12:27 02.06 3043
З початку поточного року в Мачухівській ОТГ розпочали роздільний збір твердих побутових відходів і вже мають перші позитивні результати.
Мачухівська об'єднана територіальна громада унікальна тим, що об'єднала п'ять сільських громад із трьох різних районів, загалом це 27 населених пунктів. До її складу ввійшли з Полтавського району Мачухівська сільська рада, у підпорядкуванні якої вісім сіл, Калашниківська сільська рада та підпорядковані їй дев'ять сіл, Судіївська сільська рада з підпорядкованим селом Шевченки, а також сільська рада села Полузір'я Новосанжарського району з селами Бондури та Дмитренки і сільська рада Плоского Решетилівського району з підпорядкованими п'ятьма селами.
Попри велику територію — а це понад 165 квадратних кілометрів, та певні адміністративно-територіальні складнощі, громада активно взялася за вирішення екологічних питань – зокрема, проблеми поводження з твердими побутовими відходами. Цим питанням в громаді опікується КП Мачухівської сільської ради "Дружба", створене в 2014 році, яким раніше керував нинішній голова Мачухівської ОТГ Валерій Білокінь.
Коли в нас з'явилася така можливість, ми створили комунальне підприємство, придбали техніку. До того часу сміття викидали, хто де бачив. Спочатку наші автомобіль їздив та збирав змішане сміття попід дворами. Зараз ми спільними зусиллями в рамках міжмуніципального співробітництва з громадами Судіївки та Плоского почали процес роздільного збору сміття
– розповів голова Мачухівської ОТГ Валерій Білокінь.
Минулого року три сільські ради Полтавщини виграли обласний конкурс та отримали грант на реалізацію проекту "Налагодження системи поводження з твердими побутовими відходами" на території Мачухівської, Судіївської та Плосківської сільських рад.
Ще наприкінці 2017 року комунальне підприємство закупило та встановило на чотирьох майданчиках у Мачухах баки для роздільного збору сміття, а також загальні сміттєві баки, яких тут усього 45. Наразі роздільно збирають папір, пластик і скло, все інше сміття йде у загальні відходи, яке організовано вивозиться на полтавське міське сміттєзвалище в Макухівку. Майданчики облаштували в найбільш відвідуваних місцях села – біля магазину, школи тощо. Майданчики поки не мають специфікації саме під таке використання, але облаштовані.
Завдяки допомозі обласного бюджету громада реалізувала проект поводження з ТПВ на суму 612 тисяч гривень, із яких майже половину отримала в рамках реалізації проекту, а решту коштів виділили з місцевого бюджету громади. Гроші використали на облаштування майданчиків, придбання баків та пресу для пластику. Оскільки після об'єднання збільшилися обсяги роботи, зараз громада розглядає можливість придбання додаткового автомобіля для вивозу сміття.
Після того, як ми почали збирати сміття, територія значно почистішала. Населення поставилося відповідально до нововведення: ми думали, що все одно викидатимуть все в змішане, але люди дійсно кидають папір до паперу, а пластик – до пластику. Ми були здивовані, але бачимо, що наша робота дає результати
– зауважив Валерій Білокінь.
Таких результатів досягли, зокрема, завдяки інформаційній роботі – сільрада виготовила буклети, які розповсюджують серед мешканців громади, а також на зібраннях пояснює користь від роздільного збору сміття та екологічні наслідки від недбалого ставлення до цього питання.
Загальне сміття вивозять двічі на тиждень, а от відходи, придатні для переробки – по мірі накопичення. Скло вивозять самотужки до пункту прийому в Судіївці, а пластик та папір вивозить фірма, що офіційно займається прийманням вторсировини. Ціни за вторсировину досить прийнятні – наприклад, макулатуру приймають по 3,50 гривень за кілограм (нагадаємо, навесні полтавське управління ЖКГ здавало макулатуру по 2,50 гривень за кілограм), змішане скло по 0,8 гривні за кілограм, пет-пляшку забирають по шість гривень за кілограм. Із початку року комунальному підприємству вдалося отримати за вторсировину близько трьох з половиною тисяч гривень.
Окрім населення, ми ще працюємо з організаціями. Наприклад, обслуговуємо автозаправні станції, які знаходяться на території громади, школи, дитячі садочки. Вивозимо сміття та вичищаємо вигрібні ями. По об'єднаній громаді також укладені договори з іншими сільськими радами
– пояснив начальник КП "Дружба" Валерій Марченко.
Комунальне підприємство наразі повністю знаходиться на субвенції сільської ради. Його діяльність неприбуткова і перші місяці, наголошує голова громади, збір сміття проводився безоплатно для населення. З 1 червня запровадили оплату – вартість вивозу сміття для мешканців громади становить 15,25 гривень із особи. На такий крок сільрада мусила піти, щоб вивести діяльність комунального підприємства зі збиткового.
Втім, поспілкувавшись із мешканцями ОТГ ми з'ясували, що в деяких селах люди давно платять гроші за вивіз сміття, але частіше вивозять його самотужки до найближчих баків. Як-от пан Микола, мешканець села Куклинці, що належить до Мачухівської сільської ради.
Ми й так платимо – в сільську раду. По 20 гривень за вивіз сміття – що машина приїде і ми туди вкинемо. Але не сортуємо. Бо куди його дівати? У нас два баки стоять, щоб викинути сміття, треба хтозна куди його везти. Там просто звалища стихійні. Нам би хоч десять баків на село поставити. А сміттєвози не вгадаєш, коли їхатимуть. Біля мене і яма є, але туди не викидаю – збираю в мішок і вожу
– розповів пан Микола.
А ось жителька Мачух Тетяна Іванівна вітає ініціативу з роздільного збору сміття. За її словами, селище стало чистішим, і вона та її родина залюбки розділяє відходи, викидаючи вторсировину окремо в призначені для цього баки. Вона вважає, що вони зручні.
Баки виготовлені спеціально за індивідуальним замовленням для територіальної громади Мачух. Причому, виконавця робіт знайшли буквально поруч – у сусідніх Щербанях. За таку роботу взялося підприємство "Системи модернізації складів". Директор підприємства з інноваційного розвитку Далер Саідов розповів, що для кожної громади виготовляються баки та облаштування майданчиків за індивідуальним проектом, щоб врахувати всі потреби населення. Найближчим часом, окрім встановлення баків для роздільного збору сміття та запуску пресу для пластику, на території Мачухівської ОТГ планують організацію накриття для майданчиків, щоб атмосферні опади не псували якість зібраної вторсировини.
Ольга СТЕНЬКО
Де краще купувати ювелірні вироби?
14:08 12.12
Як 11 грудня на Полтавщині відключають світло
08:45 11.12