічний оркестр. І на моєму 50-му році життя, знайшовся такий дуже святий для мене інженер підприємець Юрій Гунченко, який дав мені кошти, я зібрав п'ятдесят музикантів і ми заграли Чайковського – твори з опери "Євгеній Онєгін". Це відбулося на моє 50-річчя. А потім почалися мої "походи" по кабінетах облдержадміністрації. Багато губернаторів змінилося, і всіх я просив не квартиру чи машину собі, а створити в Полтаві симфонічний оркестр. Ніколи не соромно поборотися за ідею. А ідея була в тому, що симфонічного оркестру в Полтаві до того не було сто років

 – поділився спогадами Віталій Скакун.

 

Віталій Михайлович розповідає, що хотів саме автономії від театру, бо життя змінюється, змінювалися директори театру, змінювався і його склад. Оркестр був одним з підрозділів обласного музично-драматичного театру, нарівні з хором та балетом, які з часом були втрачені. Щоб не загубити й оркестр, прийняв рішення боротися за виокремлення в самостійну структуру.  Тим більше, що оркестровий підрозділ вийшов на той рівень, щоб грати концерти.

Головний диригент не перестає повторювати, що він пишається власним оркестром і впевнений в кожному музикантові – тому й з легкістю поступається місцем за диригентським пультом своїм колегам, навіть закордонним професорам. А оркестр вважає музичною академією, яка розвивається і розвиває інших – адже в Полтаву залюбки приїжджають солісти-виконавці з різних країн світу.

У концерті до дня народження оркестру взяв участь львівський піаніст, лауреат міжнародних конкурсів Сергій Григоренко. У супроводі оркестру він виконав фантасмагоричні симфонічні картини для фортепіано з оркестром "Ночі в садах Іспанії" Мануеля Де Фальї та легкий і грайливий концерт для фортепіано з оркестром №21 Вольфганга Амадея Моцарта.

А от інші твори, заявлені в анонсі концерту, виконані не були: в останній момент їх вирішили замінити. Не прозвучали в першому відділенні Інтермецо до опери "Сільська честь" П'єтро Масканьї, та концерт №4 "Зима" з циклу "Чотири пори року" Антоніо Вівальді – цими творами мали розпочати концерт.

Натомість відкрили виступ власним твором Віталія Скакуна – прелюдією для симфонічного оркестру "Весна". Перші теплі промінчики сонця, весняні струмочки, гудіння бджіл над ніжними первоцвітами та радісне переспівування пташок чулися в цьому творі – в залі відчутно повіяло весною. А продовжили тему безсмертним концертом №1 "Весна" з циклу "Пори роки" Антоніо Вівальді в блискучому виконанні соліста оркестру, народного артиста України Юрія Кириченка (скрипка).

В другому відділенні також відбулися несподівані зміни – замість 104-ї симфонії Йозефа Гайдна прозвучала увертюра та вальс із балету Петра Чайковського "Лебедине озеро".

Я мав би вибачитися перед глядачами, але на встиг. Справа в тому, що я вкрай рідко змінюю програми, вказані в афішах. Але це святковий концерт і нам дуже хотілося додати весняного настрою. 104-ту симфонію Гайдна я заграю обов'язково в цьому сезоні. Але вона була би сюди недоречна – занадто серйозна після таких творів.. Через те ми виконали красиву увертюру Чайковського до "Лебединого озера"

– пояснив Віталій Скакун.

 

Варто зазначити, що цей концерт був особливий не тільки для оркестру, але й для Юрія Кириченка: музикант святкував на сцені свій 55-річний ювілей. Юрій Миколайович зізнався, що подарунків не очікував, а працювати в день народження йому складно. Ідеальним днем народження для себе Юрій Кириченко вважає такий, щоб заснути напередодні й прокинутися наступного дня – воліє тиші й спокою, а не загальної уваги.

Я хочу сказати, що працювати на сцені в день народження надзвичайно важко – це по-перше. Ніколи не очікую ніяких подарунків – по-друге. Свій день народження – це не так важливо, як дні народження коханих та близьких. Бо дарувати подарунки набагато цікавіше і приємніше, ніж отримувати

– поділився враженнями Юрій Кириченко.

Утім, скрипалю таки довелося приймати вітання та подарунки: від Департаменту культури, керівництва симфонічного оркестру та вдячних шанувальників. Третім святом для Полтавського симфонічного оркестру став день народження Віталія Скакуна. І хоча концерт відбувався напередодні уродин Віталія Михайловича, він також отримав свою порцію привітань зі 68-річчям.

 

Хочеться привітати музикантів зі святковими датами та побажати їм многая літа, а оркестру – нових цікавих проектів, творчих звершень та гарячої любові шанувальників.

концерт, симфонічний, оркестр, ювілей

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.