ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

19:34 27.11


Воєнний стан: як жити далі

Воєнний стан — особливий правовий режим, який вводиться у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності. 26 листопада 2018 року воєнний стан уперше в історії України ввели у 10 областях.

Правовою основою для воєнного стану є Конституція України, закон "Про правовий режим воєнного стану", а також Указ Президента. Полтавщина не потрапила до числа областей, де 30 днів діятиме режим воєнного стану. Проте полтавцям варто володіти інформацією про воєнний стан та його наслідки.

Кому загрожує мобілізація

Загальної мобілізації не планується. У своїй заяві Президент Порошенко перед голосуванням в Раді заявив: "Не планую поки вдаватися до повної чи часткової мобілізації". Він додав, що "ця можливість залишається відкритою, лише якщо Росія таки вдасться до подальшої ескалації".

Напередодні під час засідання РНБО президент заявив, що рішення про введення воєнного стану "не передбачає негайної мобілізації; але буде проведена відповідна робота з резервом першої черги".

Наразі Міноборони не проводить дій щодо часткової мобілізації. До резерву першої черги потрапляють військові, яких призвали до Збройних сил з першої по шосту черги мобілізації і брали участь в АТО, а також ті, хто пройшов строкову службу з 2014 року. Такі військові мають спеціальну відмітку у воєнному білеті.

Всі ті, хто проходив строкову службу до 2014 року, або служив за контрактом, входять до оперативного резерву другої черги. Про їхню мобілізацію не йдеться.

Банки та бізнес

Голова Національного банку Яків Смолій пояснив, якщо в країні запровадять воєнний стан, робота банківської системи порушена не буде. "Банківські відділення і офіси будуть працювати у звичайному режимі. Рішення не вплинуть на роботу банків", - підкреслив пан Смолій.

НБУ дав завдання банкам поповнити банкомати готівкою, щоб задовольнити можливе збільшення попиту на готівку.

Жодних обмежень на економічну діяльність указ президента не накладає, пояснили в Мінекономрозвитку.

"Суб'єкти господарювання та громадяни можуть здійснювати економічні операції в звичайному режимі", - повідомили в прес-службі міністерства.

В НБУ заспокоїли щодо курсу гривні — там пояснюють, що міжнародні валютні резерви України складають 17,8 млрд доларів. В Нацбанку "готові здійснювати валютні інтервенції у разі потреби, щоб не допускати різких "стрибків" курсу під тиском психологічних чинників". Іншими словами, Нацбанк може "викинути" валюту на ринок, щоб не допустити обвалу гривні.

Кредити МВФ 

На співпраці з Міжнародним валютним фондом воєнний стан не позначиться. Постійний Представник МВФ в Україні Йоста Люнгман заявив: "МВФ не має юридичних обмежень щодо продовження співпраці з Україною в цій ситуації".

Про це ж повідомила міністр фінансів Оксана Маркарова. За її словами, Мінфін активно працює з Фондом над ухваленим бюджетом на наступний рік та іншими питаннями, що можуть відкрити доступ до фінансування Світового банку та ЄС ще цього року.

Виїзд із країни та безвіз

Під час засідання парламенту президент повідомив, що воєнний стан не вплине на перетин кордону. Голова Державної прикордонної служби Петро Цигикал заявив, що прикордонники планують перейти на посилений режим охорони через агресію Росії в Азовському морі. Але він наголосив, що для українців у пунктах пропуску жодних обмежень не буде.

Туроператори вважають, що авіаквитки можуть подорожчати через підвищення страхових тарифів, оскільки переліт в країну з воєнним станом оцінюється страховими компаніями дорожче. Але і тут панікувати зарано - страховка рейсу становить не більше 1% від собівартості, тож різкого подорожчання очікувати не варто. Для цивільних обмежень щодо пересування немає і у самій країні, повідомляє ВВС News Україна.

Запровадження воєнного стану не вплине на безвізовий режим, який діє між Україною та низкою інших країн, зокрема з Євросоюзом, запевнили у Держприкордонслужбі. Українці й надалі можуть мандрувати з біометричними паспортами до країн ЄС без віз.

Комендантська година

Наразі комендантську годину в областях, де запроваджено воєнний стан (Полтавщина до них не належить), не планують. "Такі заходи можуть вводити лише у разі загострення ситуації — лише якщо буде загроза з боку Російської Федерації чи буде помічено на кордоні скупчення військ", —  розповів прес-офіцер оперативного командування "Північ" Віталій Кирилов.

Цензура

Президент Порошенко зазначив, що в Указі він не передбачив жодних заходів, пов'язаних з запровадженням цензури. Міністр інформаційної політики Юрій Стець запевнив, що обмежень свободи слова не буде. Він закликав журналістів та всіх українців не реагувати на паніку в соціальних мережах, користуватися офіційними джерелами інформації, а не фейками.

Спорт і культура

Всеукраїнські та міжнародні змагання, які заплановані на Полтавщині, мають відбутися згідно з розкладом. Жодних обмежень на проведення культурних та спортивних подій не існує. Так, у найближчий четвер у Полтаві має відбутися матч футбольної Ліги Європи.
 

політика, війна, держава, цензура, мобілізація, економіка

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.