ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

13:00 17.12


У Полтаві урочисто відзначили 150-річчя "Просвіти". ФОТО

У Полтаві відбулися урочистості та святковий концерт із нагоди 150-річчя з часу створення товариства "Просвіта". На заходи запросили активістів-просвітян із більшості районів краю, журналістів, громадськість. 

У фойє відвідувачі могли переглянути виставку, підготовлену Державним архівом Полтавської області і присвячену діяльності обласного об’єднання "Просвіта", повідомили у прес-службі товариства.

Голова полтавської "Просвіти", дисидент-шістдесятник і політв’язень, народний депутат Верховної Ради 6–7 скликань Микола Кульчинський розповів про створення "предтечі" товариства — клубу "Рідне слово" в Полтаві.

 - На перше засідання клубу в 1987 році зібралося 70 чоловік. Ми виготовили плакати-запрошення із гаслом, яке тоді виглядало дуже революційним: "Без мови нашої, юначе, й народу нашого нема". Директор міського будинку культури виділив нам кімнату для засідання клубу, і його потім за це зняли з посади. Ми працювали в напрямках відродження національної самосвідомості, утвердження української мови та української церкви, - зазначив він. 

Серед засновників та перших членів клубу були журналістка Ганна Дениско, енциклопедист і краєзнавець Петро Ротач, літератор Михайло Дяченко, художник Юрій Самійленко, нинішній настоятель Свято-Покровського храму УПЦ КП Полтави Миколай Храпач. Він поблагословив просвітян на подальшу працю.

Активістів-просвітян Полтавщини та жертводавців нагородили грамотами ОДА та Всеукраїнського товариства "Просвіта". Медаль "Будівничий України" отримав історик, архівіст, голова Полтавської міської "Просвіти" Тарас Пустовіт. Він розповів про становлення й діяльність просвітян на Полтавщині й у Полтаві від початку 20-го століття і до сьогодні. "Пригадую, як ми з родинами завозили із Києва просто контейнерами книжки, "Історію України" Субтельного, і все це блискавично розходилися, бо українського слова бракувало. І все робилося на громадських засадах, навіть мови не було про якусь винагороду", – зазначив Тарас Пустовіт.

Урочистості продовжилися концертом. У виконанні народного артиста України Василя Голуба прозвучала поезія Шевченка, запам’яталися виступ полтавського барда Юрія Трейгеля, кобзаря й бандуриста Миколи Козака (Кременчук). Ансамбль "Полтава" обласної філармонії та заслужена артистка України Валентина Колісник виконали пісні визвольних змагань. Зокрема, прозвучали пісні Української Повстанської Армії та часів Української революції 1917-21 років, зокрема, доби Української Народної Республіки.

історія, мова, культура, Просвіта, ювілей

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.