12:40 03.12 1012
У Полтаві видавець із Харкова Олександр Савчук презентував альбом "Василь Кричевський: орнаментні композиції".
150 років тому народився один із найбільш унікальних митців в історії України – Василь Григорович Кричевський. Індивідуальна обдарованість у поєднанні з певними життєвими умовами тих часів привела Кричевського до творчих здійснень настільки масштабних і багатобічних, що аналоги їм важко знайти. Сила особистості й воістину титанічний масштаб діянь Василя Григоровича були запорукою нездоланної величі його духу в найтяжчих випробуваннях часу. Його біографія постає як духовний шлях людини, яка була учасником головних подій епохи, що знайшли глибокий відгук у її свідомості й творчості.
Нині ж ми знаємо Василя Кричевського, як видатного українського архітектора, маляра, графіка, художника декоративно-ужиткового мистецтва, художника театру та українського кіно, мистецтвознавця, педагога, колекціонера, найбільш харизматичну постать українського мистецтва першої половини ХХ століття, фундатора стилю українського модерну в національній архітектурі, одного з засновників і першого обраного ректора Української Академії Мистецтв, автора дизайну національного герба України «Тризуб» і перших українських грошей, Почесного члена Української вільної академії наук у США, академіка, професора, доктора мистецтвознавчих наук, заслуженого діяча мистецтв УРСР, патріарха великої мистецької родини Кричевських, яка збагатила світове мистецтво кількома видатними художниками, автор проєкту будівлі колишнього Опішнянського гончарного показового пункту Полтавського губернського земства.
Низка подій у 2023 році в різних містах України була приурочена ювілею великого Мистця: відкриття виставок, презентація фільму, наукові читання, творчі зустрічі тощо. На завершення цього ювілейного року світова спільнота отримала шикарний дарунок від дослідника й шанувальника творчості Василя Кричевського, українського видавця з Харкова Олександра Савчука – альбом “Василь Кричевський: орнаментні композиції”.
Презентація відбулася у місті, де збудовано одну з найкращих будівель за проєктом Василя Григоровича – Будинок Полтавського губернського земства, нині це – Полтавський краєзнавчий музей імені Кричевського. Сама ж презентація альбому відбулася у приміщенні Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка. Переповнена зала поціновувачами творчості великого Мистця насправді вражала.
Видавець Олександр Савчук провів колосальну роботу аби цей альбом побачив світ. Адже сьогодні в Україні війна. Пошук матеріалів, спонсорів – це все потребувало титанічних зусиль. І позначка на палітурці "Видано під час війни" змушує зупинитися й замислитися…
Альбом двомовний (українська/англійська). У ньому подано близько 200 унікальних взірців орнаментів, що зберігаються в музеях України, а також приватних колекціях. До кожного орнаменту є підпис, де саме знаходиться оригінал цього чи іншого орнаменту. Передмову до альбому написали доктори мистецтвознавства Михайло Селівачов та Андрій Пучков.
"Цього року виповнюється 150 років від дня народження великого Майстра, і це гарна нагода ще раз пригадати його творчий шлях. Колись мені до рук потрапила стаття мистецтвознавця Степана Таранушенка про Василя Кричевського. Це одна з найкращих статей про нього. Вона написана так, що хотілося й далі дізнаватися про Василя Григоровича. Я з таким захопленням читав про нього, що навіть і не мріяв, що буду працювати над виданнями про Кричевського. У Таранушенка вдома була ширма з орнаментом Василя Григоровича, і це мене надихало. Якщо у відомого мистецтвознавця вдома є орнаменти Кричевського, то це вже щось значить. Я ще більше зацікавився його життям і творчістю. Мрію, щоб були фільми, програми про Василя Кричевського. Щоб більше вшановували його ім’я на державному рівні", – поділився видавець Олександр Савчук.
Олександр Савчук несе почесну місію – зберегти й відновити історичну пам’ять про талановитого патріарха української культури. Завдяки таким людям ім’я Василя Кричевського не зникає в забутті, а навіки золотими літерами вписується в літописі національної культури українців.
Світлана ПРУГЛО
На Полтавщині потонула 9-річна дівчинка
20:00 30.11