ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

17:32 15.11


Як Соня з Градизька світ моди підкорила

Наша землячка Соня більше відома за кордоном. Леді абстракціонізму, перша жінка-художник із прижиттєвою виставкою в Луврі, кавалер ордена Почесного легіону - найвищої нагороди Франції - це все про неї.

Соня Делоне - основоположник нового напрямку в авангарді - орфизму, дружина і співавтор відомого художника Робера Делоне; модельєр, дизайнер, книжковий ілюстратор, великий майстер ар-деко. Вона працювала не тільки в області інтер'єрів, але і займалася тюнінгом автомобілів; створювала "сукні-вірші" в дусі сюрреалізму і навіть театральні декорації для балету Сергія Дягілєва. Творець тканин, моделей, модних аксесуарів Соня Делоне зробила в епоху ар-деко незаперечний вплив на розвиток стилю і моди. Її роботи широко відомі і шануються в усьому світі.

Соня Делоне народилася 14 листопада 1885 року в Градизьку, у великій єврейській сім'ї. У п'ятирічному віці Соню відправили на виховання у родину Генріха Терка, відомого петербурзького адвоката, рідного дядька дівчини по материнській лінії. Там Соня і змінила своє справжнє прізвище Штерн на Терк.


Дитинство в Петербурзі проходило весело - вона їздила на дачу в Фінляндії, проводила канікули в Італії або Швейцарії. Вже тоді вона зацікавилася образотворчим мистецтвом і дядько відправив її до Німеччини в приватну школу, де вона отримала класичну художню освіту.
У 1905 році Соня поступила в паризьку Академію "Ля Палетт" і поступово ввійшла у коло художньої богеми початку 20-го століття.
У віці 22 років вона за наполяганням сім'ї вийшла заміж за німецького художнього критика і колекціонера. У тім же 1908 році Соня стала виставляти свої перші роботи в Паризькій галереї "Нотр-Дам Шан". Шлюб із розрахунку тривав недовго. У віці 25 років Соня розлучилася з чоловіком і вийшла заміж за відомого французького художника Робера Делоне, під прізвищем якого і стала знаменитою. Про чоловіка Соня говорила: "Він дав мені конструкцію, а я йому - колір".


Її абстрактне мистецтво складалося під впливом фовізму тих років. Після народження сина Шарля в 1911 році Соня почала свої перші досліди з текстилем. Її передвоєнні роботи 1910-х років були насичені атмосферою новизни того часу. Вона працює над книжковими ілюстраціями, плакатами і предметами прикладного мистецтва. В цей же час почалися її досліди в світі моди. Вона створює перші сукні і жакети з "симультанною" аплікацією геометричних форм. Ця робота, нова і несподівана, в епоху панування бакстовського екзотизму вражає митців. Поети присвячують їй вірші.

З початком Першої світової війни подружжя Делоне перебралося до Мадриду, де Соня продовжувала свою новаторську роботу. У 1917 році Соня перестала отримувати гроші з революційної Росії і їй довелося подумати про власні фінанси. Завдяки знаменитому вже тоді Сергію Дягілєву, який познайомив подружжя Делоне з "вершками" мадридської еліти, Соні вдалося відкрити магазин одягу та оформлення інтер'єру. Соніни шалі, сумки, парасольки і меблі мали такий шалений успіх, що вона незабаром змогла відкрити два інших магазини - в Барселоні та Більбао.
Сергій Дягілєв у той період запрошував молоді таланти для роботи в своїй трупі і, натхненний талантом Соні Делоне, запропонував їй роботу. А після того, як під час гастролей згоріли декорації до "Клеопатри", Дягілєв в 1918 році замовив Роберу Делоне нові декорації, а Соні - ескізи нових костюмів (на фото - Соня Делоне в образі Клеопатри).


У 1921 році подружжя Делоне повернулося до Парижу. Соня і Робер дружили з Шагалом, Маяковським і Лотом. Мистецтво подружжя Делоне набувало все більшої популярності - їм замовляли оформлення магазинів і апартаментів. Одночасно з цим є Соня почала створювати свої "симультанні" шарфи, що принесли їй велику славу. У період з 1922 по 1925 роки Соня Делоне створила безліч моделей пальто, шалей та зразків тканин в техніці аплікації, а також оформила кілька показів мод і світських балів, присвячених новому мистецтву.
Одним із найбільш значних подій в житті Соні Делоне стало її участь в 1925 році у виставці декоративних мистецтв, яка принесла славу багатьом нашим співвітчизницям. Соня Делоне демонструє тут свої роботи в спеціально створеному для цієї мети "симультанному" бутіку на мосту Олександра III. Там у невеличкій вітрині були представлені шарфи, сумки і манто її роботи. Всесвітня виставка привернула величезну увагу до незвичайних робіт, і про Соню Делоне заговорили. Її почали запрошувати кіностудії, театри для створення неймовірних костюмів. Вона читає лекції в Сорбонні. Вона -  на піку популярності.
Ательє, яке Соня відкрила через наплив нових замовлень, виробляло безліч нових моделей: в'язані гачком кольорові жилети і сукні, шарфи, купальні костюми, пальто і сумки. Об'єднані спільністю колориту і абстрактним малюнком і тому легко впізнавані на вулицях міст і курортів, моделі Соні Делоне в епоху 1925-1929 років стали одним із символів авангардної моди. Вона, безумовно, була в когорті перших творців моди, які зуміли об'єднати текстиль із живописом своєї епохи. Правда, треба мати на увазі, що мода тих років дозволяла завдяки простоті ліній приховувати багато недоліків крою і виставляти на вигляд виняткову декоративність малюнка тканини і райдужну пишність кольорових поєднань, в чому мадам Делоне не знала собі рівних (на фото - моделі одягу від Соні Делоне).


Її успішну творчість перервала економічна криза, яка зробила немодним усе пов'язане з марнотратними "скаженими" 1920-ми роками. У 1931 році Соні Делоне довелося закрити своє ательє мод і тканин на бульварі Мальзерб. Але вона пише картини і композиції, в 1932 році публікує статтю "Художники і майбутнє моди", де пророкує перемогу прет-а-порте.
Після смерті чоловіка в 1941 році Соня продовжувала свою бурхливу та різнобарвну діяльність. Аж до самої смерті - у Парижі, на 95-му році. У Франції її визнали, нагородивши у 1975 році орденом Почесного легіону - найвищою нагородою країни. А у нас на Полтавщині нашу Соню і досі знають лише фахівці...

Використані матеріали Олександра Васильєва "Долі моди. Соня Делоне"

історія, мистецтво, мода, Соня Делоне, Франція

За темою:

  • У Полтаві висадили дуб до річниці підписання шведсько-українського союзу
  • Полтавський архів цьогоріч надав доступ до понад ста тисяч сторінок документів часів Другої світової війни
  • Держархів Полтавщини оцифрував історичні документи для генеалогічних досліджень
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.