10:23 26.01 4738
241 пам'ятку радянської доби нарахували на початок цього року, 37 знесли в січні. Більше немає на Полтавщини погрудь Енгельса та Крупської, натомість, що робити із шеститонним Леніним у Великій Багачці - не знають.
До 21 лютого в країні триває черговий етап декомунізації, коли органи місцевого самоврядування повинні змінити назви об'єктів топоніміки та знести пам'ятники радянським діячам відповідно до пакета законів "Чистого Четверга".
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації має зведену інформацію щодо точної кількості скульптур радянського періоду, які підлягають демонтажу в різних куточках області. Так, станом на 1 травня 2015 року їх налічувалося 294 одиниць. Серед них, окрім традиційних Леніних, були такі монументи, як погруддя Надії Крупської та стела з Фрідріхом Енгельсом. На початок 2016 року ці "персонажі", а також багато інших уже знесені.
Керівник департаменту Вадим Штефан розповідає:
Найскладніше знести пам'ятник Леніну у Великій Багачці. Скульптура із бронзи важить шість тонн, вона з маківки і вглиб постаменту укріплена анкерною конструкцією. Крім того, вона розташована настільки близько до будівлі районної влади, що при спробі демонтажу може постраждати споруда.
За статистикою департаменту, на 1 січня 2016 року кількість пам'ятників, пам'ятних знаків, барельєфів, дошок, які підлягають зносу – 241 одиниця. Але за неповний перший місяць року було знесено 37 із них. При чому з початку 2016-го найкраще працюють у напрямку декомунізації мешканці населених пунктів Великобагачанського, Котелевського, Кременчуцького, Решетилівського, Хорольського та Чутівського районів. Більшість знесених пам'ятних знаків була присвячена Леніну. Але також канули у небуття нагадування про Енгельса у Матяшівці (Великобагачанський район), Фрунзе у Решетилівці, Кірова у Новачисі (Хорольський район).
Найбільша кількість пам'ятників радянським діячам залишається у Кременчуці – 20 одиниць. Що стосується Полтави, то її влада категорично не займається декомунізацією в обласному центрі.
Нагадаємо, Верховна Рада України 9 квітня 2015 року ухвалила чотири закони, розроблені в Українському інституті національної пам'яті, які називають законами про декомунізацію або "Законами Чистого четверга". Найбільший інтерес і найзапекліші дискусії викликав документ "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки". Першим перейменованим населеним пунктом на Полтавщині стало село Радянська Дача Гадяцького району. Октябрьська та Ленінська районні ради у місті Полтава вирішили, що хочуть назвати свої райони Котляревським та Подільським відповідно. На всю Україну прославився Хорол, депутати міської ради якого двічі перейменовували свою центральну вулицю з Леніна на Героїв Небесної Сотні.
Анна СОЛТОВСЬКА