ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

17:30 30.10


У Полтаві прозвучав концерт для Рукомойнікова з оркестром. ФОТО

29 жовтня в супроводі Полтавського симфонічного оркестру відомий саксофоніст Олександр Рукомойніков виконав концерт для двох саксофонів, написаний спеціально для нього.

Концерт для двох саксофонів із оркестром написав сучасний український композитор, член Національної спілки композиторів України Дмитро Савенко, який живе і творить у Запоріжжі, співпрацюючи з провідними театрами міста та різними оркестрами України.

Музика Дмитра Савенка вже понад десять років, а саме стільки він співпрацює з Полтавським симфонічним оркестром, вражає слух і уяву місцевої публіки. Йому належить величезна кількість аранжувань популярної музики, що звучать у полтавських концертних програмах, а його твори в академічних жанрах збирають у нашому місті аншлаги вже не один концертний сезон.

Ми з Дмитром Савенком дуже давно контактуємо. І мені захотілося виконати його Концерт для саксофонів з оркестром, тим більше, що він виконується по всій Україні і навіть за кордоном

– пояснив головний диригент Полтавського симфонічного оркестру, народний артист України Віталій Скакун.

Концерт для саксофонів із оркестром Дмитра Савенка в чотирьох частинах створений в 2011 році, присвячений автором відомому сучасному українському джазовому саксофоністу Олександру Рукомойнікову, який, власне, й подав ідею написання цього твору.

Тож цілком логічно, що солістом нинішнього концерту став заслужений артист України, доцент джазового факультету Київського інституту музики імені Р. М. Глієра Олександр Рукомойніков – джазовий саксофоніст, широко відомий, знаний і шанований в Україні та за її межами, постійний учасник престижних джазових фестивалів. Полтавці мають змогу бачити його щороку навесні – Олександр очолює журі конкурсу гри на духових та ударних інструментах "Полтавська битва". Це вже другий виступ Олександра Рукомойнікова в супроводі Полтавського симфонічного оркестру – в середині 2000-х він вже мав можливість порадувати полтавського глядача своєю виконавською майстерністю.

Яскравий, виразний, об'ємний, тембрально багатий звук, блискуча техніка, бездоганне відчуття ансамблевої гри та вміння створювати непересічні мелодійні композиції в сольних імпровізаціях – ось лише кілька якостей гри цього надзвичайно талановитого музиканта.

Зараз у це складно повірити, але перша музична спеціальність, яку свого часу здобув Олександр Рукомойніков – скрипаль. Його батько, відомий хормейстер, спочатку хотів, щоб Олександр став піаністом (цю мрію, до слова, згодом виконав син Олександра), але підтримав ідею зі скрипкою, а в другому класі музичної школи влаштував сина в духовий оркестр грати на трубі, бо вважав, що це навчить відповідальності та навичкам командної роботи. В старших класах, закохавшись у дівчинку, що грала на саксофоні, Рукомойніков теж взявся за цей інструмент. Зараз зі сміхом розповідає, що дівчинку ту вже майже не пам'ятає, а саксофон полюбив на все життя. І з часом обрав свій шлях, звернувши увагу на джаз.

Мабуть, на таке рішення мене спонукало бажання відійти від підвалин, від виконання кимось давно написаних концертів від нотки до нотки; бажання самовиразитися – можливо, якийсь помилковий пафос. Бажання створити щось своє – зіграти імпровізацію, виконати твір так, як саме ти це бачиш тут і зараз

– розповів заслужений артист України Олександр Рукомойніков.

Хоча батько Олександра вже ніколи не прийде на концерт свого видатного нащадка, незримо він присутній практично на всіх академічних концертах сина через свій подарунок. Мало хто з глядачів може помітити, але рукава концертної сорочки під смокінгом Олександр завжди застібає на запонки з гірським кришталем – подарунок батька. Неординарний і харизматичний, Олександр Рукомойніков має багато цікавих історій з життя і так само оточує себе цікавими речами з історією. Наприклад, його сопрано-саксофону вже виповнилося щонайменше дев'яносто років.

Цікаву історію дружби й плідного творчого дуету має саксофоніст і з композитором Дмитром Савенком. Навчаючись на різних курсах Донецької державної музичної академії, вони, звісно, спілкувались, навіть, можна сказати, дружили, а потім кожен обрали свій творчий і життєвий шлях. До 2002 року, поки Олександр не приїхав до Запоріжжя на концерт із джазовим квінтетом.

Діма запропонував пограти разом якусь академічну музику з оркестром. Я й не міг мріяти про таке тоді – для мене крутіше за симфонічний оркестр не існує нічого. Це я кажу, як джазовий музикант. Потім якось закрутилося… Історію виникнення виконаного сьогодні Концерту для саксофонів теж можна розповідати довго. Ідея була моя – побати її було легко. Але повісити на робочий стіл в комп'ютері й постійно відтворювати – повірте, це зовсім інше. В нас із Дмитром бували дуже складні моменти, доходило до серйозних суперечок – маю на увазі, звісно, в доброму, творчому плані. Але він мудріший, бо моє мислення – соліста, а він мислить ширше, як композитор. Концерт вийшов у нього дуже хороший, ураганний просто

– розповів музикант.

Концерт для двох саксофонів з оркестром Дмитра Савенка у виконанні Олександра Рукомойнікова в супроводі оркестру будинку звукозапису був записаний у Київському фонді культурної спадщини, неодноразово був презентований за кордоном, де його незмінно позитивно приймали.

Віртуозність виконавця дозволила автору показати найширші можливості інструменту. До речі, в концерті використано два саксофони: тенор і сопрано. Це додає йому деякої театральності і розширює темброву палітру

– вважає ведуча концерту, скрипалька Полтавського симфонічного оркестру Аліна Синяговська.

Загальна ідея твору – людська особистість у звуковому просторі сучасного світу, де можливі зіткнення і співіснування будь-яких стилів. Концерт складається з чотирьох частин, відмінних за темпоритмом і загальним настроєм. Хоча він написаний для двох саксофонів – сопрано та тенора – сольну  партію виконує один музикант. І виконує віртуозно, вкладаючи душу, це дуже гостро відчувається – глядача не обманеш. Попри складність твору, він сприймається органічно, важко повірити, що таку програму Полтавському симфонічному вдалося підготувати буквально за кілька репетицій.

Концерт дуже складний. Але працювати з Рукомойніковим легко – ми розуміємося з півслова. Я вважаю, що ми упоралися з завданням – в нас із ним було лише дві репетиції, але ми все встигли. Я дуже вдячний і солісту, і оркестру. До речі, він сказав мені – "не знаю, як вам це вдається, наскільки у вас зіграний колектив". І мені це приємно, що ми творимо диво і несемо цю красу публіці

– зазначив Віталій Скакун.  

До слова, Концерту для двох саксофонів з оркестром присвятили окремо друге відділення. А от з чого розпочати музичний вечір, вирішили не одразу. Спочатку публіці анонсували класичну програму в першому відділенні, але буквально за тиждень до концерту в програму внесли зміни. Як зазначив головний диригент оркестру, оскільки саксофон то джазовий інструмент, стилістика концерту джазова, грати в першому відділенні класику недоречно. Тому розпочали з прекрасної сюїти Леонарда Бернстайна з мюзиклу "Вестсайдська історія".

Другий твір, виконаний цього вечора симфонічним оркестром, теж має свою цікаву історію, пов'язану з Полтавою. Близько семи років тому саме Полтавському симфонічному оркестру випала честь уперше виконати сюїту Дмитра Савенка на теми пісень групи "Бітлз" – навіть сам автор був присутній на прем'єрі в Полтаві. Тоді цей твір  у виконанні Полтавського симфонічного оркестру почули всі куточки Полтавщини та немало міст України. Тож не дивно, що врешті решт саме на ньому зупинив свій вибір головний диригент та художній керівник оркестру Віталій Скакун.

В підсумку численні шанувальники якісної симфонічної музики (тут варто додати, що концерт відбувся з аншлагом) отримали море емоцій і задоволення від майстерного виконання та цікавої програми. Соліста викликали на біс, а проводжали зі сцени букетами та пишними оваціями.

Дуже сподобалося. Концерт для саксофона непростий для сприйняття, але друга частина – божественно красива. Добре, що Полтавський симфонічний підтягує нас, слухачів – сучасну музику, тим більше вітчизняну, обов'язково треба виконувати. Спасибі музикантам. Урочисто вийшло

– поділився враженнями від концерту полтавець Олег Шапошніков.

Олександр Рукомойніков після концерту розповів нашому виданню, що йому сподобалося працювати з полтавцями і він дуже задоволений результатом, тож це точно була не остання зустріч із вдячною полтавською публікою. Окремо артист наголосив, що радіє вибору твору, з яким він завітав до Полтави.

Це сучасна українська музика. Сказати, що вона якась заумна чи смурна, я не можу. Вона доступна, легка для сприйняття, але це наша музика, яка створюється в нашій країні і виконується в нас. Це прекрасно. Я вважаю, що це треба продовжувати і розвивати

– додав наостанок Олександр Рукомойніков.

 

концерт, джаз, музика, саксофон, Полтавський симфонічний оркестр

За темою:

  • Полтавець став фіналістом конкурсу "Поезія заради миру". ВІДЕО
  • Полтавська філармонія запрошує на "Весняний Vibe"
  • Полтавці влаштували на вокзалі патріотичний перформанс. ВІДЕО
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.