20:00 12.02 1707
Фільм російського режисера-документаліста Віталія Манського "Рідні" про його родичів, які через війну в Україні опинилися по різні боки барикад, показали 12 лютого в полтавській кав'ярні "Jam Bakery".
Стрічка розповідає про членів однієї родини, які через драматичні події в Україні опинилися по різні боки барикад. Зйомки проводились у Львові, Одесі, в Криму та на Донбасі.
Віталій Манський народився у Львові, але у 18 років переїхав до Росії. У 1986 році закінчив ВДІК, його професійна кар'єра пов'язана з Росією, громадянином якої він є. Режисер емігрував минулого року до Латвії, проте все одно вважає себе росіянином. Родичі митця й досі проживають в Україні.
Ідея створення фільму "Рідні" виникла у режисера на початку анексії Криму.
— Коли розпочався конфлікт в Україні, у мене виникло непереборне бажання опинитися поруч зі своїми близькими. Коли ми розпочинали знімати, ми не знали, як швидко і чим завершиться ця історія. Наразі вир пристрастей дещо вщух, але якоїсь миті були побоювання, що в Європі спалахне повномасштабна війна. Мені хотілося зафіксувати цю мить. Відправним пунктом стало голосування Ради Федерації, яке надало президентові Росії право вводити війська до інших держав. Було зрозуміло, що йдеться про Україну, готується анексія Криму. Не забуду цієї слухняної більшості тих, які підняли руки, без жодного голосу проти. Це стало поштовхом не лише для створення фільму, але й для ухвалення доволі серйозних рішень у моєму житті, – сказав Віталій Манський в інтерв'ю німецькому виданню "Deutsche Welle".
Стрічка знята на кошти, які надходили з Німеччини, Латвії, Естонії та України. Російське Міністерство культури відмовило режисеру у фінансуванні. І прокат стрічки "Рідні" у Росії заборонений.
Фільм знімався російською мовою, проте для прокату в Україні слова героїв дубльовані українськими субтитрами, а Віталій Манський окремо записав свій голос українською мовою.
Прем'єра фільму відбулась у липні 2016 року в Карлових Варах, вперше в Україні стрічка демонструвалася в рамках Одеського кінофестивалю в 2016 році, після чого пройшов прокат фільму "Рідні" в Канаді, Латвії, Німеччині. З 2 лютого розпочався прокат стрічки в Україні, протягом якого кіно покажуть у кінотеатрах п'яти міст - Києва, Харкова, Одеси, Львова та Ужгорода. На жаль, Полтава не входить до цього переліку – наші кінотеатри не дуже радо співпрацюють із дистриб'юторами щодо патріотичних фільмів. Ситуація подібна тій, що склалася минулого місяця зі стрічкою Олександра Ткачука "Спадок Нації" – її теж демонстрували в кав'ярні "Jam Bakery" в рамках проекту "Jam-cinema Club".
Компанія, яка має права на демонстрацію стрічки в Україні, звернулися напряму до мене з проханням, ба, скоріш із пропозицією влаштувати її кінопоказ. Тож, ми вирішили організувати показ для тих, кому ця тема дійсно цікава та близька
– розповів режисер та кінокритик Володимир Ковбаса.
Після показу відбулося жваве обговорення. Як виявилось, майже кожен присутній має власну історію, яка перекликається з темою та подіями стрічки.
— Мені ця тема дуже близька. Я народився на Полтавщині, частину дитинства провів у Мурманську, вчився у школі в Криму. Досі маю родичів і в Росії, моя матір залишилась у окупованій Феодосії, є родичі за кордоном, моя родина живе в Полтаві. До речі, у школі я єдиний з усього класу говорив українською, – зазначив Андрій Вітько, власник кав'ярні, в якій відбувся кінопоказ.
Я сама з Одеси, у мене за годину потяг додому. Стосовно подій в Одесі 2 травня 2014 року ми маємо багато інформації, багато стрімів і можна побачити, що там відбувалось насправді. Автор фільму каже, що з подій в одеському будинку профспілок почались події на сході. Я бачила ці події зсередини. Я не наполягаю на тому, що це врятувало численні області України від долі Донбасу. Але той факт, що ми їм показали, що Одесу – нехай і не всі там україномовні – вони зможуть взяти тільки великою кров'ю, врятував Одесу та Україну, – висловилась журналістка Вероніка Іванова, яка зі своєю полтавською подругою завітала на перегляд фільму.
— Я сам народився в Авдіївці, жив там все дитинство, і хочу сказати, що фільм досить точно передає всі настрої, – поділився своїми думками інший глядач, Олександр.
Це був єдиний показ фільму "Рідні" у Полтаві. Наступного тижня "Jam-cinema Club" запрошує полтавців на перегляд та обговорення документальної стрічки Романа Бондарчука "Українські шерифи".
Ольга СТЕНЬКО
На Полтавщині поліція розслідує смертельну ДТП
15:00 28.11