10:45 24.08 10349
Скільки коштує випити пива, придбати вишиванку або прикраси на Сорочинському ярмарку? Відповіді - у нашому черговому матеріалі із Великих Сорочинців.
Ввечері першого дня ярмарку торговище накрило дощем — шанувальникам таланту Тіни Кароль довелося насолоджуватися її виступом під акомпанимент опадів.
Ранок другого дня теж подарував холод і мряку. Але навіть це не злякало численних відвідувачів ярмарку. Втім, до обіду розпогодилося і гостям та учасникам свята довелося сховати парасолі, щоб наторгуватися вдосталь. Опади повторилися в Сорочинцях і ввечері — ярмарок накрило зливою, але це не злякало фанатів Олі Полякової.
Сьогодні з ранку над торговищем — тепла та ясна погода. На честь Дня незалежності України культурна програма ярмарку розпочалася на головній сцені — з привітання організаторів та концерту за участі лауреата всеукраїнських і міжнародних конкурсів Володимира Ладивіра та групи "Яри".
Важко сказати, що торгівля крамом йде бойко, але відвідувачі таки приміряють, придивляються, щось придбають. Найбільшим попитом користуються напої та наїдки: пиво, горілка та наливки, а до них — хачапурі й пиріжки, бублики і кренделі. За лавашом із тандиру вишикувалася довга черга, а шашликом, пловом та бограчем можна було посмакувати чи не на кожному розі. Ціни - різні. Пиво за півлітровий стакан коштує від 15 гривень, за пляшку — від 20. Лаваш обходиться у 20 гривень, хачапурі від 30. За 100 грамів шашлику просять від 40 гривень, порція плову чи бограча коштує від 50, овочі на грилі від 20 гривень за 100 грамів, смажена ковбаска — 30, порція лазаньї — від 25 гривень. А от ціни на каву на загальноукраїнському рівні — від восьми гривень за філіжанку еспресо.
З непродовольчих товарів найбільшим попитом користуються сувеніри та прикраси. Найдешевше, що можна купити на згадку про Сорочинський ярмарок — магнітики та сувенірні кухлі. Ціни починаються від 10 гривень, кухлик побільше обійдеться в 20-30 гривень. За простенький віночок-обруч ціни починаються від 40 гривень, великий пишний на стрічці коштує 250; намиста — від 40 за дерев'яне, та від 100 за скляне плетене, багаторядне з бісеру можна придбати й за 150 гривень.
Найширше ж, мабуть, представлені в рядах вишиванки. Це і простенькі футболки від 200 гривень за кожну, і сорочки чи сукні. Варіанти візерунків та технік різноманітні. Тут і машинна вишивка, і ручна, і гаптування чи бісер — на будь-який смак та гаманець. Попри очікування, ціни не дуже кусаються. Так, за підліткові вишивані сорочки просять від 250 гривень, ціни на вишиванку для дорослих починаються з 300 гривень за машинну і від 500 гривень — за ручну вишивку. Звісно, все залежить від руки майстра та складності візерунка - наприклад, найдешевша чоловіча вишиванка від решетилівських майстрів обійдеться в 1200 гривень, простенька з Коломиї коштуватиме 700. Найдорожче оздоблення — бісер. Тут ціни починаються з півтори тисячі й сягають півтора десятка тисяч гривень.
Вишита сукня обійдеться модницям від 650 за короткий літній варіант, ціни на моделі з довгим рукавом - від 1500 гривень, за сукню "в підлогу" просять від двох тисяч. В середньому, ціни коливаються в межах три-чотири тисячі гривень. Дизайнерські сукні, оздоблені вишивкою, коштують, зрозуміло, дорожче. Але, зазначають продавці, вони не ставлять занадто високі ціни.
Ми не маємо магазину з примірочними в Полтаві, хоча давно відшиваємо дизайнерські моделі. Наші вироби, в основному, продаються через інтернет або шиються на замовлення. А на ярмарку ціни поставили навіть нижче, ніж на сайті - ми зацікавлені в покупцях і радіємо, що вони йдуть від нас з покупками задоволені
— розповідає власниця одного з полтавських модних брендів пані Тетяна.
Утім, зазначає багато хто з майстрів, торгівля йде не дуже добре – люди або не доходять, або придивляються, цікавляться ціною і йдуть далі.
Ми поставили ціну менше, ніж на сайті фабрики, але все одно більшість людей не купують, а лише роздивляються, бо в людей немає грошей на красиві речі
— бідкається Володимир, що торгує вишиванками однієї з фабрик західної України.
Той, кому більше до вподоби старі українські вишиті сорочки, теж навряд чи залишиться без покупки - ціни на них доволі доступні. Правлять ціну від 250 до 1200 гривень. Лляний трикотаж і взуття, шкіряні аксесуари та хутряні вироби, вовняні плетені, валяні та шиті вироби - асортимент краму великий. В окремій зоні - одяг, взуття, білизна та аксесуари фабричного виробництва, від товарів широкого вжитку до фасонних моделей.
Ще в Сорочинцях можна придбати котли, пічки й тандири, сільгосптехніку, моторолери й мотоцикли, ковані вироби, меблі й навіть оздоблювальні матеріали, а також саджанці, посівний матеріал, ландшафтні й кімнатні рослини. Навіть великих равликів. Хоча підприємці й майстри в унісон заявляють, що купівельна спроможність відвідувачів знизилася, всі сподіваються на комерційне диво – що увесь товар розкуплять вдячні покупці, та дуже покладають надії на тривалі вихідні. А ще – запрошують гостей на ярмаркування.
Купувати чи ні — вирішує кожен для себе. Ярмарок на те і ярмарок, що кожен їде за своїм – хто по задоволення, хто по покупки, а хто – на витрішки. Дійсно, можна приїхати й просто погуляти, насолодитися шумним строкатим дійством. Але водіям автівок варто враховувати, що залізного коня доведеться кидати обабіч траси десь у полі — поліцейські не дозволяють залишати автівки на узбіччях дороги в Сорочинцях.
Або можна скористатися послугами приватних парковок. Як ми з'ясували, самі селяни влаштовують автостоянки на власних приватних ділянках, попередньо зібравши урожай. Ціни перші дні трималися на рівні 35-40 гривень. Тим же, хто планує приїхати на ярмарок рейсовим автобусом, нагадуємо розклад руху автобусів до Великих Сорочинців.
Ольга СТЕНЬКО