ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

09:00 15.12


Уляна Супрун у Полтаві розповіла про пілотні проекти в галузі охорони здоров'я

14 грудня в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун відвідала Полтавщину. Серед іншого, говорили про пілотні проекти, що стартують в області наступного року.

До Полтави з робочим візитом завітала виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун та голова Національної служби здоров'я України Олег Петренко. В рамках візиту посадовці відвідали обласні медичні заклади, провели низку зустрічей, а також зустрілися з пресою, щоб розповісти про чергові пілотні проекти, які планують запустити наступного року на Полтавщині.

Мова йде про модернізацію системи фінансування медичних закладів і сфери охорони здоров'я в цілому. 14 грудня був підписаний меморандум про взаємодію між Національною службою здоров'я України (НСЗУ) та Департаментом охорони здоров'я Полтавської ОДА.

Протягом чотирьох років на запит МОЗ у 56 стаціонарах Полтавщини тривало масштабне дослідження, в якому аналізували витрати на лікування пацієнтів у  537 570 випадках госпіталізації.

Дослідження ґрунтувалося на основі результатів проекту "Фінансування та управління в системі охорони здоров'я", проведеного за фінансування USAID. Кінцевим результатом аналізу став розрахунок вартості випадку лікування.

Полтавщина є унікальним прикладом в Україні, тому що завдяки сплаву лідерства і місцевої влади, і лікарів, які тут є, досягнули хорошого результату. Тому більшість проектів міжнародної технічної допомоги завжди хочуть їхати в Полтаву, тому що тут їх добре приймають – в тому сенсі, що готові до співпраці. І саме наявність інформації з великих проектів дозволила нам прорахувати тарифи, які будуть згодом застосовуватися, скоріш за все, по всій Україні. Завдяки цьому всі стаціонарні заклади області готові до переходу на новий спосіб фінансування. Гроші повинні піти за пацієнтом не лише на первинку, гроші повинні поступово йти і в стаціонари

– пояснив суть проекту голова Національної служби здоров'я України Олег Петренко.

Мова про те, що НСЗУ буде платити лікувальному закладу не просто за стіни та комунальні витрати, але за обсяг проведеного лікування. Таким чином, нерентабельні з точки зору ефективності лікування відділення планують переформатувати. Орієнтуватися будуть на лікарів, яким надають перевагу пацієнти. Для початку,  фінансування надаватимуть за принципом 60/40 відсотків. Тобто, 60 відсотків глобального бюджету (історичного варіанту), а 40 відсотків – за конкретні медичні послуги.

З часом пропорції мають змінюватися, зменшуючи частку фінансування за глобальним бюджетом. Олег Петренко сподівається, що за 1-2 роки Україна вийде на ситуацію, коли будуть оплачуватися виключно обсяг робіт. Поки що Полтавщина – перша і єдина область в Україні, яка працюватиме за цим принципом. Проект стартує з 1 квітня. Якщо все піде за планом, наступним із 1 липня мають запустити проект "Безкоштовна діагностика", а з 2020 року вся система охорони здоров'я перейде на інший принцип фінансування, коли НСЗУ оплачуватиме вибір пацієнта в тій лікарні, до якої він звернеться.

Проект задіє медичні заклади вторинного рівня, районні лікарні, де є стаціонар, і десять закладів обласного рівня – обласна клінічна лікарня, інфекційна, дитяча, онкологія, дерматологія – в Лубнах, в Кременчуці. Ці заклади будуть працювати за вказаним принципом

– пояснив директор Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА Віктор Лисак.

Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун уточнила, яким чином виконання пілотного проекту "Безкоштовна діагностика" покращить життя співробітникам медзакладів – саме лікарям і медичним сестрам, які зараз мають вкрай низький рівень зарплат.

Коли з липня наступного року ми розпочнемо пілотну програму щодо безкоштовної діагностики і направлення на консультацію до спеціалізованої медицини амбулаторного рівня, тоді заклади, які підписали договір із НСЗУ, які можуть надавати діагностику і консультації спеціалістів – кардіологів, урологів і так далі – вони вже будуть отримувати більший дохід. І коли вони стануть некомерційними підприємствами, автономізуються, вони вже не будуть прив'язані до тарифної сітки і дуже низького рівня зарплат лікарів і медсестер. До 2020 року лікарні мають стати комунальними некомерційними підприємствами і будуть звільнені від тарифної сітки, яка штучно знижує рівень зарплати лікарів і медсестер. Замість того вони зможуть підписати новий трудовий договір. То я би порадила лікарям медсестрам говорити з головним лікарем, щоб автономізувати, поговорити з вашим Департаментом охорони здоров'я і взяти участь у проекті. І в них наступного року буде вже підвищена зарплата

– сказала Уляна Супрун.  

На прес-конференції мова зайшла також про приватні відділення, які організовуються в державних стаціонарах – приватні підприємці беруть в оренду частини лікувальних закладів і продають свої послуги пацієнтам та державним закладам охорони здоров'я.

Є концепція "публічно-приватне партнерство", де в лікарні або в клініці приватна клініка може орендувати. Але ідея є, що тоді лікарня буде закуповувати послуги від цієї приватної клініки. Тоді, напиклад, в Кропивницькому, як ви приходите в онкодиспансер, диспансер платить приватній клініці, яка там існує, за ваше лікування. Але ця приватна клініка також може набирати своїх приватних пацієнтів, яких вона хоче. Але держава через НСЗУ, державного страховика, буде оплачувати послуги у тій приватній клініці

– зазначила пані Супрун

За словами в.о. міністра, лікарні це вигідно, бо замість того, щоб лікарня мусила інвестувати мільйони гривень на закупівлю обладнання, вони можуть здати в оренду і закуповувати послуги.

Закуповувати послуги, а не платити за всю апаратуру, за весь персонал, який працює, за те, що лікують, і ліки, які нам надаються. Якщо вам потрібно радіотерапію, онкодиспансер платить приватній клініці скільки там тисяч гривень, щоби завершити вашу терапію. Замість того, щоб онкодиспансер мусив вкладати мільйони гривень, щоб створити своє радіотерапевтичне відділення. Так само, як ви можете вдома готувати їсти. Але, скажім, у вас немає всього того, що є в ресторані. Ви можете замовити по телефону, вони доставлять і ви їм платите за цю послугу

– пояснила пані Супрун.

Це не значить, що оплачувати послуги приватної клініки будуть самі пацієнти, наголошує в.о. міністра. Платитиме за надані послуги з лікування або лікарня, де надаються гарантовані державою послуги, або вона ж коштом НСЗУ. Або, якщо приватна медична установа підпише договір з НСЗУ напряму, пацієнти самі можуть звертатися безпосередньо до приватної клініки. Планується, що лікувальні заклади, які братимуть участь у пілотному проекті на Полтавщині, укладуть договори з НСЗУ протягом березня 2019 року.

здоров'я, медицина, реформи, гроші, пацієнти

За темою:

  • На Полтавщині виявили три випадки кашлюку
  • У Полтаві відкрили триповерховий реабілітаційний центр для поранених
  • Кременчужани виготовляють магнітні екстрактори для порятунку поранених
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.