ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

14:06 09.02


Полтавці відзначили професійне свято стоматологів

Міжнародний день стоматолога у світі святкують щороку 9 лютого. Про проблеми та досягнення стоматологічної служби Полтавщини розповідали фахівці департаменту охорони здоров'я Полтавської облдержадміністрації.

В Україні міжнародний день стоматолога відзначається з 1993 року.

Стоматологія надзвичайно важлива для всього організму. Це та система, яка впливає на імунітет. Тому роботи в стоматологів зараз дуже багато. Наприклад, для вагітних обов'язкова санація ротової порожнини. Де буде система стоматології в реформі – поки неясно. Відомо лише, що вона буде на вторинному рівні, як і стаціонарна допомога. По всій області так і є, тільки по Полтавському району вона залишилась на первинному рівні. Хочу звернути увагу також, що хоча кількість населення зменшується, але кількість стоматологів у нас – збільшується. Це говорить про те, що ми більш якісно організовуємо стоматологічну допомогу

– зазначив директор департаменту охорони здоров'я Віктор Лисак.

Стоматологічна служба України нараховує близько 27 тисяч лікарів. У Полтавській області діє вісім державних стоматологічних поліклінік, всього зареєстровано 818 лікарів-стоматологів. Окрім державного, серйозно розвивається приватний сектор.

Більшість лікарів-стоматологів, до речі, працює в обох секторах. Близько 500 лікарів-стоматологів зареєстровано в приватному секторі, близько 600 — в бюджетній сфері. Тобто, приватних лікарів стоматологів працює близько 45 відсотків, а державних — 55 відсотків.

Стоматологія, як одна з фахових спеціальностей медицини, має розподіл по кількості відвідувань між приватною та бюджетною сферою приблизно 50 на 50 відсотків. На Полтавщині працює 272 приватних стоматологічних кабінети. Найбільше приватних кабінетів розташовані у великих містах: 92 — в Полтаві, 102 — у Кременчуці, 96 — у Горішніх Плавнях.

Протягом 2017 року зареєстровано по області 1 700 000 відвідувань стоматолога. Із них близько 600 тисяч – в сільській місцевості.

Для пільгових категорій населення проводиться безкоштовне протезування – близько двох мільйонів гривень виділено в області на безкоштовне протезування (воїни АТО та їхні родини, пенсіонери та інші пільгові категорії). Про це сказав Петро Скрипніков – головний лікар КУ "Полтавський обласний центр стоматології – стоматологічна клінічна поліклініка", доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри післядипломної освіти лікарів-стоматологів ВДНЗУ "УМСА".

Зараз ведеться робота, щоб до пільгових категорій включити також матерів загиблих учасників АТО та воїнів-афганців.

Що стосується ортодонтичного фаху — це важлива спеціальність, бо починає профілактику та лікування стоматологічне від самого початку прорізування зубів у дитини та закінчуючи дорослою людиною, коли в неї закінчуються зуби. Через ортодонтію впливаємо на сон людей – на апное, тобто — забезпечуємо якість життя, здоров'я. За профілактикою — майбутнє. Через гігієну порожнини рота, через профілактичну роботу з дітьми ми впливаємо на стан здоров'я. Через виправлення аномалій прикуса ми впливаємо на осанку, через здоров'я зубів – на опорно-руховий апарат, зокрема, на суглоби

– пояснила професор, завкафедри ортодонтії ВДНЗУ "Українська медична стоматологічна академія" Любов Смаглюк.

На Полтавщині п'ять років тому бюджетних ставок в ортодонтії було вісім, зараз – 12. Решта таких послуг надається в приватному секторі. Найбільша увага приділяється профілактиці стоматологічних захворювань та зубо-щелепних аномалій, тому найбільша увага приділяється підліткам. Проблема в тому, що не вистачає лікарів на місцях.

Фахівці Департаменту закликають потенційних пацієнтів уважно ставитися до здоров'я ротової порожнини, але також при зверненні до лікарів-стоматологів приватного сектора приділяти належну увагу кваліфікації лікаря, наявності в нього документів, що підтверджують його фахову приналежність.

На жаль, непоодинокі випадки, коли після неякісного лікування зубів виникають значні ускладнення, і потім виявляється, що лікар взагалі не мав ліцензії на певні види стоматологічних робіт.

Люди добрі, ви повинні мати свої знання і свій розум. Коли ви в приватній клініці приходите до лікаря ортодонта – запитуйте! Чи він має ліцензію, чи відноситься він до загально-ортодонтичної спільноти, чи має відповідний рівень професійної підготовки. Підписуйте договір, мають бути картка пацієнта, а в клініці – наявність відповідної ліцензії на певну практику

– наголосила головний лікар Полтавської міської дитячої клінічної стоматологічної поліклініки Валентина Даниленко.

Окрема спеціалізація в стоматології – дитячі лікарі. Робота з юними пацієнтами вимагає особливих знань та навичок, тож підлягає окремому ліцензуванню.

Велику увагу приділяють людям із вродженими вадами розвитку обличчя і щелеп та дітей, які мають адонтію зубів. Вони, по факту, є інваліди, але, на жаль, вони не мають такого статусу в державі.

У полтавській міській клінічній дитячій стоматологічній лікарні за день відбувається близько 300 відвідувань. тут діють два відділення — лікувальне й профілактичне. Перше приймає дітей за зверненнями та за направленнями лікарів, друге обслуговує дітей на шкільних дільницях. Такі діють у мікрорайонах Половки та Сади-2.

Державних лікарів-стоматологів у полтавській дитячій стоматполіклініці всього 24, із них близько 50 відсотків мають вищу категорію. В рамках профілактичних заходів у шкільних кабінетах проводять уроки зубної щітки, вже цього року було проведено таких три в школах та два в дитсадках.

Також у дитячій стоматполіклініці останні роки почали проводити оперативні стручання під наркозом. Минулого року під загальним знеболенням пролікували 255 осіб. Для цього потрібно зібрати певні медичні документи – довідку від дільничного педіатра, пройти консультацію з анестезіологами.

Також відносно недавно в дитячій стоматполіклініці запрацював новий апарат "лікар-хірург". Це, фактично, портативний лазер, який застосовують замість скальпеля. Він дозволяє проводити оперативні втручання практично безкровно, ранева поверхня краще заживає, частіше заживання обходиться без накладення швів.

Дитяча стоматполіклініка обслуговує 107 тисяч пацієнтів.

На жаль, Полтавщина не має обласної дитячої стоматологічної поліклініки. Тому в Полтавській міській обслуговуються діти з усієї області. В статуті прописано, що полтавські дитячі стоматологи тут можуть надавати хіба діагностично-консультативну допомогу, адже кошти міська рада виділяє лише для полтавських дітей. Але, коли діти приїжджають з болями, їм не можуть відмовити в допомозі. Тому в поліклініці є благодійні внески. Але, зазначила Валентина Даниленко, кожен платить скільки можна.

З цих коштів благодійного фонду закуповуються матеріали, якими надають допомогу дітям із районів. Але платні послуги як такі в нас не дозволені, бо дитяча допомога — безкоштовна. Ось такий нонсенс. Містом на 2018 рік на медичні матеріали виділяється 796 998 гривень, із них на пломбувальні матеріали буде закупка через відкриті торги на 311 020 гривень

– пояснила Валентина Даниленко.

У 15 районах області взагалі немає в штаті дитячих стоматологів. Але їх обслуговують дорослі стоматологи, які пройшли відповідне навчання та отримали необхідних сертифікат.

Що стосується рівня надання стоматологічної допомоги в районах, тут керівництво Департаменту відзначає позитивні зрушення. Особливо в районах, де є ОТГ. Це, зокрема, Глобинський район – там оновлено стоматологічне обладнання, а також Миргородський, Шишацький та Зіньківський райони — там закуплено понад десять стоматологічних установок. Також оновлення протягом останнього часу відбулося в Кременчуці та Полтаві.

В селі Ново-Абрамівка лікар віддав все обладнання медицині. Він зробив сучасний стоматкабінет, денний стаціонар. зараз там працює ФАП. А от у Полтавському районі не виділили на пломбування та протезування жодної копійки – а лікар має десь знайти ці матеріали. Для того, щоб протезувати героїв, які були на війні, ми просимо обласну раду виділяти кошти, щоб надавати ці послуги на високому рівні

– сказав Віктор Лисак.

Одним із найбільших досягнень Полтавської обласної клінічної стоматологічної поліклініки заступник її головного лікаря Віктор Харченко називає комп'ютерний томограф, який робить 3D-знімки — це дає можливість успішно протезувати зуби незнімними протезами.

Це поліпшує якість життя – і це досягнення останніх років, яке стає доступнішим для людей. Один знімний протез коштує 1 007 гривень, але він має незручності — пошкоджує слизову оболонку, натирає, має зазори, в які набиваються залишки їжї тощо. Минулого року такими протезували 6 156 осіб.

Тепер же з'явилася реальна можливість встановлювати пацієнтам незнімні протези – свердлять кістку та на металевих штифтах встановлюють "штучні зуби". Для того, щоб зробити протез, мають бути певні умови в порожнини рота. Тобто, певна щільність та товщина щелепної кістки, наприклад. Якраз у цьому й допомагає комп'ютерна томографія.

Один незнімний протез коштує від трьох до п'яти тисяч гривень, це сугубо індивідуально і залежить від багатьох чинників – не лише умов у ротовій порожнині пацієнта, але й матеріалів, з яких виготовляють протез та додаткових супутніх проблем, як-то захворювання ротової порожнини. З покращенням діагностики при встановленні імплантів зменшилася кількість ускладнень. Утім, кажуть фахівці, зовсім їх уникнути навряд чи вийде найближчим часом.

Ускладнення завжди були, є й будуть в медицині. Від протезувань одне з ускладнень — відторгнення імпланту. Ускладнення складають близько десяти відсотків випадків. Варто розуміти, що цукровий діабет є одним з протипоказань для імплантації, особливо з високими цифрами цукрів

– зазначив Валерій Харченко.

У професійний день стоматолога полтавців запрошують пройти профілактичні огляди у фахівців стоматологічної поліклініки.
 

Міжнародний день стоматолога, свято

За темою:

  • У Полтаві проведуть Великодній ярмарок
  • Полтавську кінологічну службу привітали зі святом
  • Полтавці відзначили Міжнародний день Новруз
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.