ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

10:15 03.04


П’ять років децентралізації: чи вдалося передати повноваження на місця?

Передача повноважень і грошей на місця, а відтак і відповідальності за все, що відбувається в ОТГ; можливість для людей контролювати владу, яка стає до них ближчою; зміна якості послуг, швидша реакція на проблеми та потреби людей – усе це передбачає реформа децентралізації, що триває в Україні. Чи виправдала ця реформа очікування?

 

Децентралізаційний шлях

Шлях у реформи єдиний – укрупнення ланок місцевого самоврядування для того, аби кожна громада могла бути спроможною. До старту децентралізації адміністративна карта України віддзеркалювала радянський устрій, тобто була подрібнена на клаптики – 11 338 міських, сільських і селищних рад. Причому деякі з них налічують менше ста осіб. Натомість, згідно із затвердженим Кабінетом міністрів Перспективним планом, в Україні має бути створено близько 1 500 об’єднаних територіальних громад.

"У 2014 році нам пропонували федералізацію, яка б розшматовувала Україну. А ми запропонували те, що з’єднає державу, – реформу децентралізації. За 4 роки ми провели реформу, яка дозволила втричі збільшити бюджети громад. І зараз треба ефективно використовувати ресурси – для досягнення цілей. Які у нас завдання? Дати нову якість освіти, медицини, інфраструктури. Двигуном розвитку є національна економіка", – зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, який, до речі, і став ініціатором децентралізації ще на посаді віце-прем’єра. Саме заради втілення цієї реформи в життя нинішній очільник Уряду і прийшов працювати в центральну владу. Дати старт децентралізації Гройсман намагався ще будучи Вінницьким міським головою, але тоді в Києві його не почули. Уже потрапивши до Кабміну, він переконав своїх колег, а також Президента, підтримати реформу.

Нині 884 об’єднаних громади в Україні вже створено, і вони отримали повноваження, ресурси, землю у комунальну власність від держави. Власні доходи місцевих бюджетів виросли з 68,6 млрд грн. у 2014 році до 234 млрд у 2018 році, а підтримка розвитку регіонів 2018 року склала рекордні 37,8 млрд – а це нові і відремонтовані школи і садочки, лікарні, місцеві дороги, водогони, енергоефективні котельні і зони відпочинку в громадах.  

Щодо Полтавщини, то ми маємо 46 ОТГ. І завдяки цьому у 14 освітніх закладах нашої області створюються нові освітні простори (НОП), будується 27 амбулаторій та розбудовується мережа Центрів надання адміністративних послуг. 

"Децентралізація – це, перш за все, відповідальність. Об’єдналися ми 24 грудня 2017 року, і це об’єднання дало нам можливість сформувати бюджет 2018-го у повному обсязі – як щодо надходжень, так і щодо видатків. Зростання бюджету відбулося, практично, в три рази, тому що і податок на доходи фізичних осіб, і інші надходження, які до цього безповоротно йшли до районного бюджету, вони перерозподілилися в бюджет ОТГ. Що це дало? Минулого року ми змогли майже у всіх школах повністю замінити вікна на енергоощадні – це ще треба враховувати те, що нам школи були передані 1 липня. Також ми змогли за минулий рік капітально відремонтувати частину доріг (Буланово, Пожарна Балка, Малий Тростянець. Розпочали будівництво водогону у селі Гора, закінчили водогін у Щербанях (основні магістральні вулиці). Крім того, ремонтуємо школи і сільські будинки культури. Усе це стало можливим лише завдяки тому, що наш уряд взяв курс на децентралізацію", – розмірковує очільник Щербанівської ОТГ Полтавського району Ігор Процик.

Що далі?

Реформа децентралізації – найуспішніша з тих, що тривають в Україні. І вона має стати незворотною: об‘єднання громад має завершитись до 2020 року.

"Якщо говорити про роль Уряду, то, знаєте, по-перше, Київ всіляко сприяє тому, щоб ми і у законодавчому полі працювали спокійно, а головне, у фінансовому аспекті були захищені. Я маю на увазі можливість скористатися різного роду фондами, фінансовою підтримкою міжнародних партнерів. Ми, скажімо, і на ДФРР виходили, і на співфінансування по лінії Кабміну (на ремонт будинку культури у Щербанях отримали 500 тисяч із державного бюджету, кошти з Держбюджету отримували і на Тростянецьку школу). Звісно, що немає такого, що держава виділяє 100% до потреби – кошти надходять лише на умовах співфінансування. І це правильна формула, і у цьому теж перевага децентралізації і того курсу, яким ми усі зараз ідемо. Дай бог, щоб він тривав і далі", – сказав голова Щербанівської ОТГ Полтавського району Ігор Процик.

Аби реформа тривала, закріпити незворотність децентралізації в законодавстві, зокрема в Конституції, пропонує Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, вважаючи, що лише за цієї умови не буде спокуси перерозподілити повноваження чи бюджети знов на користь центральної влади.

"Треба захищати реформу. Конституція дає такий захист, дає поштовх створення можливостей розвитку кожної громади. Ми пройшли 5 років реформи успішно, і наступні роки мають стати ривком розвитку регіональної економіки і покращення життя людей", – наголосив Володимир Гройсман.

Власне, лише усунувши конституційно-правову невизначеність територіальної основи місцевого самоврядування, ми не лише позбудемося старої карти сільських і селищних рад, а станемо нарешті повноправними господарями територій, на яких живемо.

Ольга МАЄВСЬКА

політика, децентралізація, влада, реформи, уряд, ОТГ

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.