ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

21:00 29.10


Впізнай інсульт: чи є життя після "судинної катастрофи"

29 жовтня, у Всесвітній день боротьби з інсультом, Полтавська обласна клінічна лікарня імені М. В. Скліфосовського долучилася до просвітницької акції "Впізнай інсульт".

Інсульти нерідко називають "судинною катастрофою", і це не дивно, адже інсульт по суті є гострим порушенням мозкового кровообігу що спричиняє порушення роботи мозку та ушкодження його тканин. Розрізняють ішемічний інсульт (інфаркт мозку) та геморагічний інсульт (крововилив у мозок).

Ішемічний інсульт - це закупорення кровоносної судини головного мозку тромбом, що утворився в судинах мозку або інших частинах тіла. Фактор ризику – жирові атеросклеротичні бляшки. Найчастіше виникає у пацієнтів віком понад 60 років, що вже мали проблеми з серцем та цукровий діабет. Але останні роки середній вік пацієнтів з ішемічним інсультом невпинно зменшується і складає 45-50 років. Для ішемічного інсульту характерні порушення рухів (у тому числі частковий параліч однієї частини тіла), мовлення, чутливості на фоні не втраченої свідомості.

Геморагічний інсульт – це крововилив у мозок, що виникає через слабкість стінок кровоносних судин або вроджених вад (патологій) судин головного мозку. Для людини з геморагічним інсультом характерна втрата свідомості, порушення дихання, раптова м'язова слабкість; оніміння чи поколювання в окремих частинах тіла (обличчя, кінцівки, половина тулуба); раптове ускладнення при розмові або розумінні мови, раптова або часткова втрата зору на одне чи обидва ока; надзвичайно сильний головний біль; втрата рівноваги, запаморочення.

Згідно з результатами міжнародних досліджень, співвідношення частоти випадків ішемічних до геморагічних інсультів складає в середньому чотири до одного (80-85 і 15-20 відсотків відповідно).

Інсульти є другою за частотою в світі причиною смерті людей та основною причиною довготривалої непрацездатності. Щорічно в світі трапляється близько 17 мільйонів інсультів, шість мільйонів осіб помирають, а п'ять залишаються інвалідами. В Україні загальна кількість інсультів складає близько 140 тисяч випадків на рік, з них 40 відсотків закінчується летально протягом 30 діб від початку захворювання, а рівень смертності в два рази вищий, ніж у країнах Західної Європи.

Зараз ми маємо таку статистику, що в Україні близько 18 відсотків пацієнтів помирають від інсульту на госпітальному етапі

– прокоментував ситуацію завідувач нейрохірургічного відділення ПОКЛ ім. М. В. Скліфосовського Михайло Тончев.

Полтавська область, на жаль, входить до першої п'ятірки з найвищою захворюваністю на інсульт серед областей України. Середній показник захворюваності складає 35-37 випадків на 10 тисяч населення Полтавської області. Згідно з Гельсінською декларацією Всесвітньої Медичної асоціації, 70 відсотків пацієнтів, що перенесли інсульт, завдяки створеній системі надання допомоги (лікуванню та реабілітації) мають повернутися до роботи протягом перших трьох місяців  після перенесеної хвороби. На жаль, в Україні до повноцінного життя та роботи повертаються лише 20 відсотків таких пацієнтів.

Проблема є комплексною: несвоєчасне виявлення захворювання та надання невідкладної специфічної медичної допомоги, неправильна діагностика, лікування, яке не відповідає сучасним протоколам… Попри те, що давно мали би бути впроваджені сучасні міжнародні протоколи лікування, українські лікарі досі призначають пацієнтам "фуфломіцини" — препарати з доведеною неефективністю, як-то, наприклад, пірацетам або актовегін. А на питання пацієнта, навіщо такі призначення, лікарі поважно відповідають, що вони роблять все за правилами.

Інсульт – це хвороба з гострим перебігом, і якщо його вчасно розпізнати і надати медичну допомогу протягом години, шанс на повне одужання без інвалідизації має кожен третій пацієнт. Сучасні протоколи лікування інсультів передбачають таким пацієнтам проведення тромболізису в профільних відділеннях. Таку терапію на Полтавщині проводять в нейрохірургічному відділенні Полтавської обласної клінічної лікарні, яке наприкінці липня нинішнього року відкрили після масштабного ремонту та оновлення.

Завідувач відділення Михайло Тончев зазначив, що "вікно" для надання допомоги хворим на інсульт складає максимум чотири з половиною години, протягом яких терапія може бути ефективна. Але з таких пацієнтів повне одужання отримає лише кожний 14-й.

Тромболізис – специфічне медикаментозне лікування, яке застосовується при ішемічному інсульті. Полтавські нейрохірурги почали застосовувати його з кінця 2016 року. Суть  полягає в тому, що за допомогою спеціальних препаратів розчиняють тромб, який перешкоджає нормальному кровопостачанню мозку. І якщо зробити все вчасно, мозок не постраждає. У випадках, коли тромб перекриває велику судину, проводять ендоваскулярне втручання: через судину підводиться спеціальна спіраль, за допомогою якої відбувається видалення тромбу. Максимальний термін, протягом якого терапія може бути ефективна, складає шість годин, а кожну хвилину помирає два мільйони нервових клітин.

Серед пацієнтів нейрохірургічного відділення ПОКЛ немало таких, кому вчасний початок тромболізису врятував життя. Один з них – полтавець Ігор Борисюк. Ігор Віталійович розповів, що він навіть незчувся, як його стан здоров'я різко погіршився.

Сидів за столом, потім зрозумів, що не можу виключити комп'ютер: права рука не працює, лівою виключив. Встав – і впав. Дружина викликала "швидку". Лікарі приїхали швидко, привезли сюди, і одразу в реанімацію. Коротше, швидко мене "відремонтували"

– розповів пацієнт Ігор Борисюк.

Чоловіку одразу провели комп'ютерну томографію і діагностували інсульт. Оскільки тромболізис почали протягом години, пан Ігор має дуже великі шанси на повне одужання – власне, вже зараз, через 10 днів після захворювання, він почуває себе добре. Але, розповідає, вже зараз зрозумів, що "перші ластівки" хвороби з'явилися в нього ще за тиждень: почала німіти верхня губа та половина обличчя. І якби він чи його рідні знали, як діагностувати порушення кровообігу та наближення хвороби, можна було би запобігти інсульту. Але до лікарів у їх родині "просто так" звертатися не прийнято.

Отже, є кілька ознак, за якими можна розпізнати інсульт. Запам'ятати їх легко – українські фахівці розробили спеціальну абревіатуру МОЗОК:

М – раптове погіршення МОВЛЕННЯ
О – раптова асиметрія ОБЛИЧЧЯ
З – раптове ЗАПАМОРОЧЕННЯ
О – ОЧІ, раптове погіршення зору
К – раптова слабкість чи оніміння КІНЦІВОК.

Якщо наявні хоча б два з них, треба терміново викликати екстрену медичну допомогу. Рахунок йде на хвилини. "Мозок – це час", - говорять лікарі.

Коли людині поруч із вами погано, не можна бути байдужими. Дуже часто люди з інсультом на перший погляд схожі на осіб в стані алкогольного сп'яніння. Але, якщо людина лежить на землі, або має нечітку ходу, це не привід залишати її без допомоги. Є кілька простих правил, як розпізнати інсульт.

Попросіть людину:

 - посміхнутися – при порушеннях мозкового кровообігу посмішка буде "крива";
 - показати язик – в разі інсульту кінчик язика буде "перекошений" в один бік";
 - підняти обидві руки вверх – порушення координації рухів також сигналізує про хворобу;
 - чітко назвати своє прізвище, ім'я та по батькові (або, наприклад, поточну дату) – порушення зв'язності мови також є сигналом.

Якщо ви зрозуміли, що маєте справу з інсультом, негайно викликайте "швидку", чітко відповідайте на питання диспетчера і повідомте, йому, що маєте підозру на інсульт. Поки чекаєте на швидку, покладіть хворого так, щоб голова і плечі були трохи вище тіла, ослабте одяг, щоб дати вільне дихання. Якщо людина без свідомості, її необхідно перекласти набік – в так зване "стабільне положення". Лікарі застерігають: не варто давати хворим ніяких ліків, це може ускладнити діагностику та лікування.

Для того, щоб зменшити ризик захворювання на інсульт, фахівці рекомендують приділяти увагу своєму здоров'ю, регулярно проходити обстеження в сімейного лікаря, звернути увагу на харчування (зменшити вживання солі, солодких та жирних страв тощо), частіше гуляти на свіжому повітрі, пити достатню кількість води та мати повноцінний нічний сон, а також відмовитися від шкідливих звичок.

Лікарі нагадують про фактори ризику виникнення інсульту:

 - гіпертонія, атеросклероз
 - високий рівень холестерину в крові
 - цукровий діабет
 - малорухливий спосіб життя
 - шкідливі звички (тютюнопаління і надмірне вживання алкоголю)
 - надмірна вага
 - тривалі та часті стреси
 - спадковість.

І, найголовніше, лікарі нагадують, що наше здоров'я, в першу чергу, в наших руках.

інсульт, здоров'я, лікування, профілактика

За темою:

  • Як дорослим підтримувати пластичність мозку. Чому це важливо
  • На Полтавщині виявили три випадки кашлюку
  • В області зафіксували новий випадок сказу
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.