ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

16:50 08.03


Хто такий Микита Кашницький?

Історія побиття під Верховною Радою Микити Кашницького, якого ЗМІ називають полтавцем, атовцем, айдарівцем, а дехто навіть військовим медиком, стала приводом для нашого розслідування. Ким насправді є ця людина?

Минулої суботи Україну сколихнула звістка про побиття мітингувальників під Верховною Радою у центрі столиці. Серед  постраждалих був і відомий нам Микита Кашницький. Звістка про те, що побили "атовця, який має багато нагород", "айдарівського медика", викликала особливе обурення українців. У деяких містах України (зокрема, у Полтаві) навіть відбулися мітинги на підтримку пораненого пікетувальника. Варто зазначити, що це другий інцидент із ним протягом тижня – у вівторок, 27 лютого, Микита потрапив під кийки поліцейських, коли ті розганяли групу людей, що прибули із західної України та вимагали зустрічі з Андрієм Парубієм.

Як нам повідомив сам Микита, після суботніх подій у нього гематома ока, а також забій легень, переломи ребер та гемоторакс – ці травми він отримав, коли його повалили в сніг та били лежачого. Поки що він знаходиться на стаціонарному лікуванні в київській лікарні. Микита розповів нам про події ранку суботи навколо наметового містечка під парламентом.

Якщо коротко – вони отримали команду на зачистку. Це було одразу після прес-конференції Порошенка, де він назвав нас головною загрозою держави. В четвер була серйозна спроба, привезли багато народу – понад сто автобусів, важка техніка, щоб розтягнути паркани. Але того дня вони зібралися, проте нічого не змогли зробити – прийшло багато людей до нас.  Потім ми отримали інформацію, що буде розгін у суботу зранку. Вони попередньо прибрали сніг, і на початку восьмої ранку почалися активні дії. Сам штурм тривав хвилин 15. Але це не була поліцейська операція – нам не залишили коридору для виходу. Нас атакували з усіх боків одночасно, просто стисли коло і почали знищувати. Тому такі травми й стільки постраждалих

– розповів Микита Кашницький.

Тим часом соціальними мережами поширилася інформація, що Кашницький не служив у "Айдарі". Таку звістку, зокрема, оголосив командир ДРГ батальйону "Айдар" з псевдо Абдул. За його словами, до нього звернувся айдарівець із позивним Дід – той побачив шеврон батальйону на куртці Кашницького і на запитання — де той служив в "Айдарі", отримав відповідь, що в підрозділі Абдула. Але Абдул зазначив, що Микиту бачив у зоні АТО лише двічі: коли той приїхав уперше і заявив, що він волонтер та сфотографувався зі зброєю на фоні айдарівського автомобілю, і за місяць — із аналогічним візитом.

Коли він приїжджав, він не привіз ніякої допомоги, приїхав з голими руками — навіть пачки цигарок нам не привіз

— пояснив командир ДРГ «Айдару» з позивним Абдул

У телефонній розмові з нашим журналістом вказаний боєць батальйону "Айдар" Дід підтвердив, що зустрів Микиту на мітингу біля Верховної Ради. І, побачивши шеврон рідного батальйону, поцікавився, де й коли чоловік служив. Почувши про Абдула, не полінувався зателефонувати та переконатися. З'ясувавши, що Мачете (позивний Кашницького) не був у складі батальйону, а лише приїжджав у підрозділ, атовець звернувся до побратимів, а ті – забили на сполох.

В інтерв'ю нашому сайту в липні минулого року Микита розповідав, що він служив в "Айдарі"  протягом 2015 року. Ми звернулися до керівництва батальйону "Айдар" та отримали відповідь з кількох джерел у військовому підрозділі, що Микита не був бійцем батальйону – принаймні, в списках бійців "Айдару" 2014-2015 років його немає.

В списках частини його немає, хоча в 2014-15 роках ми навіть тих, хто офіційно не був у штаті, вели облік. Хоча обличчя знайоме. Таких, як Микита, було багато... Приїхав, пофоткався і все, герой. Цих військових "туристів" було дуже багато

– прокоментував ситуацію засновник та перший командир батальйону "Айдар" Сергій Мельничук.

Останні кілька років із невеличкими перервами Микита Кашницький мешкає в Полтаві – тому, ймовірно, його сприймають як полтавця. І, однозначно, дуже багато людей сприймає його як атовця, який пройшов "гарячі точки" – так його представляють дітям, коли Микита приїжджає на уроки патріотичного виховання до шкіл, або приходить читати лекції до вишів. Коли ми звернулися за коментарем до обласного військового комісаріату, після перевірки виявилося, що Кашницький не надавав даних про свою участь у антитерористичній операції.

Є поняття "добровольці" – наприклад, "Айдар" призивав за місцем розташування у військові комісаріати Луганської області. Тобто, люди їхали в частини, ставали на облік, а ми про це не знали. Але, принаймні, відомостей про військову службу Кашницького наш військкомат не має. Ніяких документів він нам при спілкуванні не надавав

– повідомив нам т. в. о. військового комісара Полтавщини Едуард Бородай.

Окрім військово-патріотичного виховання Микита також проводив заняття з тактичної медицини зі школярами – навіть організував гуртки "Юний парамедик" у Полтаві та Миргороді. Багато людей знають його як медика, військового лікаря з бойовим досвідом та медика батальйону "Айдар". Але за нашими даними медичної освіти ця людина не має – лише фельдшерські курси в Росії (на початку 1990-х років), де він народився та жив перші роки життя, і де до переїзду в Болгарію в 2015 році проживала родина його батьків.

З тактичною медициною Микита познайомився на курсах в Тернополі, які організовували активісти ГО "Білі берети" в 2014 році. Після цього Микита долучився до діяльності цього руху, створив полтавський осередок громадської організації "Білі берети", брав активну участь у тренуваннях мобілізованих в полтавській військовій частині на рівні з іншими волонтерами-тренерами. Про нього розповідали, що він був у "гарячих точках" зони АТО...

Співзасновник ГО "Білі берети" тернопільський лікар, відомий тренер із тактичної медицини Юрій Свідерський заявив, що Кашницький давно не належить до лав громадської організації. Ми звернулися за коментарем про нинішні стосунки між медичною громадською організацією та Кашницьким.

Нічого не змінилося. Кашницький перебував у рядах нашої організації лише з листопада 2014-го по березень 2015-го, коли в ході внутрішньої атестації виявив вкрай низький рівень знань та навиків з такмеду, що й стало причиною виключення з організації. Коментар, наданий мною колись, не втратив своєї актуальності. Наскільки мені відомо, протягом означеного часу єдина медична освіта, здобута Кашницьким – ввідний триденний курс із такмеду

– заявив нам лікар Юрій Свідерський.

Влітку 2017 року Микита Кашницький співпрацював із медичним підрозділом ASAP, про що охоче розповідав. Дехто з його слів розумів, що Микита надавав допомогу пораненим. Але насправді – і чоловік сам про це розповідав при підготовці згаданого вище інтерв'ю – він на волонтерських засадах виконував обов'язки водія медичного транспорту в групі Тайри — Юлії Паєвської. Командир групи прокоментувала співпрацю з Кашницьким на своїй сторінці у мережі Фейсбук.

Цим підтверджую, що Микита Кашницький був в складі групи… дві з половиною ротації, тобто близько 40 днів. На евакуацію з 0 не залучався. Диплому про будь-яку медичну освіту не мав, принаймні на той момент. Мав укотре приїхати на чергування, однак у призначений час не з'явився й не попередив про те, що не має можливості долучитися до команди. Причини такого вчинку мені невідомі

– зокрема, написала на своїй сторінці Юлія Паєвська.

Разом зі ще 112-ма волонтерами групи "ASAP RESCUE" Микита був нагороджений відзнакою Президента України "За гуманітарну участь в антитерористичній операції".

Ми звернулися за коментарями стосовно ситуації безпосередньо до Микити Кашницького. Він не акцентував увагу на тому, що багато хто вважає його військовим лікарем – за його словами, він ніколи такого не стверджував, люди самі неправильно розуміли його дотичність до медичної сфери. Про участь в антитерористичній операції та свою співпрацю з батальйоном "Айдар" Кашницький заявив нам наступне.

Я не хочу комусь доводити, що був на війні. Давайте вважати, що я взагалі не був на війні – ані в Попасній, ані в Авдіївці. Ніколи. Взагалі, жодного разу в житті зброю в руки не брав. Я просто не хочу говорити  на цю тему: розповідати, скількох я вбив, скількох витяг. Колись Мустафа казав мені, що я його побратим, а тепер заговорив по-іншому. Ми говорили про це з моїми побратимами по "Айдару" – я не хочу казати, хто й навіщо так поступає зі мною. Але невже це якимось чином впливає на моє право протестувати проти корупції? Я просто громадянин України. І ніхто не має права мене бити лише за те, що я вийшов  на мирний протест. А те, що зараз про мене розповідають – це прийом пропагандистський. Якщо більше нічого сказати – починається таке

 – пояснив свою позицію Микита Кашницький.

За нашими даними, в Попасній Микита проводив низку заходів для дітей прифронтової зони, яку відвідував в ролі дитячого письменника, презентуючи свою книгу "Уроки мужності". Ця книга побачила світ у 2016 році, того ж року була перевидана після доповнення. З презентацією цього видання Микита Кашницький об'їхав понад двісті шкіл в Україні, побував у прифронтових містечках, в 2016 та 2017 роках працював із дітьми в таборі "Артек-Буковель" – в якості дитячого письменника, учасника АТО та "військового лікаря".

Книжка "Уроки мужності" після перевидання та доповнення змінила назву на "Герої далеких і близьких епох". Видання містить п'ять невеличких оповідань, в яких розповідається про військові подвиги греків, римлян, російського чорноморського флоту, історію простої української жінки в часи німецької окупації, а також оповідання, де згадуються події на Майдані. Оповідання явно перевідні та сповнені русизмів та російськомовних кальок, які суперечать елементарним правилам української мови. А в текстах на історичну тематику джерелом інформації вказується… Вікіпедія...

В мережі розповсюдили заяву Микити Кашницького про те, що він нібито не був в АТО, і що від нього дивним чином відхрестилися всі побратими. 

АТО, Микита Кашницький

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.